Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Vánoční pivní besídka Pivní rozmanitosti v Brně 2011

Pivotéka Pivní rozmanitost v čele s Honzou Kočkou uspořádala Vánoční pivní besídku v Brně, Plzni, Praze, Jihlavě a Hradci Králové (seřazeno podle úspěšnosti a návštěvnosti). Bylo prakticky naší povinností zajít na besídku, která se pořádala v Brně. Prostory jako vždy zvoleny v areálu pivovaru Starobrno v sále, kde se nekouří nad restaurací. Vstupné 50 Kč, za který dostal každý účastník náramek, vybíral Alexis z pivovaru Dvojče.

už se to točí

už se to točí

Start akce byl naplánovaný na 15:00 a vzhledem k nabitému programu vzorků, které měly být na čepu a sortimentu lahvových piv, které jsme si chtěli zakoupit jsme se dostavili brzy po startu akce. Ještě než se pořádně stačilo vše nachystat, byly prostory už lehce zaplněny a začalo vykupování lahvových piv. I my jsme pořídili pořádnou sbírku, ze které přineseme rozhodně velmi zajímavé recenze, takže se máte na co těšit.

Jako první byl na řadě Ammestout z dánského pivovaru Beer Here. 17° Milk/Sweet Stout, který byl uvařen smluvně v pivovaru Søgaards Bryghus. Tento pivní styl je mimojiné zajímavý tím, že se do díla přidává laktóza (mléčný cukr), který dodává pivu jedinečnou chuť, zejména sladkou mléčnost. Do tohoto piva byla přidána čerstvě vařená káva do chmelovaru, která způsobila silnou kávovou chuť a vůni, ve které se mísila mléčná sladkost. Jakobyste pili kávu s mlékem. Kyselost velmi nízká, konec středně suchý. Za zmínku stojí určitě také etiketa piva, kde je vyobrazena kojící žena. Musíme také podotknout, že tento pivní styl je poměrně raritou v dnešní době a je tedy takřka povinností každého milovníka piva jej ochutnat kdykoliv má příležitost.

Ammestout

Ammestout

Dále jsme nemohli odolat Bitter & Twisted ze skotského pivovaru Harviestoun. Stylově zřejmě EPA (nicméně lze nalézt i jako EIPA či Golden/Blonde Ale). Každopádně zlatá čirá barva se sladce ovocnou vůní zejména po citrusových plodech (pomeranč, grep) nalévá do hrdla hodně pitelný Ale se středním až slabším tělem, střední a ovocnou pomerančovo-citrusovou hořkostí, slabším řízem, sušším koncem a výtečnou lehkou pitelností. Navíc s 4,2% obsahem alkoholu lze toto pivo pít bez problému celý večer.

Bitter & Twisted

Bitter & Twisted

Netrpělivě jsme čekali na další piva, která se narazí na dalším výčepním zařízení a nakonec se tak také stalo. Další v pořadí byl Darkness Oatmeal Stout z pivovaru Crooked Moon v Dánsku. Poměrně tmavá pěna s totálně černou barvou tohoto stoutu, do kterého se přidává oves měla lehce kávovou a praženou vůni s tóny karamele. Tělo poměrně plné, lehká nakyslost uprostřed a na konec vyvstane kávově spálená suchá tečka, která krásně vyzve k dalšímu napití.

Darkness Oatmeal Stout

Darkness Oatmeal Stout

Ikdyž jsme se snažili neutralizovat chutě alespoň vodou (někteří kalifornským Anchor Steamem a Aventinusem 18° z pivovaru Schneider Weisse, že Honzo?), tak chuťové buňky byly čím dál více unavenější, hluk se zvyšoval a snaha o podrobné popsání všech chutí a vůní se pomalu ale jistě stávala řekněme obtížnou. Nicméně jako další jsme ochutnali Stockholm Syndrom DIPA z pivovaru Kissmeyer z Dánska opět smluvně vařeno v jiném pivovaru a sice Sigtuna Brygghus ze Švédska. Tato double IPA, Imperial IPA, American Double chcete-li, zkrátka silně chmelená a silná IPA s krémově bílou pěnou, zlatou měděnou barvou, vůní převážně grepovou, hroznovou, mangovou a sladovou byla v těle spíše plnější a sladová, měnící se plynule v příjemnou chmelovou hořkost. Tato přeměna ze sladové plné složky do hořké chutě je opravdu jemná a velice příjemná a nenásilná. Moc pěkná. Říz slabší. 100 IBU je poměrně dobře skryto v těle a dělá tak pivo poměrně hodně nebezpečně pitelným.

Stockholm Syndrom DIPA

Stockholm Syndrom DIPA

Na závěr jsme neodolali krásnému pivnímu stylu Saison a ochutnali ještě Witter Saison du Fleur opět z Kissmeyer pivovaru. Poznámek máme jen velmi málo a tak můžeme maximálně potvrdit, že se do stylu poměrně trefili, připomněli nám letní měsíce, dobře si vyhráli s lehce kořeněnou a pepřovou chutí. Taková lehkce ovocná tečka na konec.

Witter Saison du Fleur

Witter Saison du Fleur

Závěrem bychom možná chtěli jen vypíchnout takovou nemilou věc v případě, kdy jsme si objednávali ještě Easy Ridera z Pivní rozmanitosti, vařené opět smluvně ve Slaném, kdy mělo pivo nepříjemnou máselnou, diacetylovou vůni i chuť, potvrzenou posléze samotným Honzou Kočkou. Strategie narazit toto pivo až nakonec, když jsou všichni znaveni předchozími ochutnávkami zřejmě vyšla a nikdo kromě nás si asi nestěžoval. Nehledě na poměrně vysokou podchlazenost vzorku, ze kterého až bolely zuby a nebylo možné rozvinout důležité vůně.

Vánoční pivní besídka 2011 Brno

Vánoční pivní besídka 2011 Brno

Nezbývá než poděkovat za krásné zpestření nadcházejících svátků v podobě pivní nadílky a těšit se na další podobné akce, na kterých určitě nebudeme chybět a doufáme, že díky našemu článku nebude chybět i spousta nových návštěvníků, kteří jistě ochutnají něco nového a dobrého.Komentáře

 • Lukáš "Elf" Provazník napsal:

  Co se týká piva Bitter and Twisted z pivovaru Harviestoun, má nejblíže k India Pale Ale. Je sice poměrně slabé v obsahu alkoholu, ale díky senzorickým vlastnostem se příliš nehodí mezi English Pale Ale. Opět jsem o tom diskutoval s Mikem Colem a oba jsme se shodli, že jde nejspíš o slabší verzi IPy.

 • PIvo napsal:

  Povedená akce, akorát začátek mohl být klidně později, stejně to nebylo připravené ještě půl hodiny po oficiálním začátku. Nevkusný žert s Easy riderem mě nepotešil. Pivo přinesl ke stolu známý. Už jsem chtěl jít pivo vrátit případně se hádat, ale naštěstí ho nekoupil pro mě, nýbrž mi ho dával jen ochutnat, takže jsem byl zadržen, s tím, že už u výčepu někdo předesílal senzorickou vadu a že si ho koupil pro sebe.

 • franz napsal:

  Nemáte zprávy, kdy opět přijede do Brna tahle atrakce Pivní rozmanitosti?

 • Honza Pivni rozmanitost napsal:

  Uvahy jsou, konkretniho zatim nic.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »