Pivovar ve Velkém Březně patří do nadnárodní pivovarnické skupiny Heineken. Pro české pivovarnictví byl vstup těchto nadnárodních společností kritickým přelomem. Pramálo je totiž zajímají tradice – tradice ve smyslu výroby piva i tradice ve smyslu historie. Je tedy naprosto lhostejné, zda se v daném městě a pivovaru pivo vařilo několik století. Prioritní je zisk daného pivovaru a pokud nebyl dostatečný, byl pivovar prostě uzavřen (např. Znojmo, Kutná Hora, Louny, …) a výroba převedena jinam. Netřeba vysvětlovat, že pivo vařené jinde (byť by bylo dle stejné receptury a i stejným sládkem) bylo trochu jné. Výroba piva byla modernizována, spilky nahrazeny CK tanky, pivo bylo unifikováno a ztratilo svůj charakter i tvář. Chuť a osobitost piva byla setřena. Konzument si občas zanadával, často si toho vůbec nevšimnul a pije si dál svojí značku a vlastně ani neví, kde se vyrábí. Proč tento můj výklad?
Pivovar ve Velkém Březně nabízí velmi kvalitní produkci, pivo zde vařit prostě umí a jak se vyhýbám oněm unifikovaným výtvorům, pak na Březňáka ležák s tváří pana Cibicha ve znaku si vždycky rád zajdu – otázka zní: Jak dlouho ještě?
Barva
Pěna
Vůně
Chuť, říz
První vjem chmelově chlebový s nastupující drsnější hořkostí, která postupně odeznívá. Následně se rozjíždí sladová plnost piva. Chuťový zážitek je zakončen příjemnou sladově chmelovou tečkou, která zůstává v ústech středně dlouze. Tělo piva plné. Říz střední až vyšší. Pivo vybízí k dalšímu napití.
Komentáře a hodnocení
Právě na čepu
Beer Advocate
Pivo Pivo
Atlas Piv
Ochutnávková pivnice
Malt Worm
U Poutníka
Schrott
Pivárna U Klauna
Craft Beer Bottle Shop & Bar