Recenze Schneider-Weisse Mein Nelson Sauvin

0
7.5/10

Pitelnost je přímo božská. Kdo by řekl, že je tohle šestnáctka? Můžete to klidně pít jako vodu! I na pšenici vysoký nadprůměr.

Výše uvedená tvrzení by sváděla ke konstatování, že jde o mimořádně povedené pivo a že by tedy v Kelheimu měli bouchat šampaňské. Bohužel, není tomu tak. Pokud by tohle pivo uvařil jiný pivovar, byl by to zřejmě nadprůměrný kousek v jeho sortimentu — sortiment Schneidera je však tvořen samými téměř perfektními pšenicemi a TAP X má tedy dost silnou konkurenci. V tomto případě ji bohužel nepokořil, ba ani nedostihl. Nelson Sauvin je “jen” nadprůměrná pšenice, ne však výjimečné pivo, které by si zasloužilo umístění do vkusné sedmičky a prodej za ceny odpovídající spíše kvalitnímu vínu odrůdy, po níž je kvůli svým senzorickým vlastnostem nazván i novozélandský chmel Nelson Sauvin, jímž je TAP X přikořeněn.

Speciální várka uvařená k 25. výročí ABT Cafés v Holandsku. Nepasterováno, nefiltrováno. Původní stupňovitost mladiny mezi 15,88 a 17,26 %. Dokvašováno v láhvi.

Barva

Zlatá, zcela zakalená.

Pěna

Pěnivost vskutku fantastická. Máte co dělat, aby se vám vůbec podařilo sklenici při konzumaci naplnit něčím jiným než pěnou a to i při pečlivém lití piva po stěně. Že následně ve sklenici drží a drží a drží…dlouhé minuty, ve stále stejné podobě, není asi třeba zdůrazňovat.

Vůně

Vůně je typicky citrusová s lehkým banánem. Závěr je kořeněný — že by onen Nelson Sauvin? Těžko říci bez přímého porovnání s lahví vína odrůdy Sauvignon.

Chuť, říz

Chuťově je to trochu jiná pšenice než na jakou jsme od Schneidera zvyklí. Je více sladce sladová a méně citrusová. Začátek je lehce kořeněný (opět, zřejmě onen Nelson Sauvin). Tělo je středně plné, středního, pěkně vyváženého a jemného řízu. Chmelová hořkost je umě zakulacená a v ústech po polknutí příjemně doznívá.

Komentáře a hodnocení