Recenze Opat 17 % sváteční speciál

0
4/10

Od Opata jsem zvyklý na nadprůměrné vzorky, tento však mezi ně rozhodně nepatří. Těžko říci, zda jde o úmysl nebo chybu při výrobě, doporučit vám však koupi tohoto speciálu nemohu.

Barva

Měděná, kalná.

Pěna

Tvořená velkými bublinami, rychle opadá a na hladině zůstává jen v podobě tenké protrhané vrstvičky.

Vůně

Chtěl jsem napsat krásně sladová, nasládlá, bohužel to zas tak krásné není neboť nám tu vystupuje dosti silná máslovost (diacetyl).

Chuť, říz

Čekal jsem, že půjde o pivo, které by naši bavorští sousedé označili jako doppelbock. Mýlil jsem se — zde zřetelně převládá chmelová složka namísto sladové. Je však příliš drsná a ulpívající než aby mohla v ústech konzumenta vyvolat libý pocit. Jako by se sládkovi do várky překlopil celý pytel s chmelem (odhadoval bych, vzhledem ke stupňovitosti, takových 50-60 IBU) — bohužel však ne aromatickým nýbrž hořkým. A jelikož jsou ve složení přítomny “chmelové produkty”, dost možná i chmelovým extraktem.

Za tím vším chmelem najdeme středně plné sladové tělo doznívající lehkou kyselinkou, která však není na závadu. Říz je střední až silný (což také není zrovna optimální). Pitelnost je průměrná.

Komentáře a hodnocení