Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Fénix

Údaje o pivu

Hodnocení

Barva

Oranžovo žlutá, zakalená.

Pěna

Bílá, hustá, stabilní.

Vůně

Esterová (grepová, pomerančová), lehce kořenitá, svěží.

Chuť, říz

Nástup chuti lehce citrusový (až přezrálé pomeranče), vystřídaný vodovostí, která zde bohužel převládá, s hořkosladkým a nevýrazným, slabě chmelovým dojezdem.

Další komentář

Měl jsem celkem dilema, jak toto pivo hodnotit. Zda jako čistokrevný witbier, či jako ochucené pšeničné pivo. Senzoricky však pivo připomíná spíše ochucený weizenbier, navíc ve složení nenajdeme nesladovanou pšenici, pro „wit“ typickou. Hodnotil jsem tedy, jako ochucené pšeničné pivo. Na oficiálním představení piva na Strahově toto pivo čepovali do 0,4l sklenic Sahm viz. foto a podávané bylo na mě až moc podchlazené (tj. cca 4°C) se srpkem pomeranče. Pomeranč jsem vyhodil, aby nenarušoval senzoriku, ale obecně, pokud mi ho vyloženě nevhodí do piva, nestavím se k tomuto způsobu podávání záporně. Jedná se o osvěžující nápoj, který si i přes zmíněnou vodovost své konzumenty určitě najde (narozdíl od pokusů jako Prior, Bílý Gambrinus atd.). Já osobně ale v tropických dnech nemám potřebu prolévat hrdlo něčím s téměř pěti procenty alkoholu. I proto bych volil např. Schöfferhofer grapefruit hefe-weizen (alk. 2,5% obj.), který je z mého pohledu chuťově velmi podobný.

Složení: plzeňský, pšeničný a karamelový slad. Extrakt z pomerančové kůry (?) a koriandr. Vařeno infuzně. Kvašeno svrchně kvasnicemi Weihenstephan (dle slov staršího obchodního sládka p. Berky). Lahvové se pro letošní rok neplánuje, zatím pouze v točené formě.

Dle informací od p. Juriny z Prazdroje byla první zkušební várka uvařena v jejich testovacím plzeňském mikropivovovaru. Jelikož nemá Prazdroj nikde v Česku technologické zařízení pro výrobu většího množství svrchně kvašeného piva, je Fénix vyráběn v pivovaru Grolsh v Holandsku a do sudů stáčen v Plzni. HGB prý použito (cituji „vaření vysokoprocentní mladiny s více než 16% a její následné ředění“) nebylo, Fénix je jen dolaďován na přesnou stupňovitost.

Gum: Plzeňský Prazdroj chce tímto pivem evidentně konkurovat dosti podobnému Nefiltrovanému Staropramenu, který je však spodně kvašený. Je zřejmé, že už i ti největší hráči, kteří před 2 roky tvrdili, že nemají žádný problém a že je minipivovary nemohou ohrozit, činí evidentní kroky k tomu, aby byli lépe konkurenceschopní a rozšiřují svoje portfolio mimo piva stylu ležák českého typu. Jejich pokusy možná nedosahují minipivovarské kvality a zajímavosti, oceňuji však, že se snaží přivést na trh něco, na co nejsou Češi zvyklí a tak náš národ připravit i na další chutě, kterých se možná od sládků malých, středních i velkých pivovarů dočkáme.

Video z uvedení Fénixe na Strahově.

Poznámka nakonec: vypadá to, že se po více než 170 letech dočkáme opět návratu svrchně kvašených piv do českých zemí (myšleno na velkopivovarský trh). Ironické na tom je, že k tomu přispěje i Plzeňský Prazdroj, jeden z prvních spodně kvasících pivovarů na našem území — jak uvádí F. Chodounský, rok před založením Prazdroje tu kvasilo spodními kvasnicemi pouhých 17 pivovarů z 1052 v činnosti!

recenze pinkano: oranžovo-žluto-bílá mléčná velmi kalná neprůhledná barva, vypadá jako džus. Pěna poměrně hustá a stabilní. Vůně převážně pomerančová a grepová, více intenzivní. Říz velmi slabý, tělo středně plné, převážně sladce banánové a vanilkové s trochou hřebíčku. Hořkost nízká, trpkost středně vysoká. Pitelnost je pro mě u tohoto piva velice nízká, není svěží jako pšenice nebo witbier, určitě tomu uškodil velmi slabý říz a plnější sladké tělo. Nebudu se tu rozepisovat nad pomerančem na sklenici, každopádně kromě toho, že je na něm slupka (kdo ví, jestli umytá), tak ve sklenici velmi zavazí. Když jsem k pivu přivoněl, narazil jsem do něj a ucítil jen pomeranče. U pití byl problém podobný, pomeranč mi zavazel. Ano, můžu si jej dát pryč, ale v souvislosti s jakýmsi hybridem pivního stylu hefeweizen a witbier to doplnit ještě takovýmto nešvárem je opravdu na pováženou. Když si uvědomím, že se toto pivo dostane ke spoustě lidí, které ani pšeničné, potažmo witbier vůbec nezná, bude mít zase mnoho lidí zkreslené představy o tom, jak má pšeničné pivo vypadat. Hodnotím 5z10

Fotografie

fénix

fénix

 

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0 bodů0 bodů0 bodů0 bodů
6 bodů z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (113 hlasů, průměrné hodnocení: 6,67 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , ,Komentáře

 • Jarin napsal:

  Vzhledm ke složení, by toto pivo mělo být zařazeno do kategorie pšeničných piv (německého stylu). Belgiský wit obsahuje až 50% nesladované pšenice (podle BJCP, pokud vycházíte z jejich hodnocení, jak se píše v jednom předcházejícím článku)

  • pinkano napsal:

   Podle složení ano, witbier obsahuje cca 50 % nesladované pšenice, což Fénix neobsahuje, nicméně chuťově a ostatními ingrediencemi to splňuje. Je to opět jakýsi stylový hybrid, čili teoreticky to patří do piv pšeničných, každopádně v pšenici nemá koriandr ani pomerančová kůra co dělat, čili se to stejně tak dá zařadit prachsprostě do ochucených piv. Asi se ale přikloníme k zařazení do pšeničných piv.

 • […] Hoegaarden… Whatever.I haven’t tried the beer yet, but it doesn’t look too bad, Pivní Recenze gives it a 6 out of 10 and they aren’t the kind of folks who give points too easily. […]

 • Zdeněk napsal:

  Pochybuju, že toto je konkurence k Nefiltrovanému Staropramenu. Osloví spíše mladší generaci, toužící po zážitku, po něčem nevšedním.

  • pinkano napsal:

   Je to bohužel takový hybrid, ne něco nevšedního. Tohle si může dovolit dejme tomu menší pivovar, ale když tohle udělá takový gigant, tak budou mít všichni zkreslené povědomí o pšeničném pivu, které takto chutnat zkrátka nemá.

  • zubr napsal:

   Nefiltrovaný staropramen je humus chutna jako laciné pivo s octem.

 • Pafka napsal:

  Vcera jsem fenixe ochutnal. Pomeranč na sklenici nebyl (Restaurace Dvoračka – Trutnov) tzn. neochutnal jsem dle navodu vyrobce na stojanku pro tacky (vymackat par kapek do piva).
  Prvni dojem v ustech – chut sladce pomerancova, velmi malo psenicna, lehka, telo velmi rychle slabnouci az temer do ztracena a konec hranicici s neprijemnou chuti. Riz velmi slaby. Mel jsem pocit ze piju neco mezi devitkou a desitkou. Rozhodne bych nerekl, ze piju temer dvanactku)
  Nikde nelze zjistit, kolik ma toto pivo stupnu nebo obsah alkoholu (hlavne ze na plakatech piva Fenix je „Alkohol za volant nepatri“ a vy nevite, jestli ma 2% jako Cool Staropramen, nebo 4 ci 5).

 • Pafka napsal:

  Jeste dodam, ze me dopiti piva rozhodne nedonutilo k vypiti dalsiho Fenixe. Zapil jsem to poctivym Krakonosem 12.

 • Moro napsal:

  Už jsem taky ochutnal tento plzeňsko / grolshovský počin – 100% souhlasím s recenzí.
  Dal jsem 2 kousky – pivo mě neurazilo ani vyloženě nenadchlo a v létě, když bude teplo tak se k němu i rád vrátím.

 • Blackhawk napsal:

  Presne napsanaa recenze, mel jsem ho v Assenu v Ostrave a mam na to pivo stejny nazor, akorat se bude lepe pit v lete nez ted.

 • anavi napsal:

  Pivo jsem dostala v originál sklenici s pomerančem, výborná chuť, svěží vůně, zvláštní, velmi příjemný pomeračový chuťový ocas, je to příjemná změna Pivo jsem měla v restauraci Piccolo ve Zlatých Horách v Jeseníkách.

 • Jirka napsal:

  Dnes jsem ochutnal ve Dřevěné růži. Nevýrazné, nezajímavé. Tohle má být konkurence Hoegaardenu? Haaha

 • CZEKO napsal:

  Tak mám konečně ochutnáno a velké zklámaní.Převládá pomeranč a hlavně anýz nebo co?.Pro mě natolik že jsem tu příchuť citil celí večer ale i ještě druhý den,což bylo opravdu nepříjemné. Dám tomu ještě šanci někdy v létě na osvěžení ale to je tak celé.Ochutnáno v PUB Liberec.

 • cromagnon napsal:

  Tak jsem Fénixe rovněž ochutnal a pocity rozporuplné. Vůně zprvu příjemná, později jako by se do ní vkrádal jakýsi zápach zatuchlosti. Stejně tak chuť byla vcelku nevýrazná a postupně v ní dominují jakési nakyslé nepříjemné pachuti. Ani nevím, jestli to budu ještě zkoušet.

 • PIvo napsal:

  Zkusil jsem a chutnalo mi. Ve vůni nebylo přehaně intenzivní, což přispívá podle mě k osvěžujícímu účinku. Prostě příjemné. Nebylo zdaleka tak kalné jako na obrázku, proto možná bylo svěžejší a lehčí. Souhlasím, že je to mix bavorských a belgických stylů, ale to mi právě celkem vyhovuje.

 • Kuba napsal:

  Tak včera jsem ten zázrak ochutnal a dostavila se nemilá deziluze. Pěna byla pěkná, jemná, stabilní – typická pro pšeničná piva. Barva a zakalení stejné jako na fotce zde v recenzi. Pomeranč jsem podaroval dětem a mohl jsem ochutnávat.
  _
  První co jsem ucítil byla pachuť (asi) nějakého koření (možná ten inzerovaný koriandr či co), ale spíš mi to připomínalo nepříjemnou hořkou chuť, kterou pocítíte, když se zakousnete do pomerančové šlupky. Pod touto pachutí bylo velmi ploché vodové a nezajímavé tělo, a teprve v jeho konci bylo něco z příjemné pšeničné chuti a svěžesti, pro kterou mám pšeničná piva rád.
  _
  Nejhorší na tom bylo, že mě nic (kromě výzkumných důvodů) nelákalo k dalšímu doušku, i když korektně musím dodat, že manželce celkem chutnalo, jenže ona je ten typ „čím víc citrón, tím víc pšenka“ :D… (jestli to bude číst, tak mě zabije)!!! Navíc je to možná zbytečně moc alkoholické.
  _
  Je škoda, že v Plzni nevymysleli něco pitelnějšího, protože witbiery, pšenky a podobné záležitosti zvlášť v teplých časech vyhledávám a bylo by příjemné vědět, že se něco takovýho bude dát koupit na každém rohu. Ale pokud je toto standardní chuť Fénixe (někdy někde jinde ze studijních důvodů ještě ochutnám), tak ani náhodou! 🙁

 • Lennie napsal:

  Nejsem znalec pivních typů, poznám pivo jen v rovině chutná/nechutná…a toto chutná moc 🙂 hezky vypadá, má výrazné pomerančovo-kořeněné (dle popisu tedy koriandrové) aroma, po ochutnání s nahořklým koncem…pitelnost za mě velmi dobrá, za večer jsem jich zvládla pět, což je pro mě mimořádný pivařský výkon. Fénix má poměrně vysoký objem alkoholu, ale neožírá, pouze opíjí…a navíc tak nějak do radostna a dobré nálady:) I druhý den byl překvapivě bez problémů – ať už kocovinových nebo zažívacích. Nutno podotknout, že už jsem vyzkoušela na více místech a je potřeba, aby byl Fénix hodně vychlazený, ideálně servírovaný i do studené sklenice. Ztepláním ztrácí velkou část svých osvěžujících kvalit. Jo a pomeranč je výborný zákusek – ideálně pokud je ho více než je doporučovaný srpeček a lze si trošku šťávy vymáčknout přímo do piva.

  • pinkano napsal:

   Jsme rádi za příspěvek z dámské části našich čtenářů 🙂 Jak sama píšeš, když trošku zteplá, ztrácí na kvalitě – to by se přesně nemělo stát, měly by se víc rozvinout chutě a vůně, samozřejmě 15-20 stupňů už je moc. Ikdyž by se pšeničná piva a witbiery měly servírovat při 4-7 stupních, než se sklenice vypije, trošku to zteplá a určitě by to nemělo nijak ovlivnit celkový charakter piva k horšímu.

  • PIvo napsal:

   Obsah alkoholu je zcela v normě pro svrchní pšenici, ale pivní styly jsou k ničemu, hlavně, že chutná. To koření můžou být i fenoly vznikající při kvašení – hřebíček. Má být vychlazené, když si to někdo ohřívá nad 10°C jeho věc. 🙂

   • pinkano napsal:

    Pochybuji, že v Plzeňských hospodách se bude točit Fénix na jinou teplotu, takže jestli je v hospodách klasicky 6-8 (oficiální web PU hlásí 7 stupňů), bylo by potřeba asi Fénixe vyexovat, aby nezteplal nad 10°C a více.

    • PIvo napsal:

     Pšenice taky není longdrink. 🙂 Já jsem ho pil v Muzejce před oběděm v průbehu a po, většinu jsem vypil ještě před jídlem, takže slušně vychalzené, ani po jídle jsem necítil žádnou špatnost. Kuba uvádí jako lepší příklad jiné pšenice. Patřím asi mezi tu méně informovanou veřejnost, protože tohle mi připadá lepší než provary Richard a Pegas dohromady. Edelweiss tuším není taky žádná pecka (ani nevím, jestli jsem ho pil) a huchgardn witbier, co je u nás k dostání je z těch 4 nejlepší, nicméně mi připadá spíš průměrný až europivní. Ale já moc belgickým pšenicím neholduju. Chutnal jsem jich pár jen od známých po doušku ani si nepamatuju, co to bylo zač. Gumovo srovnávání s nefiltrovaným Staropramenem mě potom úplně zaráží, jabka-hrušky, Staropramen spíš už není ani ovoce, opravdu nechutná věc nebo jsem měl jen špatnou láhev. Jste na tohle pivo zbytečně zlí. 😉

     • Kuba napsal:

      Tak já určitě zbytečně zlý nejsem. Pokud bych měl důvod chválit, určitě bych pochválil, ale za vzorek, který jsem otestoval já, se prostě chválit nedalo. Třeba to bude někde jinde chutnat lépe a já si názor poupravím.
      _
      Srovnání se Staropramenem vidím v tom, že je to po nefiltrovaném SP druhý pokus ze strany velkopivovarů o ozvláštnění svého portfolia o trochu jiný styl.
      _
      V Pegasu jsem se kdysi s pšenkou seznámil a začal ji mít rád, je to už více než 10let. Naposledy jsem tam pšenici ochutnával několik měsíců nazpět a moc si nevybavuji, jak mi chutnala – asi standardně. Pšenice z Richarda mi připomíná právě tu pegasáckou z mých studijních let, naposledy jsem si ji dával přímo v Žebětíně minulý pátek a prostě mi chutná moc. I ten citrón jim jsem schopen odpustit, když to místní kypré slečny dobře natočí! 😉
      _
      Edelweiss jsem si dával svého času v Tukanovi, kde se stejně nic jinýho pít nedalo (atlernativně pouze Starobrno) a dle mého názoru to byla velice dobrá pšenice.
      _
      Květináč Huchardn je trochu jiný styl než výše zmíněná piva a asi by měl být jakože přímým konkurentem Fénixe (nebo spíš naopak), ale to by se musel Fénix hóóódně snažit…
      _
      Nicméně, asi jsem pochopil, že pro nejlepší pšenice se musíme podívat do Rakous či do Němec. Zillertalská polotmavá byla opravdu lahůdka 😛

  • Kuba napsal:

   Pokud vám chutná, je to ta rozhodující věc. Jestli někdy narazíte na Hoegaarden, Edelweiss nebo v Brně třeba na pšeničného Richarda či Pegase, myslím, že vám budou taky chutnat (věřím teda, že podstatně víc ;)).
   _
   Bohužel se nedá nesouhlasit s Pinkanem: méně informovaná veřejnost bude mít pocit, že takto má chutnat pšenka nebo witbier… :/

   • Lennie napsal:

    Díky za tip, Kubo, Hoegaarden znám a holduji mu už dlouhá léta 🙂 ale Fénix ho pro mě teda přebíjí (i když teda těžké bezprostředně posoudit, těžko narazíte na hospodu, kde by měli na čepu oba). Edelweiss a další vyzkouším při nejbližší příležitosti…jsem teda zvědavá, protože laťka je nasazena vysoko 🙂

    Jinak se hlásím k méně informované veřejnosti a chci říct, že Fénixe jsem neochutnala proto, že je to pšeničný pivní speciál, ale protože vypadal jako lehké a osvěžující pití…a myslím, že to je přístup celé (méně informované) veřejnosti, málokdo se zajímá o použité suroviny a pojem witbier těžko někdo slyšel…spíš jsem kvůli pomeranči slyšela přirovnání k radleru, což uznávám, že je fakt nesmysl:) Takže bych se netrápila tím, že by Fénix kazil pověst pšeničným pivům…a vůbec bych nebrala Fénixe jako speciál pro fajnšmekry, spíš jako snahu zasáhnout mladší část trhu, pro které je normální plzeň hořká nebo usedlá nebo oboje…

 • Kuba napsal:

  Myslím, že jste to vystihla dost přesně. Osobně tipuji, že podobných ozvláštnění pivního trhu bude i ze strany velkých pivovarů přibývat…

 • Lukáš napsal:

  Musím říci že po několika zkušenostech tohle pivo vyvolává zvracení. Nedělám si srandu, myslím to vážně. Stačí vypít tyhle patoky tři-čtyři a po chvíli se dostaví silné pálení žáhy a následně se to snaží dostat ven. Nikdy se mi po žádném pivu nedělalo tak zle jako po tomto, takže by mě zajímalo, co do toho dávají. A to samé říká přítelkyně a i někteří kamarádi….

  • Reny napsal:

   Asi jak na koho 🙂 v jedné hospůdce 3, v další ještě jedno, k tomu sklenku šáňa a super. Ani ráno nebolela hlava, bylo mi fajn.

  • Lucie napsal:

   Zvlastni, holduju mu uz dele a ani po deviti kousich takove problemy nemam a to mam jicnovy reflux jako diagnozu takze me jinak pali zaha neustale. Sto lidi, sto chuti, sto nazoru a pocitu 🙂

 • CZEKO napsal:

  Souhlasím s Lukášem. Stejné pocity mám i já. Po dvou kusech pálení žáhy. Neustálé říhání a chuť piva se vracela i druhý den. Zvláštní a rozhodně nepříjemné.Když jsem ho ochutnal prvně vůbec mi nechutnal. Po dvou týdnech jsme ho měl ho v hospůdce ochutnal od kolegy a naopak chutnal. Tak já fakt nevím,jsem divnej já nebo to pivo

 • PIvo napsal:

  Hm, zajímavé, já jsem měl pouze jedno a zajedl jsem to dobrým objedem, takže těžko soudit. Kdoví, co s tím provádí, možná jsou to různý várky.

  Kuba: Já osobně mám rád hefeweizeny z Bavorska, Richard a Pegas jsou jen šizený „ležáky“ (místo části ječmenu dají levnější pšenici, toť vše), což není žádná výhra, proto jsem ocenil tohle pivo. Těm bavorským se totiž docela blíží. Největší trágédie je ovšem pšenice z Magistra, to je opravdu mimo. Kamarád ho chtěl dokonce vrátit, jeho důvody obsluha zamítla s tím, že takhle má pšeničný chutnat, tak jsme už neříkali nic a raději zaplatili (měl jsem něco ala český ležák a to docela šlo, nebýt těch ovocných nasládlých vůní).

  • PIvo napsal:

   *obědem 🙂

  • Kuba napsal:

   Pegas a Richard jsou sice hybridy, ale já Pegase vnímám tak, že byl prvním minipivovarem/hospodou, kde jsem na razil na něco jinýho, než klasiku (konec 90.let). Neberu to jako šizení, ale spíš rozšíření nabídky (pro pivovar asi nenákladné) o produkt, který mně osobně vyloženě chutná a navíc je i adekvátně levnější, než klasický ležák (čili pivovar nižší náklady promítá do konečné ceny)._
   _
   Fénixe ještě někdy někde jinde určitě ochutnám, protože tam, kde jsem koštoval, chutnal opravdu vyloženě nelibě.
   _
   Z hefeweizenů jsem měl nedávno shodou okolností dva kousky Riege´s Weisse, ale přiznám se, že mě moc nechytl. Sice moc pěkná vůně jako čerstvě nakrájený ananas, ale v chuti až tak nezaujal. Ke konci poněkud nakyslý a přišlo mi, že je tam není úplně dobře ukryt alkohol…

   • umbob napsal:

    Cena pšeničného Pegasu 33Kč/0,5l není menší než 36Kč/0,6l za světlý/tmavý ležák.

    • Kuba napsal:

     Měl jsem na mysli spíš Richarda, tam je pšenka nejlevnější pivo jak na čepu, tak v petkách. O Pegasu už nemám přehled, ale rádi jsme chodívali do dnes již neexistující pobočky na Jaselské – podstatně nižší ceny než ve městě a plnej barák budoucích sestřiček naproti… ;D

 • Reny napsal:

  Včera jsem si pivko dala U Třech sedláků v ČB, hezky s pomerančem, který jsem si tam máčkla. Moc mi chutnalo, ale nevěděla jsem, zda piji limču či něco silnějšího. Ani vrchní přesně nevěděl, asi cca 4%. Ale po 3. jsem zjistila, do hlavy lezlo 🙂 Šla jsem na jeho stránky, kde by mělo být vše uvedeno, ale také jsem se nic nedozvěděla. Až zde. Ale určitě se k němu ráda vrátím.

  • Moro napsal:

   Bohužel, až moc častým jevem je, že hospodští netuší co vlastně čepují a když navíc nevědí ani to, jak se pivo čepuje, pak je katastrofa dokonána 🙁

   • pinkano napsal:

    Včera u Velena v restauraci U Čápa – Velen točen tak, že se roztočily 4 sklenice plné pěny – z výšky samozřejmě – a pak – to jsem ještě neviděl – se ta pěna namixovala vždy z jedné sklenice do druhé, ale ne jen odhodit, prostě otočit a vyklopit do druhé sklenice – no a pak se ty dvě sklenice umyly a dílo bylo dokonáno.. pěna všude samozřejmě a pak ještě pomeranč a dílo je dokonáno. Když jsem to uviděl, tak jsem si raději dal Plzeň, která je tam točená na hladinku.. sice to byl podmírák, ale po upozornění personálu dotočen s tím, že „To se občas stává, když točíme na hladinku“, s čímž nemám žádný problém.

 • chalupar napsal:

  Naprosto odporné pivo, pil jsem jej točené a ani nedopil. hodnocení -50!

 • Kuba napsal:

  Včera jsem tím zakončoval večer ve Trojce (celá pod taktovkou SABMilleru) a je to fakt humáč. Proč neudělali klasický wit nebo hefe, byla to zajímavá masivněji dostupná alternativa. Heineken s Edelweissem a Staropramen s Huchardnem to vymyslely líp…

 • hero napsal:

  Hm…tazky oriesok…ako hodnotit chut tohoto napoja (zamerne hovorim o napoji,lebo nazvat toto pivom vyzaduje velku davku fantazie),ked ziadnu nema…najviac sa k tomu asi priblizuje chut zvetraleho sumiveho celaskonu…Pokial je nazov tothoto napoja odvodeny od bajneho vtaka Fenixa,tak toho vtaka treba zabit,zakopat hlboko do zeme,aby uz nikdy nemohol vstat a zapocat novu existenciu…mojich najhorsie investovanych 1,80 v zivote…naposledy som sa takto nasral pri degustacii udeneho Erba….Fujtajbl….

 • Vojtěch napsal:

  Fénixe mám moc rád a považuji ho za jedno z nejlepších piv, které jsem kdy pil. Rozumím tomu, že konzervativní český pivař ho nezkousne, ale já jsem si na Fénixu vypěstoval určitou závislost :). Hodnotím devíti hvězdičkami, protože Fénix je opravdu chuťově něco úžasného.

  • Moro napsal:

   To rád věřím Vojtěchu, jak píše Jakub v této recenzi – jedná se o ochucenou pšenici a já bych si dovolil jen dodat – nezůstávej(te) jen u tohoto piva, na trhu se takových položek dá jistě najít více 😉

  • PetrM napsal:

   No, říká se 100 lidí 100 chutí. Ale podle toho, co píšeš, jsi měl do dneška štěstí pozřít GA nebo Smíchov. Pokud chceš opravdu ochutnat nějaká zajímavá piva a pak psát porovnání, doporučuji zajít do nějaké pivotéky a pokud tě opravdu zaujal Fénix, tak vyzkoušet nějako belgickou nebo německou echt pšenici. Nebo alespoň Primátora nebo Velena z tuzemské produkce. Já Fénixe jednou ochutnal a dost. Prázdé, vodnaté, prostě nic, k čemu bych se někdy chtěl vrátit. A ještě ten pomeranč, který mi tam bez ptaní nacpali aniž bych chtěl – brrr.

   • Moro napsal:

    Pod toto se klidně podepíšu. +1

   • Kuba napsal:

    Přesně tak, já nedávno ochutnal i podruhé a bylo to stejně hnusné.
    _
    Vojtovi bych z točených doporučil relativně dobře dostupný Hoegaarden (imho k Fénixu stylově nejblíže) z distribuce Staropramenu nebo Edelwaiss (Heineken) – to sice nejsou nijak excelentní kousky, ale podle mě dobré komerční tituly mezi točenými pšenicemi.

    • Moro napsal:

     Já bych se k tomu postavil asi takto – Vojta poznal stylově jiné pivo (něž světlý ležák plzeňského typu) a chutnalo mu. Teď to chce nezůstat jen u něj, ale začít hledat a ochutnávat i další. Časem možná zjistí, že Fénix sice nebyl špatný, ale jsou na trhu i jiná piva …

     • PetrM napsal:

      A podo toto se zase můžu podepsat já :-).

     • Vojtěch napsal:

      Právě před Fénixem jsem poznal už i Hoegaaarden který probudil můj zájem o pšeničná piva a dovolím si napsat, že Fénix mi chutná o chloupek víc.

   • Vojtěch napsal:

    Souhlasím, co člověk to názor a individuální chuť. Porovnávám Fénixe s Paulanerem, Erdingerem, Franziskanerem a ještě dalšími pšenicemi z Bavorska, kam jezdím pro pivko (pivotéku mám nejblíže snad v Chomutově, což je cca 100 km, Bayern mám za rohem přes čáru) a i přesto Fénixe hodnotím dost vysoko. A co se týče Gambrinusu nebo Staropramenu tak to nelze srovnávat, jsou to úplně jiné druhy piva a pšenici se hodně vzdáleně přibližuje jen Staropramen Nefiltrovaný přičemž chuť tohoto produktu je za mě tragická a právě toto pivo je z těch, které bych si nedal ani tehdy, pakliže by bylo jediné k dostání, brr radšej knihu. Primátora pšenici jsem nesehnal, bohužel, Velen je velice dobrý měl jsem ho v rámci těch speciálních mix multipacků od pivovarů Lobkowicz. Žel není moc na západě Čech k sehnání jak v lahvové tak točené formě a člověk na něj narazí víceméně náhodně. Pomeranč ve Fénixu je součástí a jeho podávání je běžné…já jsem spíše překvapen když mi ho nedají :).

 • mnicky napsal:

  Nic extra, ale ako zachrana v pripade absencie lepsich piv v podniku postaci 😉

 • Rudysoft napsal:

  Image a reklama tohoto pšeničného piva je lepší než jeho chuť. Pozitivně hodnotím tvar sklenice, způsob podávání s pomerančem (pokud neplave v pivu, ale je zapíchnutý na okraji skla), cenu, u nás dnes již netypické svrchní kvašení, vůni a snahu, že i velký pivovar se snaží přijít s něčím pro čechy novým a nevšedním. Otestoval jsem ho točený (lahvové se zatím neprodává) nejdříve ve verzi bez pomeranče (musel jsem o to požadat obsluhu) a potom s pomerančem, který se tak všude běžně podává a nechal jsem ho v pivu schválně plavat. Bez pomeranče je to překvapivě daleko lepší, s ním mi přehnaně chuťově převládal pomeranč a degradoval toto pivo na ředěnou limonádu. Zabíjel totiž v pivu ostatní chutě (kterých je v tomto pivu i tak velmi málo) a navíc mi přišlo, že to i rychle kazilo pěnu. Sezorika: barva zakalená, džusová, vůně pomerančová, chuť lehce citrusová, nevýrazná, nasládlá, vodová, chmel a hořkost neni skoro cítit a kvasnice také ne. Celkově mi toto pivo přijde lepší než konkurent na kterého je mířen Staropramen nefiltrovaný, ale mnohem horší než jeho belgický vzor Hoegaarden. Bylo by to docela dobré letní pivko, kdyby neobsahovalo 5% alkoholu, taková desítka by byla v letních parnech vhodnější. Hodnoceni: bez pomeranče 6/10 a s pomerančem o dvě hvězdičky méně.

 • Rudysoft napsal:

  Tak Fénix je možné konečně koupit i v lahvové podobě! Dnes zakoupen v Tescu na Andělu, cena 25 Kč, nevratná láhev, zajímavě žlutý obal. Zítra otestuju lahvovou chuť.

 • Rudysoft napsal:

  Dnes jsem poprvé ochutnal lahvového Fénixe (Tesco Anděl, cena 25 Kč, nevratná láhev, zajímavý žlutý obal) a musím říct, že chutově mi to přijde minimálně stejný, možná i lépší, než točená verze, jen ta pěna je zde daleko horší a během krátké doby mi uplně spadla.

  • mnicky napsal:

   no, tak za tych 25kc uz ma clovek skoro dvoch psenicnych primatorov 😉

   • Kuba napsal:

    Skoro přesně; v Bille ho mají v akci za 12,90 🙂

    A jinak jsem dnes zažil kulturně pivní šok u nás v Penny (nenapíšu konkrétně v kterém, páč byste mi to vy čuňata vykoupili ;))

    Poutník 10°, Primátor 12°, Optat Bitter, Rohozec, Postřižiny a asi ještě dalších 5 – 10 piv z menších pivovarů za relativně lidovou cenu. Prostě šok! Jsem zvědav, jestli jim to vydrží nebo to byla jednorázovka…?

 • slivoj napsal:

  Jednoduše bych lahvovou verzi popsal jako vodovou pšenici bez jakýchkoliv zajímavých prvků. Říz slabý (ale k tomuto pivu vhodný) start pak jen lehce pomerančový a zbytek už je téměř bez chuti – tělo opravdu hodně lehké, typická weizenovská kyselost je hodně utlumená a to je všechno, nekoná se ani dojezd jako u witů, ani nic jiného. Jestli bych to měl nějak nazvat, tak by to bylo asi něco jako eurowheat. Pitelnost dobrá, ale chuťově nikterak zajímavé pivo (což bude asi tím, že je téměř bez chuti).

  • obregon napsal:

   Souhlasím ve všem, tohle má s dobrou pšenicí pramálo společného. Limoška, ale hodně předražená.

 • Vojta napsal:

  Tak jsem nabral dvě balení Fénixe v Tescu Cheb 18.90 Kč za lahev plus jednoho lahváče, takže devět kousků celkem. Ačkoliv jsem zapoměl koupit pomeranč tak čekám chuťové orgie :-).

 • Filip JC napsal:

  Pitelné tak jedno dvě za rok.. dříve to šlo, ale už mně nechutná. jednička je pro mě Hoegaarden

 • qwerty napsal:

  Tohle pivo je naprosto luxusní. Piju ho od dob uvedení na trh jakmile je to jen trochu možné. Nemá samozřejmě stejnou chuť jako čistě pšeničná piva v Bavorsku ale podle mne to ani nebylo cílem. Z „našich“ pšeničných piv mi však chutná nejvíce.
  Co se týče piv podobných Bavorským pšeničným, tak u mne vítězí Primátor. Ten Velen (zrovna mám 2 v lednici z multipacku z Lidlu) co je tady zmiňován je jen taková slabá náhražka a rozhodně bych ho jako starterkit do světa pšeničných piv nikomu nedal. A Hoegaarden? Čepuje se tady již mnoho let a mnohokrát jsem mu dal šanci ale pořád nic.

 • hanar napsal:

  Teda dneska jsem Fénix ochutnala u trojského vodáckého kanálu a zklamal. Možná je z kvalitních surovin, ale ten ovocný nádech působí neůstrojně, proti weissbierům vypitým na něm. straně Šumavy, kde ovocný nádech neruší, naopak hladí, u Fénixu to nějak cize trčí a neláká dát si ještě jednou totéž.

 • Eda napsal:

  Pivo Fénix? To je snad to nejhorší pivo co jsem kdy pil. Děkuji, už nikdy více.

 • Honajz napsal:

  Hoegaarden to není, co si budeme povídat. 🙂 Ale pokud někdo chce řekněme levnější a nenáročnější náhradu na jedno dvě napití, přičemž se může podělit s manželkou nebo přítelkyní, tak to jde.

 • Jirka napsal:

  Tak než jsem ho stačil ochutnant, tak ho přestali vyrábět. No myslím, že jsem o nic nepřišel.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »