Recenze Hoegaarden

0
7.07.0/10

Pivo, které si rozhodně zaslouží pozornost konzumenta. Reklamní kampaně jej postavily do role letního piva, které pije ten, kdo chce být “in”. Často podáváno s plátkem citrónu. Zde bych si dovolil malou vsuvku – traduje se, že jako první použil plátek citrónu do pšeničného piva jistý pražský barman, který chtěl pivo udělat zajímavějším. Toto vylepšení se ujalo a dnes je běžným zvykem a velmi často vám pšeničné pivo s citrónem (i limetkou) číšník přinese. Citrón však do pšeničných piv nepatří (maximálně bych jej očekával v mexickém pivu cerveza), takže vždy žádám o pivo bez něj.
V Bavorsku se pro změnu setkáte s praktikou, že do pšeničného weizenu přidávají suché zrnko rýže. Kolem rýže se neustále vytváří plynný CO2 obsažený v pivu a na hladince se pořád drží jemná pěna.
Hoegaarden patří mezi piva, která vám často nebudou chutnat na “první  ochutnání”. Pro konzumenta uvyklého českým ležákům to může být velký šok. Zkrátka je to pivo, ke kterému je třeba se “propít”. Přes veškeré předsudky je to velmi kvalitní kousek patřící do kolekce velmi pestré pivní Belgie.
Na tuzemském trhu je občas k dostání i varianta piva Hoegaarden Verboden Vrucht / Forbidden Fruit (zakázané ovoce), řadí se ke stylu Belgian Strong Ale a obsahuje 8,5% alkoholu).

Barva

zářivě žlutá, pivo je lehce zakalené

Pěna

hustá s jemnými bublinkami, zvolna opadává, na hladince však drží po celou dobu konzumace

Vůně

harmonická koriandrová s nádechem pomeranče

Chuť, říz

Po napití vnímáme příchuť pomeranče, chuť lehce nasládlá, kterou střídá velmi jemný a krátký chmelový nádech. Konec spíše po koriandru. Hořkost velmi nízká (typická pro tento pivní styl). Pivo lehce kyselé – osvěžující. Tělo piva – středně plné. Říz nižší.

Komentáře a hodnocení