Recenze Dogfish Head 90 Minute Imperial IPA

0
9.59.5/10

Je velmi smutné, že toto pivo lze popsat jen slovy a virtuálně. Pocity, které jsem prožíval u pití tohoto piva jsou nepopsatelné totiž. Je to naprosto lahodná událost, delikátní, gurmánská. Je naprosto neskutečné, jak lze cítit zároveň na špičce jazyku lehkou sladkost a přitom ve stejnou chvíli hořkost v zadní části jazyka. To, co předvedli v pivovaru Dogfish Head se opravdu nevidí jen tak. Je to óda na styl IPA, je to neuvěřitelná lahoda, kterou si každý, kdo má rád styl IPA zamiluje okamžitě. Je nutné možná jen upozornit, že obsah alkoholu je poměrně vysoký a je potřeba dbát opatrnosti při delší konzumaci. IBU tohoto piva je neskutečných 90, přičemž pivovar vyrábí také verzi s IBU 120.
Co je na tomto pivu unikátní je, že v tomto pivovaru vymysleli nový způsob chmelení. Místo klasického chmelovaru, kde se přidává chmel 2x – 4x v průměru, tak zde se chmel přidává po malých dávkách každou minutu. čili celkem 90x! Samozřejmě se pak ještě chmelí za studena (dry hopping). Tímto dá pivu velmi vysokou, avšak nezaměnitelnou a naprosto příjemnou hořkou chuť.

Tímto bych chtěl velice poděkovat mému kolegovi Peterovi, který mi tento vzorek dovezl z USA

Barva

sytě zlatá, oranžová

Pěna

krémová, briliantně drží a kroužkuje (vzhledem k lahvové verzi)

Vůně

skvostní, dechberoucí chmelová a pryskyřičná vůně s tóny citrónu a sladkého sladu

Chuť, říz

Zprvu zaútočí na chuťové pohárky chmelová hořkost, ale než se stačíte probrat z tohoto odzbrojujícího útoku, nastává velmi příjemná sladká vložka, která trvá několik vteřin, aby ji pak okamžitě vystřídal hřejivý a neskutečně příjemný hořký konec (někomu by se mohl zdát silný, ale pro mě se stala chmelová hořkost stylu IPA srdcovou záležitostí). Velmi plné tělo, sladové, avšak není těžké, je perfektně odlehčeno chmelevou složkou. Říz je naprosto perfektně propojen s charakterem tohoto piva. Konec je velmi lehce suchý, nechává na jazyku impozantní hořkost, která se ozývá znovu a znovu a člověk si ji může perfektně vychutnat. Až po vypití celé sklenice jsem si všimnul, že má tak vysoký obsah alkoholu – není naprosto cítit, pouze v teplejším doznívání.

Komentáře a hodnocení