Recenze Syrovar světlý ležák

0
6.06.0/10

Tento domovarnický počin jsem chutnal na jedné akci lokálního významu a nebylo to moje první setkání s pivem Vojtěcha Kolaji. Vzorek se hořkostí pohyboval na hranici pivního stylu ESB (Extra Special Bitter), což bych vysvětloval nejspíše tím, že pivo bylo vystaveno delší dobu před akcí a díky delšímu ležení kvasinky spotřebovaly velké množství cukrů v mladině – pivo pak působilo ne tak plným dojmem a nastoupala i chmelová hořkost. Pan Kolaja vaří pivo dekokčně na jeden rmut a např. jeho medový ležák patří mezi vyhlášené.

Světlý ležák Syrovar je první domovarnický (homebrew) vzorek, který na Pivních recenzích hodnotíme. V budoucnu budeme přidávat i další vzorky podle toho, jak se dostaneme k ochutnávkám. Pokud doma vaříte pivo a chtěli byste si nechat svůj výtvor posoudit našimi mlsnými jazýčky, ozvěte se nám, rádi vám vyhovíme.

Aktualizace: V červenci 2012 Vojtěch Kolaja opustil řady domovarníků a začal svoje pivo vařit na komerční bázi.

Barva

oranžovo žluto hnědá, pivo lehce zakalené

Pěna

lehce okrového odstínu, hustá, stabilní, kroužkovala

Vůně

výrazně chmelová, sladová jen velmi mírně, vnímatelný i ždibec kvasnic

Chuť, říz

Nástup chutí hořce chmelový, vzápětí nastupuje sladové tělo, které je prázdnější a více prokvašené. Sladovost do chutí opravdu jen lehce a krátce “problikne” a hned je tu opět chmelová hořkost, která je příjemná a bitterovsky ulpívá. Říz piva je mírně vyšší, díky hodně prokvašené mladině. Pitelnost (pro běžného konzumenta) spíše nižší díky vysoké hořkosti vzorku.

Komentáře a hodnocení