Recenze Rychtář 11º (Standard) / GRUNT

0
6.56.5/10

Tak tato recenze mi dost zamotala hlavu, chtěl jsem pochválit mnou v poslední době vyhledávané pivo, ale díky oné ulpívající hořkosti, která mi nedala spát se nakonec všechno protáhlo a já recenzoval hned ve dvou různých hospodách a v různé dny.

Proč mi tolik vadí? Je to prosté – ulpívající hořkost do našeho tradičního piva nepatří. Když jí v pivu najdete, pak jedno z vysvětlení je, že do piva přidali nějaký chmelový extrakt – zkrátka hořkost není přirozeně chmelová, ze sladiny prošlé chmelovarem, ale je tam přidána ve formě chmelového výtažku. Proč by to dělali, ptáte se? No mohli šetřit energie a nedělat tak hluboký chmelovar nebo používají technologie HGB (High Gravity Brewing), kdy vícestupňové pivo ředí odplyněnou vodou a přidávají CO2. A tady dolaďují hořkost právě extraktem. Dělá se to kvůli urychlování výroby a navyšování kapacity pivovaru.

Další možností je, že se při jedné konkrétní várce „něco pokazilo“, a než aby pivovar ztratil celou várku, tak si vypomohl extraktem a případným smícháním s várkou další. To jsou však jen spekulace – stejně jakoby jste si mohli říci, že se recenzent pomátl :-) .

Podle informací, které mám k dispozici – v Hlinsku HGB nemají a taktéž jejich varná kapacita by měla mít dostatečnou rezervu. Je velmi jednoduché napsat recenzi s nedobrým hodnocením, ale když prostě pivo chutná jinak, než je recenzent zvyklý, pak je lepší věnovat věci čas a zkustit popátrat. Učinil jsem tak a napsal i do K Brewery a jsem zvědav, zda a kdy mi přijde nějaká odpověď.

Druhá ochutnávka už byla o něčem zcela jiném – Rychtář měl parametry, jaké má mít – plně sladový a krásně hořký a žádné ulpívání. Vypadá to tedy na chybičku ve várce.

Post Scriptum: Z K Brewery Trade se nikdo neunavoval mi odpovědět.

Barva

zlatohnědá, pivo čiré

Pěna

hustá s drobnými bublinkami, stabilní a vysoká

Vůně

ostřeji chmelová a sladová

Chuť, říz

Nástup chutí je výrazně chmelový, hořkost drží v ústech středně dlouze. Následuje sladové tělo, které je plné a harmonické. Závěr je hořce chmelový – chuť ulpívá v ústech na dlouhou dobu na což nejsem u toho piva zvyklý a působí to velmi rušivým dojmem. Říz piva střední až vyšší.

Komentáře a hodnocení