Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Kampaň za Budvar

V posledních dnech a týdnech byla  situace kolem Budějovického Budvaru více než komplikovaná. Z důvodů hrozícího prodeje pivovaru a značek se zástupci české pivní komunity připojili k protestu proti možným změnám, které by mohly mít negativní dopad nejen na samotný pivovar, ale zejména na konzumenty Budvaru. V článku naleznete společný text prohlášení, ke kterému se připojily i Pivní recenze.

Je až s podivem, že národní podnik Budějovický Budvar dokázal přežít posledních více jak dvacet let pod neustálou hrozbou prodeje s tak úžasnými ekonomickými ukazateli, bez jakýchkoliv výkyvů v kvalitě piva, strategie či stálého vývozu. Veškeré toto období přežil díky nadšení a práci všech svých zaměstnanců, nejvíce pak díky dvojici manažerů Ing. Jiří Tolar – Ing. Jiří Boček, kteří jsou synonymem největších pivovarských ocenění u nás. (Např. síň slávy ČSPS, cena sládek roku, cena za dlouholetý přínos českému pivovarnictví atd.) Byli to tito dva muži, kteří mají lví podíl na všech úspěších tohoto pivovaru za posledních mnoho let a kteří nedopustili pokles kvality piva, ztrátu prestiže této české značky a kteří nedopustili, aby výroba piva byla postavena na úroveň pásové výroby a nebyla nahrazena technologiemi, které sice snižují náklady na výrobu, ale podstatně zhoršují chuťové vlastnosti piva. Stejně tak jako se neměnila skladba surovin.

Zdroj www.budvar.cz

Zdroj www.budvar.cz

Pivovar Budvar, v ohrožení prodejem pokaždé když se objevil nový ministr zemědělství, čeká další složité období. A i přes sebejisté uklidňování některých členů vlády, že úvahy o záměrech pivovar zprivatizovat jsou nesmysl, musí být všichni milovníci piva ve střehu. Kolik již proklamovaných výroků jsme slyšeli a jak to dopadlo? A chce se snad ČR vzdát posledního českého rodinného stříbra, které je tolik trnem v očích různých politiků, protože v něm vidí poslední příležitost jak se dostat k nemalým penězům?

Zdá se, přiměřeně rozruchu, že tentokrát jsou úvahy o „ovládnutí“ pivovaru podstatně propracovanější a nátlakovější, než kdy jindy a hladoví „kmotři“ se snaží dostat k penězům firmy, jejíž výnos, styl podnikání, 100% bezdlužnost i aktivity jsou nejen na české poměry zcela výjimečné. A to díky lidem, kteří zasvětili pivovaru Budvar téměř celý svůj profesní život a tak i dnes ještě v pivovaru Budvar máme skvělé a skutečně prémiové budějovické pivo. A pokud se dnes čeští konzumenti důsledně nepostaví proti nynějším snahám, je to bohužel první krok k tomu, že pivovar Budvar jednoho dne buď pivo vyrábět nebude, nebo dopadne stejně jako některé jiné nadnárodní, licenční a globální značky. Příkladů v České republice (i bezprostředním okolí) máme více než dost.

  Protože veškerá současná tvrzení pana Bendla jsou jen ryze účelově překroucená (o čemž svědčí všechny ekonomické ukazatele a výsledky) – jsou tedy spíše jen přípravnou půdou pro ovládnutí pivovaru. O kvalitě piva, ale zejména v tomto případě managementu pivovaru svědčí i fakt, že v době ekonomické krize, kdy velké pivovary a pivovarnické skupiny měly propady ve výstavu až 20%, pivovar dokázal udržet vyrovnanou produkci. Je toto snad výsledek špatné strategie? O každoročním čistém zisku ani nemluvě, vč. výher ve většině známkoprávních sporů, které pivovar musí neustále svádět se svou letitou a zákeřnou konkurencí.

Právě nesmírně cenné ochranné známky pivovaru jsou hlavní rozbuškou současného stavu, kdy je vedení pivovaru nesmyslně kritizováno za jejich nedostatečnou ochranu a podporu a kdy se ozývají z úst našich politiků výroky o nutnosti rychlého vypořádání a smíru se společností ABI a tím rozdělení obchodních teritorií. V tom případě je však situace též velmi vážná, neboť cílem pak nemusí být blízká privatizace pivovaru, ale „jen“ jeho ovládnutí za účelem akceptace požadavků konkurence (zde je na místě otázka, co kdo z tohoto bude mít a z jakého důvodu tak činí) a pivovar by přišel spolu se známkami i o obchodní území, díky čemuž by se zastavil jeho ekonomický rozmach a nemohl by zachovat současné úžasné ekonomické výsledky a nastal by pozvolný ekonomický pád pivovaru, na jehož konci by s podporou veřejnosti (ve světle čísel, která by nastaly) byl pivovar „konečně“ prodán.

Jako praví čeští pivaři a konzumenti rozhodně chceme zabránit tomu, aby se této značky chopil někdo (ABI), kdo celou svou činností pivu spíše škodí, neboť veřejnosti ukazuje a prezentuje, jak se pivo nemá dělat a z čeho se nemá dělat. Děkujeme, takovouto školu jsme již dostali v jiných příkladech.

Pavel Borowiec, Pivo, Bier & Ale
Tomáš Erlich, Sdružení přátel piva
Jan Grmela, Pivní recenze
Richard Chodora, Pivní.info
Jan Kočka, Svět piva
Marek Kodeda, Pivovary.info
Petr Pinkas, Pivní recenze
Petr Procházka, Beerborec.cz
František Štrupl, Sdružení přátel piva

Chcete-li podpořit tento protest, sledujte v následujících dnech naše stránky (či ostatní pivní weby), kdy se dozvíte více, jakým způsobem tuto kampaň můžete podpořit i Vy. Děkujeme.Komentáře

  • Pivař Huhin napsal:

    Včera (8. 3. 2012) v pořadu Člověk a trh na ČRo 6 (http://www.rozhlas.cz/cro6/porady/_porad/1980) proběhla debata na téma současné situace kolem Budvaru. Stojí za poslech pro lepší orientaci v problematice. Na zvukový záznam se lze doklikat z uvedeného odkazu.

    Můj názor je takový, že opět námi zvolení a placení politici pracují pro někoho jiného. Mám tím na mysli nesmyslná demagogická prohlášení o nepořádku v hospodaření podniku. Kontrolu hospodaření má na starosti správní rada, kde sedí prakticky jen politici, a dále ministerstvo zemědělství. Dle mého názoru jde o vytvoření mediálního obrazu Budvaru vhodného k prodeji známek, nebo rovnou privatizaci celého podniku. Ministr Bendl je zdatný privatizátor státního majetku k neprospěchu státu.

    Omlouvám se, že tahám politiku na tento server. Světlý ležák Budvar mi nesedí, ale to, co se kolem podniku děje, mě štve.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »