Recenze Svijany Kvasničák

0
6.06.0/10

Pivovar Svijany vlastní společnost LIF Holding , která mimo Pivovaru Svijany vlastní i Pivovar RohozecPrimátor Náchod. Sládkem pivovaru je pan Petr Menšík, který je nejen mnou uznávaným odborníkem a popularizátorem piva a pivovarnictví.
Bohužel, pivovar platí daň svojí úspěšnosti – ztratil punc regionálního pivovaru, jeho piva se rozšířila prakticky po celém území naší republiky. Tradiční technologie jsou bohužel až moc často vylepšovány moderními udělátky, což se mně –  zastánci poctivého pivovarnictví pramálo líbí. Jeho produkce je však stále mírně nadprůměrná a pokud mám volit mezi klasickými europivy a jeho produkcí, dám si raději Svijany.

 

Barva

zlatavě žlutá, pivo lehce zakalené

Pěna

vysoká, hustá, jemná, velmi zvolna opadávající

Vůně

kvasnicová

Chuť, říz

Nástup nádherně sladově plný, ústa jsou opravdu plná sladu a kvasnic. Hořkost ostře štiplavá a kratší. Chuťový zážitek je ukončen kratší sladově kvasnicovou tečkou. Sladové tělo piva je plné a zcela neprokvašené. Říz piva vyšší, pivo velmi příjemně nasycené. Pro mě osobně je to chuťově nejnápaditější pivo z celé produkce pivovaru. V pivu přítomen chmelový extrakt i isoextrakt (tetrahop).
V internetových diskusích se často setkávám s názorem, že Kvasničák je polotovarem (myšleno, že z Kvasničáku se pomocí HGB vyrábí) pro výrobu asi nejúspěšnějšího svijanského piva – Svijanský Máz 11. Nemyslím, že by tomu bylo tak – Kvasničák má barvu žluto zlatou a Máz hnědo žlutou (takže vyšší – nikde jsem nenarazil na informaci, že by HGB umělo měnit barevnost piva). Dle informací, které jsem získal, to mohlo být pravdou v dobách, kdy se Kvasničák vyráběl jen velmi málo a výlučně pro použití v několika (asi čtyřech) restauracích.
Moje hodnocení níže je jen lehce nad průměr – už dávno jsou na trhu kvasničáky, které vysoce přečnívají a to je jen dobře. Pivo je k sehnání i v umně vyvedených skleněných “džbánech”, které jsou efektním i praktickým dárkem.

Komentáře a hodnocení