Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Je Starobrno Nepasterizované skutečně lepší?

Otázku, zda se nějak nepasterizované Starobrno liší od pasterizované verze, jsme si kladli hned při jeho uvedení. Nebudu zastírat, že se v redakci tento mok netěší zrovna velké popularitě, leč nejsme ti, co soudí pivo jen podle etikety a tak jsme napsali recenzi tak objektivní, jak nám to jen naše smysly dovolily.

Poznámka: Článek vychází v nové rubrice Redakční blog, kde budou redaktoři Pivních recenzí publikovat své názory, postřehy a glosy z pivního světa. Příspěvky vydané v této rubrice budou o něco lehčího charakteru a nemusí nutně vyjadřovat stanovisko celé redakce.

ilustrační foto (vemnr)

ilustrační foto (vemnr)

Otázka

Koncem recenze jsme nechali jednu nezodpovězenou otázku — je skutečně starobrněnský nepaster lepší? Pozná zákazník tuto změnu? A když ano, je tato změna k lepšímu? Když jsem nedávno procházel v Tesku kolem regálu piva (kde mě obvykle zaujme maximálně tak Černá Hora), řekl jsem si, po té, co jsem uviděl nové etikety se Starobrnem, že je na čase tuto otázku zodpovědět slepým testem.

Zakoupil jsem tedy čtyři vzorky:

  • 2× Starobrno Medium Nepasterizované, DMT 5.7.2012
  • 2× Starobrno Medium, DMT 26.8.2012

Z těchto čtyř vzorků jsem následně náhodně vybral dva, které budu ochutnávat a tyto byly další osobou nality do připravených očíslovaných sklenic, u nichž jsem nevěděl, jaký vzorek piju. Pro zvýšení přesnosti byla ochutnávka zopakována, opět bez znalosti vzorků.

Složením i obsahem alkoholu jsou piva jinak stejná.

Výsledky

Ke vzorkům jsem si napsal jen pár poznámek, kompletní dojmy v podstatě odpovídají dříve vydané recenzi a bylo by zbytečné je sem uvádět. Další rozdíly jsem nepozoroval, snad až lehce lepší pěnu v případě vzorku č. 2, to však mohlo být způsobeno pořadím nalévání.

Vzorek č. 1 — Starobrno Medium

Zatuchlá, mírně sladová vůně. Konec vůně medicinální. Tělo středně až méně plné s ulpívající hořkostí.

Vzorek č. 2 — Starobrno Medium Nepasterizované

Sladová, lehce oxidační vůně. Tělo středně až méně plné, s výrazně ulpívající, až svíravou hořkostí.

Rozuzlení

Poznamenám jen, že v obou rundách ochutnávky jsem si dojmy poznačil ke stejným číslům a následně zjistil že v obou kolech měla stejná čísla stejný obsah, přesnost mých chuťových buněk se tedy snad potvrdila 🙂

Z toho tedy plyne, že paster nedobře voní a nepaster nedobře chutná. Rozdíl tam tedy je, nevím však, zda zrovna k lepšímu neboť mi to připadá tak trochu prašť jako uhoď. Závěrem nezbývá než konstatovat, že pokud vám doteď Starobrno Medium nechutnalo, tak se to uvedením nepasterizované varianty nezlepší…Komentáře

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »