Recenze Staropramen Cool Lemon

0
4/10

Dost mi tento nápoj (v Německu nazývaný cyklista) připomíná Grenu z Černé Hory. Asi bych více ocenil, kdyby Cool Lemon bylo prosté nealko. V rámci nealkoholických citronových nápojů by totiž šlo o vcelku zdařilý kousek. Horší je to ve srovnání sladových nápojů a nápojů tvořených z části pivem — řekl bych, že když si na stole smíchám výčepní pivo ze Staropramenu s citrusovým džusem ředěným vodou, tak dostanu lepší výsledek. Názor na to, zda podobný nápoj chce konzumovat, si musí každý udělat sám.

Lemon je opravdu výkvětem chemického průmyslu, složení bylo v roce 2011 je následující: Pivo výčepní světlé (voda, ječný slad, ječmen, maltózový sirup, upravený chmel, chmelový extrakt), fruktózový sirup, ovocná složka 1,3 % (citronový koncentrát, voda, pomerančový extrakt a koncentrát, přírodní aroma, stabilizátory: pektin, karubin, antioxidant: kyselina askorbová, barvivo: chinolinová žluť), CO2. V roce 2012 byl nápoj vylepšen umělými sladidly, neměli jsme však už odvahu jej znovu ochutnávat.

Kvitovat snad  mohu jen použití přírodních a nikoli přírodně identických aromat. Ochutnali jsme i grepovou verzi Staropramen Cool Grep.

Barva

Světle žlutá, kalná. Odpovídá odstínem přibližně nějaké světlejší pšenici, jen více do žluta.

Pěna

Pěnivost průměrná, pěna je tvořena velkými bublinami a poměrně brzy se rozplyne.

Vůně

Výrazně citronová, za citronem se skrývá malé množství sladu. Je však třeba se dost soustředit aby jej tam konzument odhalil.

Chuť, říz

Chuť je zpočátku téměř identická s libovolnou citronovo-pomerančnou sladkou limonádou. Chuťový projev je však výraznější — plnější a ne tak vodový a narozdíl od mnoha limonád zde není cítit nepříjemná složka umělého sladidla (neboť není ve složení přítomno), za což výrobce chválím. Konec doušku je nevyvážený s příliš hrubou hořkostí. Říz nápoje je střední. Pivo bych v chuti hledal jen s opravdu velkými obtížemi a pokud bych nevěděl, že je tento nápoj pivem částečně tvořen, tak bych jej nejspíš vůbec neodhalil.

Komentáře a hodnocení