Recenze Sierra Nevada Southern Hemisphere Harvest 2013

0
8.5/10

Člověku vždycky udělá radost, když se přes stohy rumunských, thajských a afrických sajrajtů mdlé chuti propije ve své lednici k něčemu tak dobrému. V pivovaru si asi byli vědomi toho, jak dobré pivo uvařili a proto jej prosíravě prodávají v jedenapůlpintových lahvích, nikoli typických 0,335-litrovkách.

Uvidíte-li ve vaší oblíbené pivotéce Hemisféru v prodeji, rozhodně si ji kupte. Uděláte radost sobě, a vzhledem k objemu lahve, možná i svému okolí.

Barva

Měděná, až do červena, čirá.

Pěna

Pěnivost dobrá, pěna však po chvíli opadá do podoby tenké vrstvy.

Vůně

Nádherně sladká do karamelová, medova, spolu s velmi komplexním spektrem chmelovým vůní, ne zcela běžného charakteru pro american IPA — aby tak ne, vždyť jsou tam jen chmely z Nového Zélandu (ze sklizně v roce 2013, proto ten název)! Základem je kořeněnost s významým podílem červeného grepu, okolo třešně a višně plus něco pryskyřice. Nádhera! Vždycky když si pivo nechám pár minut zteplat, objeví se nová vůně.

Chuť, říz

Podle vůně se pivo zdálo být sladší než ve skutečnosti je. To, že však nemá nasládlost, kterou od něj očekáváte, s sebou nese jedno pozitivum — kousek je to úžasně pitelný. Škoda, že zde není dostupnost sudové Sierry Nevady zrovna valná, protože tohle je opravdu mimořádně pitelné pivo na to, že jde o šestnáctku.

Základem je sladová chuť, která je koncem mírně kořeněná a přechází do topinkovosti. Hořkost je sice výrazná, avšak toho charakteru, který je velmi příjemný a pitelnost dále zvyšuje. Chmelilo se hodně (dle webu 67 IBU), avšak s rozumem.

Komentáře a hodnocení