Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Zlatovar Axman

Údaje o pivu

 • Název piva: Zlatovar Axman
 • Pivovar: Zlatovar Opava
 • Země, město: Česká republika, Opava
 • Styl: výčepní světlé pivo
 • Alkohol: 4,0 %
 • Forma: lahvové 0,5 l; trvanlivost ještě 2 měsíce
 • Stupňovitost: 10°

Hodnocení

Barva

vyšší žluto hnědá, čirá

Pěna

vysoká a řidší s velkými bublinkami, velmi rychle se trhá a opadává

Vůně

chmelová, sladově chlebová

Chuť, říz

První vjem je výrazně chmelový, sladovost je spíše kratší. Z piva přímo vystupuje chmelová hořkost, která je zpočátku ostřejší a postupně přechází do střední intenzity. Je poměrně dlouhá, zlehounka se vytrácí a v ústech zůstává lehký sladový závan. Pivo je plné a hutné, říz střední až vyšší. Kvalitní pitelná 10-tka.

Další komentář

V okamžiku, kdy jsem psal tuto recenzi (30/1/2011) byly stránky pivovaru ve výstavbě. Ještě v nedávné době jste mohli na jejich adrese najít poměrně umně vyvedenou prezentaci o místním pivu a pivovaru. Celá věc má však jeden háček. V Opavě už žádný pivovar nemají(!). Výroba byla ukončena v roce 2005. Pivovar byl zrušen, rozebrán a zbourán a na jeho místě bude kulturně obchodní centrum. Kde se tedy bere pivo Zlatovar?

Od roku 2005 do roku 2010 pivo Zlatovar (dle ověřených informací) vařil v lahvové podobě Pivovar Zubr v Přerově a v sudové zase Pivovar Litovel. V současnosti celou výrobu vykrývá Pivovar Janáček v Uherském Brodu. Ano, je to tak – místní konzumenti po uzavření pivovaru chodili do hospody na točenou Litovel a domů si kupovali lahvového Zubra. Někdy v 2. pololetí 2010 proběhl mírný redesign etiket a pivo najednou začalo chutnat i vypadat trošku jinak. Aby ne – vždyť teď opavští pro změnu pijí Janáčka.

Nedělejme si iluze přátelé, to se jen ve stáčírně pivovaru vymění etikety a hned je z Janáčka třeba Zlatovar. Někteří si toho ani nevšimli a zlí jazykové dokonce tvrdí, že současný Zlatovar je lepší než ten původní, v Opavě uvařený. Nemohu objektivně posoudit, protože jsem ten původní nikdy nepil, ale údajně měl příjemně sladovou chuť.

Není mým cílem hanět onoho opavského podnikatele, který „nerentabilní“ pivovar dovedl, kam dovedl – o tom byla popsána spousta papíru. Víte však, že takových případů máme v republice spoustu? Pro milovníky literatury faktu bych doporučil jeden užitečný odkaz, který jsem nalezl po sepsání, ale před zveřejněním této recenze, kde je vše krásně vysvětleno – Posmrtný život opavského Zlatovaru.

Aktualizace 08/2012 – piva Zlatovar (byla již poněkolikáté) „novelizována“ – změnily se nejen etikety, ale i obsah alkoholu (u piva Axman je nový obsah alkoholu 4,2%) a na pivech je uváděna i stupňovitost. Nově v nich také nalezneme chmelové produkty.

Piva Zlatovar v novém provedení

Fotografie

Zlatovar Axman

Zlatovar Axman

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0 bodů0 bodů0 bodů
7 bodů z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (4 hlasů, průměrné hodnocení: 7,00 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , ,Komentáře

 • chiara napsal:

  Správný Zlatovar byl nej pivko v republice, tedy 12 a taky 15 byla výborná a jako malá jsem prošmejdila opavský pivovar od sklepa po půdu, škoda, že jsem vás tam Moro nemohla vzít sebou 🙂

 • Moro napsal:

  Milá chiaro, pivovar už je bohužel definitivně v propadlišti dějin. Ale – tak sehnat aspoň jednu z těch unikátních cihel, že kterých byl před spoustou let postaven, to by bylo něco :-*

 • umbob napsal:

  To s tím Zubrem v Prostějově je snad jen záměna měst(ikdyž i aktivní odkaz mě posílá na stránky tohoto města). Prostějovský pivovar už je pár let taky po smrti.

 • eiger,67 napsal:

  a když tohle řeknete štamgastovi, bude se s vámi hádat, že pije původní opavu. jak rádi jsou lidé šizeni

  • Moro napsal:

   Já do Opavy poměrně hojně jezdím a i když dobře vím, co piji – rád si na Zlatovar / Janáček zajdu. Jsem hodně naštvaný, jak se odepsal fungující pivovar. Je mi jasné, že koupí každého lahváče i točeného piva podporuji onoho ………. , který u toho všeho stál. Bohužel, mám však subjektivní pocit, že i takto je Zlatovar na velkém ústupu z tohoto regionu = mladí jej už nevyhledávají 😥

 • Norri napsal:

  Ve Zlatovaru jsem absolvoval dvě úžasné brigády a Kolka za tohle nenávidím…

  • Moro napsal:

   Nejsi sám …

  • poutnik napsal:

   Kolek, to slovo je samo o sobě v regionu něco jako nejhorší nadávka, ten zmrd se furt točí kolem byznysu s nápoji, má registraci na piva s obskurními názvy jako Porubský ležák, Prajzák a bůhví co ještě.

   Jinak teď v opavském Obecním domě pomalu končí skvělá výstava o pivovarnictví na opavsku, a její část – expozice o opavském pivovaru mnoho lidí nenechala emočně klidnými….:-((

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »