Recenze Epic Armageddon I.P.A.

0
9.09.0/10

Za tento skvostný vzorek mohu poděkovat svému kamarádovi Dwarfovi – díky moc Zbyňku.

Pivovar Epic část produkce nechává vařit v dalším pivovaru a to ve Steam Brewing Company (konkrétně tato IPA zde byla uvařena) –  oba pivovary mají identickou adresu a nepodařilo se mi zjistit, proč tomu tak je (pravděpodobně dva subjekty jednoho vlastníka(ů)).

Do tohoto piva byly přidány chmelové odrůdy z USA (proto IPA amerického stylu) – Cascade, Centennial, Columbus a Simcoe. Hořkost dosahuje krásných 60 IBU. Slady byly sypány anglický pale ale + přídavek karamelového. Obsah alkoholu je také symbolických 6,66 % a dle pivovaru je pivo  apokalyptický útok na vaše předsudky a chuťové pohárky a měli by jste si toto pivo vychutnat jako poslední na zemi (celý vtipně sestavený text přímo na stránce piva). Holt, když se pivo umí i zpropagovat neotřelou formou, je to nádhera (a vlastně ani není třeba si vymýšlet „historicky podložené“ pohádky) a vždy, když se mi dostane do rukou takový klenot lituji, že svrchně kvašená piva jsou v naší republice poměrně vzácností.

Barva

hnědo zlatá, jako vídeňský ležák, pivo čiré

Pěna

vysoká, jemná jemně okrového odstínu, poměrně stabilní, kroužkovala

Vůně

chmel, chmel, chmel (doslova jsem si vzpomněl na mládí a připadal si, jako bych nosem padl do hromady čerstvě natrhaných chmelových štoků), grepová kůra i špetka borové silice

Chuť, říz

Nástup chutí je ve znamení chmele – opravdu jen chmel a chmel a zase chmel. Panečku, takový chmel v ČR nenajdeme – nádhera. Je to až neskutečné, jak je chmelovost propojena s tělem piva, které je plné a kulaté, ač chmelem utlačené do pozadí. Hořkost opravdu dominantní a nádherně ulpívá v ústech. Alhoholovost piva prakticky nevnímatelná, říz piva střední až nižší. Po vypití více jak poloviny sklenice v závěru hořkosti vnímám jemnou karamelovost piva. Pro mě pitelnost vysoká – dovedu si představit, že u tohoto piva strávím velmi příjemný večer, avšak troufám si směle tvrdit, že většina „běžných“ konzumentů by měla po třetince dost.

Komentáře a hodnocení