Recenze Leffe Brune

0
8.58.0/10

Leffe je asi nejznámější i nejslavnější klášterní pivo s obrovskou tradicí – první dochované záznamy se datují k roku 1240. Mniši jej v postních dobách s oblibou konzumovali a určitě jste už někdy slyšeli přirovnání, že pivo je tekutý chléb – v tomto případě je to naplněno zcela. Pivo je uznáváno pivními gurmány po celém světě a často je přirovnáváno k burgundským vínům. Je vhodné ke zvěřině i pro chvíle s přáteli, kdy si chcete užít večera. Často se používá při vaření v kuchyni a jistě by jste na netu našli hned několik receptů pro jeho využití.

Na našem trhu se dá sehnat v točené i lahvové podobě a je dostupná i světlá varianta – Leffe Blonde.

V souvislosti s hodnocením tohoto vzorku vyvstala mezi námi recenzenty taková menší diskuse na téma klášterní piva. Na světě existuje poměrně velké množství klášterních pivovarů, ale jen 7 z nich má právo se honosit označením trapistický. A i ostatní pivovary s oblibou používají k označování svých piv přívlastky dubbel, tripel, quadrupel, které značí „sílu“ piva. V případě, že se klasifikace různí, budeme na našem webu používat obou těchto klasifikací.

Dodatek – dlouhou dobu po sepsání i vydání recenze se mi podařilo sehnat lahvovou verzi tohoto piva – skutečně obsahuje kukuřici, což hodnotu piva snižuje.

Barva

temně hnědá s rudými tóny, pivo čiré

Pěna

sametová, hutná, jemná, stabilní, trvanlivá, barvy lehce okrové

Vůně

jemné odstíny praženého sladu, nádech karamele i kávy

Chuť, říz

Nástup chutí je sladový – příjemná a harmonická chuť praženého sladu je naprosto dominantní, je doprovázena velmi decentní štiplavou hořkostí chmele. Pivo je středně dlouhé, alkoholovost umně skryta v těle piva. Prakticky nevnímáte, že pijete tak alkoholově silné pivo. Pivo je nasládlé s vysokým podílem zbytkového cukru. Říz piva je střední – příjemně podtrhujíc kvalitu piva.

Komentáře a hodnocení