Recenze Vyškov Jubiler IPA

0
6.5/10

V zahraničí (zejména v USA a Velké Británii) najdeme mnoho příkladů o dvě-tři úrovně lepších piv stylu IPA, to však neznamená, že by Jubiler IPA nebyl dobrý. Směle jej můžeme srovnávat s nejlepšími ejly z českých minipivovarů. Pitelnost je výtečná.

Než se však do takového srovnání pustíme, je třeba uvážit, že Vyškovský pivovar je první průmyslový pivovar v Česku, který takové pivo uvařil, což je už samo o sobě dost velký úspěch neboť vstoupit na trh s várkou 10-40x větší než u minipivovarů, navíc s poloviční cenou (třetinku jsem pořídil za 22 Kč), je vpravdě husarský kousek. V diskusích se objevily fámy, že jde o jednorázovou várku, která už se nebude opakovat, což je nepřesné. Jubiler IPA sice nebude v nabídce stabilně, bude se však i dále vařit ke speciálním příležitostem.

Vařeno z českého, mnichovského, karamelového a barvicícho sladu a chmelů Kazbek, Premiant a na dry hop Cascade. Kvasnice Danstar Nottingham, kvašeno v otevřené kvasné kádi. Další podrobnosti jsme popsali v reportáži z exkurze ve Vyškově.

Poznámka pro sládka: Dušane, díky, že jsi zrušil cukr a kyselinu citrónovou ve složení.

Barva

Měděná, čirá.

Pěna

Pěkně vysoká, hustá, krémová. Pivo ve sklenici pěkně kroužkuje.

Vůně

Cascade se tu nezapře, aroma je ovocné a květinové. Nejvýraznější jsou asi zelené hrozny, citrony a snad kopretina? Alkohol neznatelný.

Chuť, říz

Jubiler IPA je středně až velmi plné chuti a středního řízu. Zpočátku vaše ústa poznají výraznou hořkost, která se později mění v příjemnou ovocnost, která ještě velmi dlouho doznívá a láká k další konzumaci. Konec je nasládlý, snad až trochu moc. Hořkost vzorku není mimořádně výrazná, řekl bych, že slušně ladí ke zbytku piva.

Komentáře a hodnocení