Panský mlýn Opava – Kylešovice

Nové pivovary vznikají jako houby po dešti – důkazem toho je i nově otevřený malý pivovar Panský mlýn v části Opavy zvané Kylešovice. Využil jsem tedy svojí kratší dovolené a smluvil si návštěvu s jedním z majitelů panem Stanislavem Cimingou. Výsledkem byl velmi příjemný letní (a velmi parný) podvečer, který jsem strávil prohlídkou, povídáním a ochutnávkou tamního piva …

Rodinná firma pana Cimingy provozuje mj. tři podniky, kde se podává pivo – restauraci v Opavě, tenisový klub a také rybářskou baštu v Kylešovicích – místo, kde si za mírný poplatek zapůjčíte rybářské nádobíčko a libovolně dlouhou chvíli můžete strávit lovem pstruhů. Jevilo se jako dobrý podnikatelský záměr podávat v těchto podnicích i vlastní pivo. Vzhledem k faktu, že nikdo z rodinného příbuzenstva není pivovarský, se rozhodli oslovit společnost Pivo Praha, která pivovar navrhla, dodala technologie, postavila, zaučila i vyškolila nastávajícího sládka a také po konzultacích s provozovateli dodala recepturu pro vaření piva. Jedná se tedy o pivovar postavený na zakázku. Specializovat se bude (alespoň v počátcích svého života) na českou klasiku = světlé výčepní + světlý ležák.

Čelní pohled
Čelní pohled

Pivovar se tedy nachází ve stařičké budově mlýna (provozovatele čekají ještě nemalé investice) a má k dispozici vlastní zdroj elektrické energie i pitné vody. Mimo již funkčního letního venkovního posezení se v prostorách mlýna buduje i pivovarská restaurace.

Prozatímní kulisa na budově pivovaru
Prozatímní kulisa na budově pivovaru

K vlastním parametrům pivovaru:

  • elektrická dvounádobová varna o objemu 1.000 litrů
  • 2 kvasné kádě, každá o objemu 1.300 litrů
  • 6 ležáckých tanků + 2 přetlačné
  • suroviny – kvasinky od společnosti Pivo Praha, chmel převážně ŽPČ, slady ze Záhlinic
  • vlastní KEGy s narážeči KORB
Varna
Varna
Kvasné kádě
Kvasné kádě
Ležácká sekce
Ležácká sekce

Z následného povídání s panem Cimingou jsem zvěděl, že nosnou značkou pivovaru je světlá dvanáctka z názvem Grizzly – název byl vybrán na počest pana Cimingy staršího, který býval aktivním vrcholovým sportovcem a jedná se tedy o jeho přezdívku. Logicky tedy následuje další medvědí zástupce Brtník (světlé výčepní) a je velmi pravděpodobné, že i další značky si podrží název z medvědí říše. V plánu je vařit také pivo pšeničné, ejly možná později. Pivo je vyráběno výhradně pro potřeby výše uvedených podniků, což však automaticky neznamená, že není možno zakoupit KEG a odvézt si jej domů či do restaurace.

Slečna výčepní
Letní výčep

Další investice spolkne pořízení brandového skla i dalších nezbytných pivovarských předmětů (prozatím je k dispozici pouze prototyp podpivníků). Zakoupen byl i mobilní výčep pro akce, kterých se pivovar hodlá v budoucnosti účastnit.

Čerstvý Grizzly + Brtník před posledním douškem
Čerstvý Grizzly + Brtník před posledním douškem

Dle mého soudu se jedná o vhodné spojení příjemného s užitečným – rodinný potěr zabaví lov ryb (jen doplňuji, že případný úlovek si můžete nechat upéci na grilu) či na přilehlém dětském hřišti a dospělí mohou relaxovat při pití slušného piva (recenze zde na webu). Nezbývá, než popřát klasické pivovarské …

Dej Bůh štěstí!