Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Anchor Liberty Ale

Údaje o pivu

 • Název piva: Liberty Ale
 • Pivovar: Anchor Brewing Company
 • Země, město: USA - California, San Francisco
 • Styl: american pale ale
 • Alkohol: 5,9 %
 • Forma: lahvové 0,355 l; trvanlivost ještě více než rok
 • Stupňovitost: 13,8 až 14,7°

Hodnocení

Barva

Jantarová, kalná.

Pěna

Hustá, krémová, krásně stabilní. Drží ve sklenici dlouhé minuty a opadá jen velmi pozvolna.

Vůně

Středně výrazná, sladce medově sladová s rozličnými druhy ovoce — citrusy, melouny, pomeranče. Konec lehce chmelový.

Chuť, říz

Tělo je střední až vyšší plnosti a výrazné hořkosti s velmi příjemný, dosti hořkým, zakulaceným dozníváním. Je cítit, že chmelovost v závěru zakrývá hřejivost, kterou pivo poskytuje a která odpovídá obsahu alkoholu. Říz střední až silný.

Další komentář

Pitelnost střední až vyšší, pivo je však opravdu hodně plné a tak si ho zřejmě nedáte tolik, kolik byste si u amerického ejlu možná představovali…tedy aspoň to si myslíte, dokud nevypijete polovinu láhve a dostanete nejen velkou chuť na ten zbytek ale i na případný další kousek 🙂

Přál bych si více ovoce ve vůni i chuti, potom by hodnocení bylo vyšší. Zde to však dost napravuje, u Anchoru tradičně výtečná, pitelnost.

Vařeno z chmelových šišek Cascade.

Fotografie

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0 bodů0 bodů0 bodů
7 bodů z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (7 hlasů, průměrné hodnocení: 7,43 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Komentáře

 • PIvní Filosof napsal:

  Bez tohoto pivo, žadný moderní, americká IPA bych neexistovala… Je to jako Pilsner Urquell mezi „craft beers“…

  • pinkano napsal:

   Možná v očí masových spotřebitelů 🙂 Jestli mi někdo nabízí Pilsner Urquell jako nejlepší a nejtradičnější ležák, tak je mi do breku.

   • Pivní Filosof napsal:

    Nikdo neřiká „nejlepši“, ale nejvýznamnější, to určitě ano.

    • pinkano napsal:

     Možná v minulosti. To, co předvádí poslední pár let je šílené.

     • tomas napsal:

      Co je na PU tak šílenýho? Dobře ošetřený v točený podobě z tanku je pořád nadstandard, ale to by se musel hodnotit bez předsudků. Kdyby se piva testovala anonymně, aby nebyl hodnotitel ovlivněn značkou, tak by bodování na těchto stránkách vypadalo taky jinak.

      • pinkano napsal:

       To si za ostatními pivy taky chodíš do hospod s tankem a dobře ošetřeným pivem? 🙂 Takže asi tak. Co je na něm výjimečné? Co je na něm dobré? Je tak neutrální a nudné, že vůbec nechápu jeho nadřazenost v povědomí lidí a to nemluvím o nepochopitelné cenové politice.

       • tomas napsal:

        PU nijak zvlášť nevyhledávám, ale když už bych ho měl recenzovat, tak asi ne v podniku, kde je jen přítoči nebo z lahve, která stála kdovíkde. Proto ten tank. Mně nudný nepřijde a myslím, že chuťově stále předčí (bohužel) i dost ležáků z malých pivovarů. Samozřejmě kvalita kolísá i v tankovnách, takže záleží jak kdy, ale to je problém hospody. V hospodě kam chodím na oběd (U Jagušky, Praha 8)si denně malý PU dám, takže můžu posuzovat a je rozdíl když je čerstvě zaveženej tank a když už je v tanku pivo pár dní. Čerstvě dovežený z pivovaru je ale fakt výborný.

      • gum napsal:

       Tomáši, věz že Pilsner Urquell má na našem webu 7 bodů, tedy nadprůměrné hodnocení. Což o to, je to dobrý ležák, jen je tak přizpůsobený všem lidem na planetě, že se u něj člověk zvyklý na „ležáky s gulami“ začne velmi brzo nudit.

       Nepopíráme zásluhy plzeňského pivovaru ve světovém pivovarnictví, jen se nám nelíbí trend nastolený našimi jihoafrickými přáteli, kteří vzali PU a postupnými úpravami z chutného piva udělali jen další příklad globalizace.

       Poslední průser je v tom (za to ale Pilsner Urquell nemůže), že se toto pivo čepuje často v podnicích, kde obsluha nemá o funkci regulátoru na pípě ponětí a pod slovem sanitace si představí způsob výroby taveného sýra.

 • poutnik napsal:

  tenhle kousek jsem sice ještě nepil, ale „parní“ pivo s logem Kotvy je kultovní pivní záležitost – po něm se můžu „utlouct“, jen pak po nákupu musím doma z láhví sundat cenovky, aby manželku netrefila mrtvice 🙂

 • PIvo napsal:

  Jediné opravdu dobré pivo, co jsem od nich měl, narozdíl třeba od parního euroležáku s pachutí. 🙂 Pokud chceš ovocné estery, tak musíš pít EPA ne APA, která je většinou zakvašená mnohem neutrálnějšími kvasnicemi.

 • Pike napsal:

  Rád bych se podělil o jednu pivní zkušenost a tady to bude sice trochu OT, ale když už se tu v diskusi řeší i Pilsner, tak se to snad snese…
  Včera jsem pil Anchor Brown Ale. Výborné pivo, ale trochu jiné, než jsem čekal. Hodně výrazná chmelová vůně i chuť (Citra single hop), i na americkou verzi brown ale. Pivo poměrně lehké, plnost sotva střední. Říz vyšší. Tmavé slady se projevují chutí toffee a v dozvuku lehounkým nádechem kávy, ale nejsou nijak dominantní, spíše tvoří solidní podklad chmelové lince. Všechny ty zdánlivě nesourodé chutě a vůně jsou krásně sladěné dohromady.
  A teď, proč o tom píšu: Rád si o pivu, které piji, i něco přečtu, a tak jsem si ho vyhledal na BeerAdvocate i RateBeer. Tam se zhruba třetina příspěvků shodovala s mými postřehy, dvě třetiny pak ale popisovaly snad úplně jiné pivo: „Typický brown ale, plný, hutný, nižší říz, toffee, karamel, káva, čokoláda, chmel se projevuje málo až vůbec“ – tolik zhruba shrnutí většinového názoru.
  Tak nevím – buď má pivovar tak nevyrovnané várky (což bych ale u Anchoru nečekal), nebo u tolika lidí funguje sugesce typu „piji brown ale, tak čekám, že bude chutnat jako brown ale“.
  Kdo znáte toto pivo? Jak chutnalo vám?

  • Pike napsal:

   Ještě bych doplnil: Nepozastavuji se ani tak nad pivem samotným, definice stylu American Brown ale je poměrně široká a Anchor se do ní vejde, byť je to trochu extrémnější zástupce. Spíše mne zaráží ty rozdíly v hodnocení.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »