Recenze Carlsberg Pilsner

0
4.54.5/10

Pivovarnická skupina Carlsberg patří mezi nadnárodní pivovarnické giganty. Značka Carlsberg je rozšířena prakticky po celém světě a důkazem toho je i fakt, že mnou degustovaný vzorek nebyl uvařen v Dánsku, nýbrž v Srbsku (Carlsberg Srbija). Je to první vzorek z této kategorie na našich stránkách a vybral jsem jej naprosto záměrně. Přesto, že se jedná a celosvětovou značku, chutná trochu jinak, než ostatní ze stejné kategorie.

Asi by bylo záhodno osvětlit pojem globální (celosvětová) značka. Tak tedy – ne všichni vyhledávají pivní rozmanitost. Ne všichni rádi zkoumají a porovnávají různé pivní styly a druhy. Je mezi námi (musím s trochou smutku napsat – bohužel) spousta a vlastně většina konzumentů, kteří si přejí, aby pivo chutnalo pořád stejně, ať jej pijí kdekoli. Vzdálenosti se dnes zkracují a tak není vůbec problém v jednom dnu pít pivo na letišti v USA, Velké Británii i kdekoli jinde. A k tomu pivovary „vyvinuly“ takové postupy, že pivo, bez ohledu na původ surovin chutná stále stejně. Je to spíše světlejší, méně tělnatý a ne moc hořký ležák. Ničím nezaujme = je unifikovaný.

Carlsberg rozhodně patří mezi taková piva, ale odlišuje se od nich svým charakterem. Ne, že by to bylo nějaké vyjímečné či výtečné pivo, ale prostě odlišuje se.

Barva

světlejší žluto hnědá, pivo čiré

Pěna

řidší s velkými bublinami, brzy opadala

Vůně

jen chmelová

Chuť, říz

Vzhledem k mdlé chmelové vůni by bylo možno očekávat unifikovaný patok, plný plytké a nic neříkající hořkosti a krátkého těla piva. Opak je však pravdou. Nástup chutí je překvapivě nasládlý, ba dokonce sladký. Sladkost je hodně jablečná (dodatečně jsem si v popisu značky dohledal, že by se mělo jednat o dánská letní jablka – nemohu soudit, nikdy jsem je nekonzumoval). Sladové tělo piva je středně plné a hořkost je hodně utlačena do pozadí. Vnímám jí prakticky jen kratince na konci doušku. Říz piva je střední.

Komentáře a hodnocení