Recenze Single Malt Ale

0
7/10

Na tomto pivu si určitě ti, co nemají rádi hořkost vůbec nepochutnají. Tohle je pro opravdové fajnšmekry, kteří mají rádi styl IPA, připadně Bitter nebo ESB. Je to opravdu velmi hořké pivo, které navíc na konci svou hořkostí velmi ulpívá. Zhruba v půlce se tento útok hořkosti změní v příjemnou hru s receptory hořkosti vašeho jazyka (které zřejmě rezignovaly) a je to opravdu pěkné pití.

Pivo je vařeno z jednoho druhu sladu, proto Single Malt (jak se označují i whisky) a dvou druhů chmele – Amarillo a Bramling Cross.

Na láhvi je také uvedeno “CAMRA says: This is Real Ale”. CAMRA je ve zkratece Campaing for Real Ale, což je nezávislá organizace, která bojuje za opravdové pivo, hospody atd. Real Ale je pak jakési “opravdové” chcete-li “poctivé” pivo (konkrétně styl ale), které by mělo být vařeno za určitých pravidel a také tak servírováno. Je to dejme tomu obdoba německého Reinheitsgebot. Jsou použity pouze základní a klasické suroviny, bývá dokvašováno v sudech přímo v hospodách, je nepasterizované, nefiltrované, je tedy také náchylné ke skáze a musí se rychle spotřebovat a také musí být velice dobře skladováno. Při točení není podchlazováno, ale servírováno v nižší, než pokojové teplotě jako třeba červené víno za použití speciální pípy, která pivo vytlačí, případně samospádem.

 

Barva

krásně medově zlatá, lehce kalná

Pěna

nižší, bílá, příliš nedrží

Vůně

převládající chmelové tóny s černým rybízem, ostružinami, grepem a lehkým zázvorem. A také cítím vůni sušeného listí (chvíli trvalo než jsem si tuto vůni spojil)

Chuť, říz

Chutě se odvíjí od vůně a jsou velice hořké, zemité a chmelové s tóny grepu, pepře, limetky, pomerančů. Tělo je střední až lehčí, říz slabší. Velice suchý a trpce hořký konec, který poměrně dlouho zůstává v ústech. Naštěstí se po několika locích hořkost stabilizuje a není tolik svíravá a stává se z ní příjemná citrusová hořkost.

Komentáře a hodnocení