Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Reportáž: Kostelecké Chmelovárek 2012

Rok se s rokem sešel a najednou tu byl 3. ročník srazu domovarníků Kostelecké Chmelovárek v Kostelci u Holešova. Byli jsme přizváni na tuto akci jako porotci do degustační komise a tak jsme si víkend v 3. týdnu v březnu velice rádi poznačili.

Honza bohužel den před akcí onemocněl, takže se účastnil jen Pinkano a kolega domovarník Igor. Celá akce se konala v sobotu 17.3.2012 od 10:00 a z Brna jsme vyjížděli už v 8 ráno vlakem do Holešova. Bohužel nám ujel navazující autobus a tak jsme se přiblížili do Kostelce taxíkem a pro zbylé poslal organizátor akce Petr Měrka auto, za což mu patří velké díky.

Stoleček degustační komise

Stoleček degustační komise

Jak se degustovalo

Jelikož jsme přijeli s malým spožděním, vše bylo již prakticky nachystáno na start – domovarníci na svých místech, piva zaregistrovaná a tak jsme si dali rychlé aklimatizační nakouřené pšeničné pivo Fall Weiss 13,8° od našeho recenzenta Dalibora Hanzela z jeho domovaru Vartáš. Moc příjemné lehce nauzené pšeničné pivo. Než jsme stačili dopít a podívat se do všech prostor, tak jsme byli usazeni k degustačnímu stolku za rohem hlavní místnosti a začali si organizovat samotnou degustaci. Soutěžilo se ve 4 kategoriích – světlé, spodně kvašené bez rozdílu stupňovitosti, tmavé a polotmavé, spodně kvašené bez rozdílu stupňovitosti, svrchně kvašené bez rozdílu stylu a nakuřované, bez rozdílu kvasnic.

Porota byla 6-členná: Luděk Gasseldorfer, Vašek Weinlich, Martin Jarošek, kteří měli na starost světlé ležáky, tmavé a polotmavé ležáky a já, Alexis (domácí pivovar Dvojče) a Igor jsme měli za úkol hodnotit svrchně kvašená a nakuřovaná piva (celkem 28 vzorků). Každý jsme měli vlastní škálu, ze které jsme pak vybrali 6 favoritů a udělali průniky našich výsledků. Nakonec následoval „rozpij“, kde jsme určili absolutní vítěze. Vzorky nám byly nošeny po 5 kouscích, k neutralizaci chuti byl k dispozici chléb, sýr a voda.

Vzorky byly zcela anonymní, čili jsme ani nevěděli, zda se jedná o pšenici, ale, stout, porter nebo jiná svrchně kvašená piva. Ke každému pivu jsme psali jak číselné hodnocení, tak i slovní — někteří psali do slovního hodnocení jen vady, já psal i celkové dojmy a popis jak jsme zvyklý z našich recenzí, čili mi to logicky vše trvalo nejdéle 🙂

Měl jsem na starosti svrchně kvašená a nakouřená piva

Měl jsem na starosti svrchně kvašená a nakouřená piva

Degustovalo se po 5 vzorcích

A těch barev! 🙂

Některé domovarnické kousky byly poměrně vysoké kvality, některé naopak obsahovaly velice nepěkné vady typu diacetyl, vařená zelenina, lepidlo, lak na nehty atd. Od každého vzorku jsme vždy dostali cca 1dcl, ale mnohdy jsme vzorek ani celý nevypili, buď to nešlo díky chybám nebo nebyl důvod. Jen u těch nejlepších jsme si pochutnávali až do dna 🙂

Druhá část poroty u spodně kvašených piv neměla takové problémy s pivními vadami jako my. Celá degustace nám trvala zhruba 2-3 hodiny s menšími pauzami a nutno podotknout, že jsme byli na jejím konci notně unavení, ale přesto jsme si nechtěli nechat ujít některá domovarnická piva na čepu a tak jsme po degustaci zakoupili dobrý a pikantní gulášek a poté i klobásku na venkovním grilu. K snědku bylo ještě možné zakoupit utopence a sulc.

Krásné počasí umožnilo velice příjemný pobyt na "zahrádce"

Grilované klobásky se k pivu hodily

Výsledky

Počasí bylo nádherné, atmosféra skvělá. Prakticky se bylo pořád o čem a s kýmkoli bavit (samozřejmě většinou o pivu). Někdy kolem 4 hodiny nadešel čas vyhlásit vítěze degustační soutěže:

Světlé, spodně kvašené

 1. Dalibor Hanzel — Vartáš 11°
 2. Miroslav Dobeš — Lešij pils
 3. Milan Škoda — Karvinský Horník 14°

Tmavé a polotmavé, spodně kvašené

 1. Václav Weinlich — polotmavý Trempík
 2. Petr Franěk — Tmavý Dunkel Bock
 3. Robert Kvapil — polotmavý ležák 12°

Svrchně kvašené

 1. Raphael Lambois — Porter Cascade
 2. Petr Fraňek — Imperial Stout
 3. Raphael Lambois — Nelson

Nakuřované, bez rozdílu kvasnic

 1. bratři Alexiou — 13° světlá
 2. Libor Antálek — Těšínský Dražan
 3. Dalibor Hanzel — Dymová clona 13° tmavé

Cena publika

 1. Jiří Kvapil — Weizen 13°
 2. bratři Salabovi — za soubor piv
 3. Kocián & Ježek — Machovar

Soutěžních vzorků bylo celkem 50.

Zátiší u výčepů

Hlavní místnost

Po vyhlášení vítězů nastává volná zábava, volný program a dostavují se i místní, kteří chtějí ochutnat domovarnické vzorky. Na čepu se vystřídala řada piv od Petra Měrky (MeGál 12°, Fox 13°, Šarlota blonde 13°, Kominář 15°), Rauch 14° z Vintoperku, Trempík 12° z Weinlichova garážového pivovaru, Vyškovská Amber IPA a další.

Bohužel k samotným recenzím jsem se nedostal, jelikož jsem byl opravdu unaven degustačním procesem a zhodnotit objektivně 30. a další vzorek by zřejmě nešlo, pouze jsem si je vychutnával v daném okamžiku. Pamatuji si ale, že MeGal 12°, jakožto Petrovo kmenové pivo mi zachutnalo nejvíce z jeho nabídky.

Nakouřený weizen Fall Weiss od Dalibora Hanzela

 

Další fotografie vyrobil Kamil Zápeca, kluci z pivovaru Dvojče, vachazKomentáře

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »