Recenze Slezan 13° světlý ležák

0
8.5/10

Pivovar naleznete na bývalé protiraketové základně v obci Leskovec. Sládkem pivovaru je pan René Binar, se kterým jsem si (díky nevlídnému počasí a počátku otevírací doby) chvíli povídal o tom, jak nižší stupňovitost vaří na jeden rmut a vyšší na dva, jak uvařil keltské pivo (nepoužit chmel nýbrž dubová kůra), jak uvařit mandlový, višňový či medový ležák a také, jak nosí v hlavě myšlenku na výrobu neobvyklé a technologicky náročné pšenice. Vše vám však nevyzradím – zeptejte se pana sládka sami, protože návštěvu toho pivovaru vám rozhodně doporučuji. A snad jen na závěr – ke kvašení jsou používány kvasinky z pivovaru Černá Hora.

Barva

hnědo žlutá, pivo lehce zakalené

Pěna

jemná, trvanlivá, bílá s jemnými bublinkami a krustičkou, kroužkovala

Vůně

hezké spojení sladu a chmele

Chuť, říz

Nástup chutí nádherně sladový, tělo piva je plné, kulaté a harmonické. Sladovost je dlouhá (a nacházím v ní velmi přímně nasládlou složku, kterou přes veškerou snahu nejsem schopen pojmenovat – činí pivo specifickým). Sladový vjem pozvolna přechází v jemně delikátní hořkou chmelovost piva. Pivo je opravdu výborně vyladěno a vybízí k dalšímu napití. Říz piva je střední až mírně vyšší. Pitelnost výtečná.

Jako další vzorek jsem si dopřál Slezan 16° světlý speciál – bock. Opravdu exkluzívní záležitost o plném těle, menším řízu (způsobeném 120 denním ležením při nízké teplotě). Chmelovost jemně doplňovala jedinečné tělo piva. Hodnocení tohoto vzorku se nebojím 9.0/10. Měl jsem velké problémy s tím, abych se odtrhnul od piva a ukončil konzumaci.

Komentáře a hodnocení