Recenze Ratíškovické pivo

0
6.57.0/10

Sládkem pivovaru je pan Jiří Fanta mladší. Pivo je vařeno dekokčně na jeden rmut a v „repertoáru“ pivovaru je i desítka, tmavší varianty a speciály. Pivovar v Ratíškovicích najdete u hlavního tahu na trase Kyjov – Hodonín a je hojně navštěvován cykloturisty. Patří k našemu hodonínskému triumvirátu pivovarů HodonínBzenecRatíškovice. Dle informací na webové prezentaci je Ratíškovické pivo k dostání i v Brně a Kyjově.

Po měsíci jsem se do Ratíškovic vrátil – na čepu světlá desítka a polotmavá dvanáctka – granát. Nemyslím, že by bylo důležité zde mít od minipivovaru víc recenzí, tak dopíši sem. Obě piva bezvadně čirá, vůně chmelová a sladová, vůně kvasnic jen jemně vnímatelná. Desítka plná s výtečnou pitelností. Granát do chuťově do karamele. Slad a chmel v pivu dobře propojeny.

Barva

zlato žlutá, pivo velmi lehce zakalené

Pěna

vysoká, trvanlivá, sněhově bílá, kroužkovala

Vůně

sladce sladová, trochu medově karamelová, při částečně obnažené hladince vystupovala ostřejší štiplavá chmelovost piva

Chuť, říz

Nástup chutí sladce sladový, sladovost doslova bleskově přechází v štiplavě chmelovou hořkost piva, která (na kratší dobu) ulpívá v ústech. Mladina není zcela prokvašená, sladové tělo piva je plnější. Říz piva je střední až vyšší, což této ostré hořkosti naprosto vyhovuje. Pivo je velmi pitelné ač hutné a jemně rozptýlené kvasnice jsou příjemně rozpoznatelné i v chuti piva. Jediným mírným nedostatkem piva je, že mu chybí „střední část“ = chutě nepřecházejí zvolna jedna v druhou, ale opravdu rychle se vystřídají. Dle informací přímo od pana sládka doplňuji – v době, kdy jsem recenzoval toto pivo „experimentoval“ s dávkami chmele a výsledkem je toto bitterovsky laděné pivo, které je natolik odlišné od standardu, že si toho samozřejmě povšimli i místní štamgasti, kteří vyšší hořkost kvitovali s povděkem.

Komentáře a hodnocení