0
6/10

Měl jsem celkem dilema, jak toto pivo hodnotit. Zda jako čistokrevný witbier, či jako ochucené pšeničné pivo. Senzoricky však pivo připomíná spíše ochucený weizenbier, navíc ve složení nenajdeme nesladovanou pšenici, pro “wit” typickou. Hodnotil jsem tedy, jako ochucené pšeničné pivo. Na oficiálním představení piva na Strahově toto pivo čepovali do 0,4l sklenic Sahm viz. foto a podávané bylo na mě až moc podchlazené (tj. cca 4°C) se srpkem pomeranče. Pomeranč jsem vyhodil, aby nenarušoval senzoriku, ale obecně, pokud mi ho vyloženě nevhodí do piva, nestavím se k tomuto způsobu podávání záporně. Jedná se o osvěžující nápoj, který si i přes zmíněnou vodovost své konzumenty určitě najde (narozdíl od pokusů jako Prior, Bílý Gambrinus atd.). Já osobně ale v tropických dnech nemám potřebu prolévat hrdlo něčím s téměř pěti procenty alkoholu. I proto bych volil např. Schöfferhofer grapefruit hefe-weizen (alk. 2,5% obj.), který je z mého pohledu chuťově velmi podobný.

Složení: plzeňský, pšeničný a karamelový slad. Extrakt z pomerančové kůry (?) a koriandr. Vařeno infuzně. Kvašeno svrchně kvasnicemi Weihenstephan (dle slov staršího obchodního sládka p. Berky). Lahvové se pro letošní rok neplánuje, zatím pouze v točené formě.

Dle informací od p. Juriny z Prazdroje byla první zkušební várka uvařena v jejich testovacím plzeňském mikropivovovaru. Jelikož nemá Prazdroj nikde v Česku technologické zařízení pro výrobu většího množství svrchně kvašeného piva, je Fénix vyráběn v pivovaru Grolsh v Holandsku a do sudů stáčen v Plzni. HGB prý použito (cituji “vaření vysokoprocentní mladiny s více než 16% a její následné ředění”) nebylo, Fénix je jen dolaďován na přesnou stupňovitost.

Barva

Oranžovo žlutá, zakalená.

Pěna

Bílá, hustá, stabilní.

Vůně

Esterová (grepová, pomerančová), lehce kořenitá, svěží.

Chuť, říz

Nástup chuti lehce citrusový (až přezrálé pomeranče), vystřídaný vodovostí, která zde bohužel převládá, s hořkosladkým a nevýrazným, slabě chmelovým dojezdem.

Komentáře a hodnocení