Pivovar sám označil pivo jako polotmavý speciál (jako jediné logické vysvětlení mi připadá klasifikace a dělení našich piv – nízkoalkoholová – výčepní – ležáky – speciály. Tady dle litery předpisů by to byl speciál) a proč povídání o starých klášterních recepturách mnichovské oblasti a tradici navazující až do roku 1420. Dle mě jen marketingové bláboly (nezlobte se na mě v Chlumci). Je to vídeňský ležák jako řemen a navíc – dost slušně udělaný. Vídeňský proto, že je uvařen z vídeňského sladu – a ten je jakýmsi přechodem mezi světlými a tmavými slady. Prostě si dost dobře nedovedu představit, jak mniši v mnichovské oblasti experimentují s vídeňským sladem. I když – všechno je možné. Pivovary nás rády krmí pohádkami a hlavně ty, které vaří patoky. Což v Chlumci nemají jistě zapotřebí. Ale ať je to pohádka a nebo ne – pivo je to výborné.
Další (a možná ještě lepší) vídeňský ležák je od Janáčka a s názvem Kounic, na trhu k dostání jen v točené podobě, pokud na něj narazím – počtete si; pokud na něj narazíte vy – budu závidět
Barva
Pěna
Vůně
Chuť, říz
První doušek začíná karamelovým závanem, provázeným špetkou pražené kávy. Vše doprovázeno chmelovým zakončením. Chmel zůstává na patře jen kratince. Pivo opravdu vybízí k dalšímu napití. Je harmonicky sladěné – nic nevyčnívá ani neruší. Říz piva je příjemný – spíše vyšší. Dle etikety ve složení upravený chmel a chmelové produkty.
Komentáře a hodnocení
Právě na čepu
Beer Advocate
Pivo Pivo
Atlas Piv
Ochutnávková pivnice
Malt Worm
U Poutníka
Schrott
Pivárna U Klauna
Craft Beer Bottle Shop & Bar