Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Vyškov Jubiler IPA

Údaje o pivu

  • Název piva: Jubiler IPA
  • Pivovar: Pivovar Vyškov (nájemce CZECH BEVERAGE INDUSTRY COMPANY a.s.)
  • Země, město: Česko, Vyškov
  • Styl: india pale ale
  • Alkohol: 7 %
  • Forma: lahvové 0,355 l; trvanlivost ještě 6 měsíců
  • Stupňovitost: 15,3°

Hodnocení

Barva

Měděná, čirá.

Pěna

Pěkně vysoká, hustá, krémová. Pivo ve sklenici pěkně kroužkuje.

Vůně

Cascade se tu nezapře, aroma je ovocné a květinové. Nejvýraznější jsou asi zelené hrozny, citrony a snad kopretina? Alkohol neznatelný.

Chuť, říz

Jubiler IPA je středně až velmi plné chuti a středního řízu. Zpočátku vaše ústa poznají výraznou hořkost, která se později mění v příjemnou ovocnost, která ještě velmi dlouho doznívá a láká k další konzumaci. Konec je nasládlý, snad až trochu moc. Hořkost vzorku není mimořádně výrazná, řekl bych, že slušně ladí ke zbytku piva.

Další komentář

V zahraničí (zejména v USA a Velké Británii) najdeme mnoho příkladů o dvě-tři úrovně lepších piv stylu IPA, to však neznamená, že by Jubiler IPA nebyl dobrý. Směle jej můžeme srovnávat s nejlepšími ejly z českých minipivovarů. Pitelnost je výtečná.

Než se však do takového srovnání pustíme, je třeba uvážit, že Vyškovský pivovar je první průmyslový pivovar v Česku, který takové pivo uvařil, což je už samo o sobě dost velký úspěch neboť vstoupit na trh s várkou 10-40x větší než u minipivovarů, navíc s poloviční cenou (třetinku jsem pořídil za 22 Kč), je vpravdě husarský kousek. V diskusích se objevily fámy, že jde o jednorázovou várku, která už se nebude opakovat, což je nepřesné. Jubiler IPA sice nebude v nabídce stabilně, bude se však i dále vařit ke speciálním příležitostem.

Vařeno z českého, mnichovského, karamelového a barvicícho sladu a chmelů Kazbek, Premiant a na dry hop Cascade. Kvasnice Danstar Nottingham, kvašeno v otevřené kvasné kádi. Další podrobnosti jsme popsali v reportáži z exkurze ve Vyškově.

Poznámka pro sládka: Dušane, díky, že jsi zrušil cukr a kyselinu citrónovou ve složení.

Pinkano: 0,3l točená varianta v Restauraci Leguán. Barva čirá a měděná. Pěna světlá, v krustě celkem dobře drží a lehce kroužkuje. Ve vůni pouze velmi lehké citrusové tóny. Intenzita vůně slabá. Chuť velmi jemná, hořkost vystupuje až v závěru. Tělo sladově plné a sladké. Tóny chmelově citrusové, zejména pomerančové a angreštové. Pitelnosti dobrá. Konec hřejivý, sladký a dlouho trvající, vůbec ne suchý. Po cestě domů jsem měl sladovou sladkost v puse ještě asi půl hodiny, až se mi lepily rty.

Označil bych tento počin za dobrý pokus, nicméně na receptu by to chtělo ještě hodně zapracovat a vylepšit jej. Absenci suchosti a přílišné sladovosti dávám za vinu plzeňskému sladu. Slabé citrusové a ovocné chmelové tóny zase za použití i českých chmelů. Každopádně buďme rádi, že se alespoň lidem dostalo do rukou (úst) a povědomí pivní styl, který mnozí z nich nikdy v životě nepili.

Hodnotím 6.5/10

Fotografie

Točená Jubiler IPA

Točená Jubiler IPA

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0,5 bodu0 bodů0 bodů0 bodů
6,5 bodu z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (20 hlasů, průměrné hodnocení: 8,15 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , , , , , , , , , ,Komentáře

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »