Recenze Svatováclavské

0
7.07.0/10

Svatého Václava sice ještě není (a už dávno bylo), tak bych měl vysvětlit, kde a jak jsem se k tomuto pivu dostal. Šel jsem s kamarádem na pár Březňáků do jedné ze svých oblíbených hospůdek – Sport Billy v Kyjově. Vím, že pan provozovatel a můj kamarád v jedné osobě Zdenál Mezík má k dispozici velký chladící box a do něj je třeba občas záhodno nahlédnout. Dá se tam nalézt i nějaká pivní laskomina či zvláštnost. Jednou jsem tam narazil na konopné pivo Hyhemp a teď mě tam upoutala řada lahvových dubbelů Affligem a když jsem se jimi probíral, našel jsem tam ke svému úžasu jeden zapomenutý a expirovaný kousek Svatováclavského. Dostalo se mi omluvy, že jej nemám brát, že je prošlý, ale já trval na svém a odnesl si jej. Pivo s tak vysokým obsahem alkoholu a navíc skladované při teplotě pod 9 ºC se přece nemůže zkazit! Nelitoval jsem i proto, že loni jsem Svatováclavské prostě prošvihnul. Dle živé webové prezentace se letos jistě vrátí – berte to jako pozvánku na něj, dle historiků byl Svatý Václav (patron české země) zavražděn a proto, pozor na něj “i on je zabiják!”

Točená verze byla stejně kvalitní a možná ještě o kousek lepší (7.5/10). Toto pivo si rozhodně zaslouží pozornost konzumentů a má co nabídnout.

Barva

vysoká zlato hnědá, pivo čiré

Pěna

U lahvové verze hustá s opravdu nádherným lavinovým efektem při nalévání, stabilní a vydatná. Čepovaná má pěnu pěkně hustou a stabilní, pivo kroužkuje.

Vůně

lahodně sladová a jemně chmelová

Chuť, říz

Nástup chutí je velmi intenzivně sladký a sladový, tělo piva je plné, pivo hutné a silné. Chutě přecházejí v jemně hořkou ostřejší tečku, která za chvíli zanikne a v ústech zůstává jen intenzivní a příjemný sladově hřejivý závěr. Alkohol kvalitně propojen s tělem piva – působí hřejivě, ale nemá tendenci lihově vystupovat. Ve složení piva nalezneme cukr a chmelové produkty.

Komentáře a hodnocení