Recenze Gambrinus Nefiltrovaný ležák

0
6.56.5/10

Pivo je velmi svěží a lehké. Škoda jen nižší pitelnosti vinou nevhodné chmelové hořkosti a nakyslého konce.

Jedná se o limitovanou nabídku pivovaru Gambrinus, která příjemně překvapila. Nicméně si nemůžeme odpustit kritiku jejich marketingové propagace na webových stránkách. Gambrinus píše: “Od založení pivovaru Gambrinus v Plzni v roce 1869 bylo zvykem pohostit vzácné návštěvy nefiltrovaným pivem Gambrinus. Sládci toto pivo, přinesené přímo ze sklepů pivovaru v osmilitrových džbáncích, nalévali návštěvníkům v místnosti zvané pijárna. Díky pokroku v technologiích máte nyní i vy možnost ochutnat nefiltrovaný ležák Gambrinus, poklad plzeňských sklepů.”

Nejvíce vtipná část je “Díky pokroku v technologiích máte nyní i vy možnost ochutnat nefiltrovaný ležák Gambrinus”. Pokud se na to podíváme z hlediska výroby piva, tak nefiltrované pivo vynechává další procesy filtrace a pasterizace, čili je levnější a časově méně náročnější jej vyrobit a za druhé technologický pokrok naopak udělal z původního zlatavého nefiltrovaného moku pivo takové, jaké je nyní – čiré, bez chuti a vůně s přídavkem chmelového extraktu a podobně. Příště by možná neuškodilo, kdyby lidé z marketingu prošli školením o výrobě a historii piva, případně pivo samotné pili, pak by možná propagace vypadala lépe a odrážela skutečnost.

Dodáme jen, že se tento Gambrinus vyrábí stejným způsobem jako klasický Excelent, na dva rmuty.

Barva

Světle zlatá, kalná.

Pěna

Hustá, stabilní, lehce kroužkuje.

Vůně

Silně kvasnicová, je však možné citit i menší porci sladu.

Chuť, říz

Chuť je sladová, střední plnosti, později mírně nakyslá. Koncem doušku konzument snadno odhalí lehce ulpívající hořkost, která však není nikterak tragická. Hořkost u tohoto kousku však obecně není dobře propojena s tělem piva, vyčnívá z něj a působí příliš hrubě. Říz je střední až slabší.

Komentáře a hodnocení