Recenze Uherský Brod Sváteční kouřový ležák (lahev)

0
7.5/10

Pitelnost výtečná, pivo je vyvážené a dobře udělané. Opět se potvrzuje, že v Brodě zajímavé ležáky opravdu dělat umí. Jen tak dál!

Snad jediná moje výtka směřuje k podivnému popisu na zadní straně etikety. Psát, že se “vyznačuje […] střední hořkostí se suchým dozníváním, které je způsobeno právě nakuřovaným sladem” moc konzumentovi asi neřekne. Spíše by se na obal slušelo nějaké vysvětlení oné bůčkové chuti a vůně pocházející ze sladu nakuřovaného nad rašelinou.

Poznámka: až po napsání recenze jsem zpětně zjistil, že už na toto pivo — jeho čepovanou variantu — existuje recenze z minulého roku. Bylo mi však líto napsaný text mazat, proto berte tento článek na samostatnou recenzi lahvové varianty, věc na Pivních recenzích dosud nevídanou. Aspoň je fajn vidět, že jsme se lahvového piva, po povzdechu z minulého roku, dočkali 🙂

Barva

Tmavě rudá, čirá.

Pěna

Pěnivost dobrá, pěna drží a po chvíli opadá.

Vůně

Výrazně uzená, bůčková, jak se na nakuřované pivo patří. Pokud máte trochu napité německé rauchbiery, přirovnal bych to k Spezialu. Není to tak, že by vám klobásy skákaly po stole, spíše decentní nakuřovanost.

Chuť, říz

Tělo je střední až vyšší plnosti, středního řízu. Nakuřovanost je velmi dobře znát i v chuti, je umě propojena s vyšší, avšak příjemnou hořkostí, která ještě chvíli po napití doznívá.

Komentáře a hodnocení