Parné léto na nás opět udeřilo se vší silou a pivovary se radují – nastávají pravé pivovarské žně, konzumenti jsou žízniví, spotřeba zlatavého moku roste a náš národ opět letos jistě potvrdí, že má nejvyšší spotřebu piva na hlavu. Potud snad všechno v pořádku. Stále častěji však na webových fórech různého druhu nacházím fotografie s praktikou vychlazování/namrazování pivního skla. Tuto činnost provozují nejen konzumenti tak, že si půllitry ukládají do mrazáků, ale často i samotné restaurace, které nabízejí pivo podávané do ledově vymrazených půllitrů. Proč? V úvodu jen dodávám, že ve svojí úvaze budu naprosto ignorovat pokusy pivovarů o prodej ledově chladných pivních produktů, jako je např. Staropramen Chill, to je totiž trochu jiná písnička …
O tom, že každá skupina nápojů (piva nevyjímaje) má doporučenou teplotu podávání, netřeba pochybovat – ostatně kdysi dávno jsme to to řešili i v naší pivní škole. Není však na škodu si pár údajů lehce zopakovat:
- české pivní styly (myšleno světlý a tmavý ležák, výčepní pivo nevyjímaje) mají doporučenou teplotu podávání v rozpětí cca 7 – 9° Celsia
- čepované pivo se doporučuje podávat do čistých, před podáváním vodou (!) vypláchnutých a vodou (!) vychlazených sklenic
- lahvové pivo do čistých suchých sklenic
Nikde tedy ani zmínka o vychlazování či dokonce vymrazování pivního skla v lednici či mrazáku. Je to jednoduché, při vychlazování skla v lednici se na této sráží vodní pára, která se vlivem chladu mění v krystalky ledu a ty na sebe váží pachy (byť sebelépe sanitované) lednice, které se samozřejmě přenášejí do piva a tím jej senzoricky znehodnocují. Dalším dobrým důvodem, proč takto nevychlazovat je fakt, že při nalévání piva do takto ledového skla, pivo utrpí teplotní šok, který se na kvalitě nápoje také moc pozitivně nepodepíše. Posledním důvodem je, že podchlazení skrývá vady a stírá senzorické vlastnosti piva = pivo chutná prostě nijak.
Zde jen malá vsuvka – jako synek z Moravského Slovácka mám blízký vztah nejen k pivu, ale i k ovocným pálenkám. No, a někdy se stane, že i při sebelepší péči o kvas, se výsledný destilát nepovede a pálenka je jen obtížně pitelná. Jsme národ spořivý a přece takovou pálenku nevylijeme do kanálu. A proto – šup s ní do mrazničky! Hezky zhoustne a hlavně – pachuti se skryjí a ona se dá i pít. A o to přece jde.
Zpět však k pivu – je tedy naprosto nesmyslné, vychlazovat pivní sklo jinak, než je doporučeno – uškodíte tím jen pivu a tím i vlastnímu chuťovému prožitku. Vymrazovat pivní sklo v lednici či mrazáku tedy rozhodně NE! Někteří asi namítnete, že vám to tak vyhovuje a pít z ledové sklenice je přece cool! Pro takové z vás mám řešení – zakupte si chladící půllitr, který je např. v nabídce tohoto e-shopu. Budete sice kůl, ale pro ostatní (znalé) pivaře taky pěkný … (blbec).