Recenze Vyškovský Generál

0
10/10

Pivo je velmi pitelné a svěží. Ve složení lahvové varianty je bohužel stabilizátor E300 jako u všech vyškovských piv, k čemuž se sládek vyjádřil v diskusi na webu pivovaru.

Co se týče ovocných chutí a vůni, cituji z e-mailu od sládka, p. Táborského: “U Generála bych se možná zmínil u obsah vyšších alkoholů, které se v silnějších pivech vyskytují a projevují se slabým pálením na patře a je zde právě možnost mírné esterifikace při dlouhodobém ležení v lež.tanku (naše speciály min.120 dnů), projevující se právě ovocnými tóny.” a dále ve vztahu k řízu “Pivo z této šarže bylo dle rozboru na spodní hranici obsahu CO2, proto ten slabší říz.” Dodám jen, že Generál je vařen jen z českých surovin.

Hodnocení lahové varianty: 7 bodů z 10

Shrnutí pocitů z točené verze: Měl jsem možnost ochutnat i točeného Generála. Senzoricky téměr identické pivo, jen pěna byla krásně krémová, hustá a stablní. Pivo kroužkovalo tak, že sklenici doslova potáhlo pěnou. Říz opět spíše slabší ale i tak je točený Generál minimálně o  bod lepší než lahvový (hodnocení tedy upraveno na 8 bodů). Vřele doporučuji!

Barva

Zlatá, čirá.

Pěna

Pěnivost průměrná, pěna příliš nedrží ačkoli ve sklenici lehce kroužkuje.

Vůně

Výrazně sladová a podobně jako v případě vyškovského Džbánu je netypická pro pivo českého typu. Je cítit šťavnaté ovoce a med. Konec je mírně chmelový.

Chuť, říz

Říz je slabý, očekával bych k tomuto typu piva o něco silnější. Chuť je sladová s výraznou ulpívající hořkostí. Co je však zvláštní je jistá podobnost s pivy typu pale ale, zřejmě díky použitému druhu chmelu. Chuť je tak pro české pivo velmi netypická.

Komentáře a hodnocení