Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Exkurze ve Vyškovském pivovaru aneb první průmyslová IPA v Česku

V sobotu se mi naskytla příležitost spolu s Morem (který se bohužel nakonec nemohl zúčastnit) si udělat výlet do Vyškovského pivovaru za účelem exkurze a mohutné sklepní degustace. Takže jsem se tedy vydal směr pivovar a po pár desítkách minut jsem se nestačil divit, jaké informace jsem se od sládka Dušana Táborského dozvěděl.

Úvod

Exkurze samotná probíhala vcelku obvyklým směrem varna-spilka-ležácké sklepy s tím rozdílem, že Dušan o výrobě dokázal hovořit tak, že bez problémů zaujal i méně znalé návštěvníky a zároveň nic podstatného neuvedl nepřesně či zjednodušeně. Zapsal jsem si několik zajímavých čísel:

 • Roční výstav 20000 hl;
 • 150 hl varna s přímým ohřevem (což je dnes už docela rarita);
 • voda z Drnovic z artézské studny;
 • spodní kvasnice z VÚPS, točí se maximálně sedmkrát;
 • 7 spilek po 180 hl.

Po tom, co pivovaru dostala do pronájmu firma Czech Beverage Industry Company si asi nikdo nebyl jistý, jak to s Vyškovem nakonec dopadne. Prohlídka a diskuse se sládkem ve mě však vzbudila velmi příjemný pocit, že se pivovar opět dal dohromady a je na tom v současnosti velmi dobře. Jaké však bylo mé překvapení, když jsme se dostali až k ležáckým tankům a tam…

India Pale Ale z Vyškova

Mým původním zájmem bylo hlavně zjistit, co se stalo s Jubilerem a zda se bude opět vařit či nikoli. Sládek mě ujistil, že se opět naštěstí vaří, což jsem si následně ověřil nejen na tabuli popisující obsah tanků ale i na vlastní ústa při ochutnávce přímo z tanku. Vskutku je to výtečná lahůdka.

V tu chvíli jsme si myslel, že více spokojený už být nemůžu. Ošklivě jsem se však zmýlil neboť byly v zápěti sládkem představeny informace o novém vyškovském kousku — totiž svrchně kvašeném 15° pivu typu India Pale Ale. Pivo kvasí v otevřené kvasné kádi odděleně od ležákových kádí a vaří se infuzně z českých sladů a chmelu (s vyjímkou Cascade). Dokonce je použit dry-hopping (opět Cascade) v ležáckém tanku, což je na aromatu vskutku znát. Kvasnice jsou použity čerstvé, britského kmene Nottingham (spíše tedy neutrálních senzorických vlastností). Stejně jako Jubiler, i Jubiler IPA se vaří pro ruského zákazníka, „drobky“ však budou k dispozici i pro české zákazníky v podobě třetinkových lahví i běžných sudů, už někdy během prosince. Zatím se počítá s filtrovaným pivem, část však bude asi v nefiltrované podobě.

Bylo by nefér vůči ostatním pivovarům recenzovat Jubiler IPA přímo z tanku (zvláště po předchozích ochutnávkách poloviny sortimentu), ač se tu takováto možnost naskytla. Mohu však s jistotou prohlásit, že se pivo velmi slušně povedlo a dost bych se divil, kdybychom ho později, v regulérní recenzi, zhodnotili na méně něž 7 bodů. A pokud správně počítám, tak je Vyškovský pivovar první průmyslový pivovar v Česku, který se do výroby piva typu india pale ale pustil.

Je smutné, že pro Jubiler i IPA není český trh dostatečně rozvinutý (což bohužel může souviset i se špatným stigmatem Vyškova ještě z dob socialismu), ale buďme rádi, že se našel způsob, kterak udržet výrobu rentabilní a zároveň uspokojit české pivní gourmety. Díky za tyto dary a jen tak dál, vzhůru k dalším skvělým pivům!

Poznámka: I zde, v pivovarské pivnici, jsem bohužel byl svědkem špatného čepování piva „moravským způsobem“ z výšky, což mělo za následek nestabilní pěnu a slabý říz. Snad se jednou dožiju doby, kdy tento nešvar zcela vymizí…
Poznámka číslo 2: Článek měl původně vyjít až 10. prosince, v den zamýšleného veřejného ohlášení novinky z Vyškova. Vzhledem k tomu že kolegové ze Světa piva tuto informaci pustili ven už v sobotu, tak jsme i my, po dohodě se sládkem, článek zveřejnili už dnes. A 29. 11. vyšla i oficiální tisková zpráva.Komentáře

 • Lukáš "Elf" Provazník napsal:

  Dneska mi volal obchoďák Baranayi, IPA by měla být v půlce prosince a výhradně ve filtrované a pasterované formě kvůli zachování chmelové složky. Objednal jsem vícero piv z Vyškova:o).

 • Gerard napsal:

  V prodeji bude k dispozici ve vybraných provozovnách a samozřejmě v pivovarské prodejně ve Vyškově a to od 12.12.2011!

 • Roman Holoubek napsal:

  Díky za pěkný článek.
  Dovolím si jen opravit malou nepřesnost.
  JUBILER 16,80 byl skutečně znovuzaveden do sortimentu na základě požadavku ruského zákazníka.
  JUBILER IPA byla vyrobena jen pro CZ a SK trh v omezeném množství jako první z řady plánovaných speciálů. A naopak, trošku si od nás vyžádal náš ruský zákazník. Plánujeme vyrábět tyto speciály jako občasné várky pro radost gourmetů a tak trochu i pro naše potěšení.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »