Recenze Dvojče Great Graham's Bitter Ale

0
5.5/10

Trošku mě mrzí, že vůně (odmyslete si máslo — zřejmě špatná várka) ne zcela odpovídá chuti — hořkost je přecejen příliš ostrá a neladí se zbytkem piva, což možná zabilo i onen přídavek barrique chipsů, na které jsem byl obzvlášť zvědavý. Škoda. Pokud bych mohl radit, tak bych z receptu vyhodil Sládka a místo toho použil nějaký britský nebo americký aromatický chmel + Citru nebo Cascade na dodání hořkosti. Příliš ostrá hořkost má i výrazný podíl na srážce bodového hodnocení za chuť.

Použité slady: vídeňský, pšeničný,  carapils, carared, carawheat, karamelový. Chmeleno Červeňákem a Sládkem, dry hop Premiant a Sládek.

Díky Alexisovi za pivo a těším se na další vzorky! Podrobnosti o varním postupu naleznete v článku na Světu piva.

Barva

Měděná, lehce zakalená.

Pěna

Hustá, pěkně stabilní. Pivo ve sklenici krásně kroužkuje.

Vůně

Vůně je velmi pěkná, nasládlá — hroznovo-citrusová, dále snadno objevíme vyzrálou švestku a med. Vadou na kráse je poměrně výrazný diacetylový pach (máslo).

Chuť, říz

Chuť je středně plná, sladová, středního až silného řízu (asi o něco silnějšího než bych si u ejlu představoval, to se však dá pochopit u domácího piva dokvašovaného v láhvi). Konec je suchý. Deklarovaná hořkost 55-58 IBU by seděla, jen mi připadá poměrně nevyvážená a příliš drsná, což celkový dojem poněkud kazí. Barrique jsem v chuti bohužel neobjevil — možná se příchuť chipsů ztrácí v chmelové hořkosti.

Komentáře a hodnocení