Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Luxon — nová pivotéka v Brně

Začátkem měsíce jsem se vypravil podívat do nové pivotéky, na kterou jsem byl nalákán letáčkem v hospodě Na Božence, kterážto je vzdálená jen pár minut chůze. Tato krátká vzdálenost od známé krněnské ochutnávkové hospody může mnoho potenciálních zákazníků snadno popohnat k tomu, že si po pár točených pivech, vezmou na cestu ještě nějaký ten lahváč. A podobně jsem byl nalákán (po ochutnávce výtečného ležáku Schlenkerla Helles) i já.

Pivotéka Luxon vznikla teprve nedávno, nachází se v prostorách bývalé prodejny svítidel, kousek od Semilassa, na rohu ulic Bulharská a Riegrova (přesněji na čísle 49 ulice Bulharská). Proč v prostorách bývalé prodejny svítidel? Při mé návštěvě jsem měl tu možnost chvíli pohovořit s majitelem a ten mě informoval, že světla už netáhnou tak, jak by si představoval a tak se rozhodl si otevřít pivotéku — pivo je jeho zájem a vypadá to, že ho bude moci živit lépe než svítidla.

Pivotéka je to poměrně malá, ještě o něco menší než v Bystrci. Je tu však výhoda dostupnosti sklepního skladu, kde jsou piva uložena v lepších podmínkách než na světle ve vytríně. Nabídka nebyla v době mé návštěvy příliš široká, přesto jsem však v poličkách objevil i několik kousků, se kterými jsem ještě neměl tu čest (zvláště od našich bavorských kolegů).

V nabídce najdeme obvyklé značky středních průmyslových pivovarů (např. Rohozec, Primátor či Bakalář), dále nějaká ta ochucená piva s různými limetkami, čili papričkami a dalšími nepivním příchutěmi, které se však prý dobře prodávají. Nabídka z německých pivovarů čítá kupříkladu produkci Schlenkerly, Paulaneru, Löwenbräu, Bishopshof (a mimo to i rakouskou produkci pivovaru Grieskirchen).

Našli bychom i něco belgické produkce — např. obligátní Rochefort nebo z britských pivovarů Fullers či Shepherd Neame. K dispozici je naštěstí i lednička, ve které se vyhřívají (tedy spíše vychlazují) dobroty od Kocoura, z Valáška nebo ze Strakonic spolu z překvapivým Poutníkem v plastu, kterého jsem si však bohužel všiml až při zkoumání fotek doma a proto nemohu říci, zda jde skutečně o „příruční nefiltr“, který by asi mnozí konzumenti ocenili.

Celkově se mi výběr zdál poměrně zdařilý a ceny přijatelné. Jen by to chtělo zásadně rozšířit sortiment a to hlavně o zahraniční kousky. České kousky totiž mohu koupit kdekoli jinde (nejblíže např. v Jasu, které je vzdáleno jen pár set metrů), zatímco k německým, britským nebo belgickým se dostávám podstatně hůře. Nabídku piva naleznete i na webu pivotéky, můžete si tak udělat lepší obrázek o tom, co je právě k dispozici.

Poznámka: Článek vychází se skoro měsíčním zpožděním, je tedy možné, že je situace v místě dnes už jiná (lepší) než při mé návštěvě.Komentáře

 • Ondra napsal:

  Vidím dobře, že na obrázku číslo 3 je Poutník v plastu?

  • Energetik napsal:

   :-))) Dokonce je to i v textu 😉

   Každopádně je to překvapení, kdyby to byla nefiltrovaná verze, tak by to byla bomba. Ale dle etikety to vypadá asi na normální, leč vynikající, ležák.

 • Lukáš "Elf" Provazník napsal:

  Poutník do plastu se dělá pouze ve filtrované single hop verzi.

 • Ondra napsal:

  Že to je v textu jsem si všiml až po odeslání komentáře. Byl jsem tak překvapenej tím, že je Poutník v PET lahvi. Proto jsem hned po škole běžel na Bulharskou a teď ho popíjím. Je výbornej, ale doba trvanlivosti v PET lahvi mi přijde kratší, než ve skle. ( u mého vzorku je to 3.listopadu).

 • Ondra napsal:

  Zásadní rozdíl tam nevidím, jen v čerstvosti a skladování v lednici. Majitel říkal, že mu ho přivezli dnes.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »