Recenze Bruggsmiðjan Stinnings Kaldi

0
10/10

Pitelnost je výtečná, pivo je svěží a bylinný charakter je skvěle propojen s tělem — jakoby do surovinného složení patřil. Nemáte pocit, jakoby před chmelovarem do sladiny nasypali obsah pytlíku označeného “tajná směs bylin” (ano, narážím třeba na odporné Starobrno Zelené) ale místo toho je zde vidět promyšlený recept, kde bylo zváženo, co do piva patří a co ne a jak se to na chuti ve výsledku projeví.

Stinnings znamená v islandštině “podporující erekci”. Toto pivo obsahuje výtažek z rostliny angeliky (děhelu), byliny podobné vzhledem bolševníku. Podle V. G. Rubcova (Zelená lékárna, 1984) se z angeliky získávají účinné látky — silice, kumariny, furokumariny, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny a cukry. Tyto látky ovlivňují sekreci žaludečních šťáv, podporují trávení, povzbuzují nervovou činnost, uvolňují křeče, usnadňují odkašlávání, a mají slabý močopudný účinek.

Zajímavostí je, že pivovar byl uveden do provozu českým sládkem Davidem Mášou ze slánského pivovaru Antoš. Pivo se v  Bruggsmiðjanu vaří výhradně z českých surovin.

Barva

Barva tmavě měděná, kalná.

Pěna

Pěnivost vcelku slušná, pěna dobře drží ač je tvořena většími bublinami.

Vůně

Vůně je převážně ovocná (citrusy, jahody, švestky) s lehkým karamelem na konci a ještě jednou zvláštní vůní — zřejmě ona angelika uvedená na webu pivovaru.

Chuť, říz

Chuť je mírně ovocná, obilného charakteru se svěžím středem ukončeným sladkokysleným bilnným závěrem. Na jazyku vám později ulpívá jakoby pepřová hořkost s citrusy. Nevšední a velmi příjemné.

Komentáře a hodnocení