Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Matuška IPA Raptor Super Dry

Údaje o pivu

 • Název piva: Matuška IPA Raptor Super Dry
 • Pivovar: Pivovar Matuška
 • Země, město: Česká republika, Broumy
 • Styl: India Pale Ale (dle Matušky však Intercontinental Pale Ale)
 • Alkohol: 6,23 %
 • Forma: točené 0,5 l — Pivnice Netopýr, Brno
 • Stupňovitost: 15,5°

Hodnocení

Barva

kalná oranžová

Pěna

pěna s drobnými bublinkami a pevnou krustou, kroužkuje

Vůně

hořkost, chmel, borovice, možná brusinky a lehce mixnuté citrusovými tóny, opravdu lahoda nasávat tuto vůni

Chuť, říz

poměrně silný, avšak vyvážený říz s významně hořkým koncem, který je však velice příjemný. Pivo je poměrně svěží se sušším koncem a příjemně hřeje v hrdle, alkohol však není cítit v chuti. V chuti je cítit chmel s borovicí a šťavnatým citrusovým nádechem, který je pak však utlumen suchým koncem – jedinečný zážitek.

Další komentář

Podle mého velmi podařený kousek, velice srovnatelný s mnoha americkými pivy, která jsem měl možnost ochutnat. Matuška tyhle IPA speciály umí. Chvála mu.

Poznámky výrobce: Barva 26 jednotek EBC (polotmavá), podotýkám, že toto je objektivní barva, ne subjektivní (kterou jsem na polotmavou neodhadl). Hořkost: 55 IBU. Chmelčeský: sládek + žatecký poloraný červeňák, americký: Cascade: Amarillo. Slad: plzeňský, bavorský, karamelový, karapils. Kvasnice: American Ale Yeast.

Pivo jsem zařadil do katerogie India Pale Ale, nicméně Matuška zavedl v tomto případě nový výraz – Intercontinental Pale Ale vzhledem k tomu, že složení piva je opravdu interkontinentální.

Fotografie

Matuška IPA Raptor Super Dry

Matuška IPA Raptor Super Dry

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0,5 bodu0 bodů0 bodů
7,5 bodu z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (16 hlasů, průměrné hodnocení: 9,00 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , ,Komentáře

 • Moro napsal:

  Nerad bych se přel s panem Matuškou, který jistě rozumí svému řemeslu. Jen si dovolím napsat postřeh i pivu IPA (India Pale Ale) i když už se dá běžně narazit na Indian Pale Ale, které by mělo být z USA.

  Tak tedy IPA je klon, odnož piva EPA (English Pale Ale) – jedná se o vysoce stupňové, hořké, svrchně kvašené pivo. Vzniklo jako nutnost – dle nařízení Jejího Veličenstva měl každý voják nárok na určité množství piva. problém však nastal v Indii – britské to kolonii. EPA se jim při cestě přes oceán kazilo. Sládkové proto začali vařit pivo o vyšším obsahu alkoholu, které transport v pohodě ustálo. Pro potřeby mužstva se pivo na místě ředilo vodou a důstojníci se jej naučili pít neředěné – tak vznikla IPA.

  • vrána napsal:

   To pan Matuška samozřejmě ví, ale v textu je to od recenzenta „pinkano“ trochu nepřesně napsáno. Oficiální označení dle článku v PBA je India Pale Ale – Intercontonental (PBA č. 4, ročník I/2011)
   Jinak ale souhlas s hodnocením, Raptor je opravdu extratřída.

  • Elf napsal:

   K tomu to bych rád řekl, že světlé Ales exportované do anglických kolonií byly svrchně kvašené, celkem hořké, ale určitě nebyly příliš silné. Průměrný obsah alkoholu byl cca 6 až 6,5%. Je sice pravda, že roku 1760 bylo nařízeno více chmelit Ales určitá na export, ale těžko to bylo ve stylu Double/Imperial IPA. Tzn. že dnešní IPAs American style jsou zřejmě dosti vzdálená původním India Pale Ale.

   • venraus napsal:

    Ve světě jsou nyní dva uznané styly IPA anglický a americký. Anglický ctí a navazuje na tradice – sirná voda, výhradně anglické chmely, nižší říz, menší sladová plnost. Americké IPA, o jejichž vznik a renesanci stylu IPA se zasloužili hlavně americké craft breweries, se vyznačují vyšším řízem a výrazným aroma (citrusy, tropické ovoce, …). V Čechách nyní v produkci minipivovarů vznikají „nové“ Ales, které jsou výsledkem zkušeností českých sládků s vařením plných ležáků a dostupností zahraničních surovin. Proto lze spolehlivě tento styl označit jako International, Intercontinental, dokonce bych se nebál označovat některé Ale jako český styl. Raptor je toho skvělým příkladem.

    • Elf napsal:

     To já bych se bál, nevidím jediný rozumný důvod, proč vymýšlet neustále nové a nové pivní kategorie. Mimochodem docela často se může člověk setkat s Belgian IPA, což je buď prostě American IPA, nebo více chmelený belgický světlý ejl. Navíc americká IPA nemá nic moc společného s (English) India Pale Ale. Používají se jiné suroviny, vaří se na jinou stupňovitost a IBU bývá o hodně vyšší. Nedává tedy příliš smysl označovat taková piva jako IPA. Ve skutečnosti jde o silnější a chmelenější verzi American Pale Ale. Ale beru, že už je označení AIPA zaužívané. Navíc je rozdíl mezi American IPAs z východního a západního pobřeží (zdroj: členové BJCP), takže by teda mohly existovat East Coast American India Pale Ale a West Coast American India Pale Ale. Ale je to zbytečné. Stejně jako je zbytečné označení „International“, „Intercontinental“, nebo „Czech style“. Raptor prostě patří mezi American IPA.

     • venraus napsal:

      Souhlasím, že těch stylů už je moc a nemyslel jsem tím že bych ta piva takto označoval na etiketě, ale když budu chtít někomu vysvětlit charakter Ale vařených u nás, popsal bych je takto. Raptor je z českého sladu i částečně chmele, a má plnější tělo než většina AIPA, které jsem pil. Vycházím z kategorií na světových a amerických soutěží, za označováním některých kategorií jiným, novým jménem bude asi hlavně snaha se odlišit.

      • Elf napsal:

       Souhlasím s tím, že pro vysvětlení drobných odlišností u některých American India Pale Ale uvařených v Česku, je to v pořádku. Opravdu bývají plnější (používá se dekokce) a sladové pozadí bývá trochu odlišné (lehké tóny plzeňského sladu). Co se týče chmelu, používají se americké aromatické, které dělají AIPu AIPou a na hořkost je zbytečné používat americké chmely, když velmi podobnou/stejnou práci zastanou chmely české. Přesto bych např. právě Raptor s klidným srdcem zařadil mezi americké IPy a hotovo.
       Na druhou stranu je dobrý marketingový nástroj. Již jsem se setkal s Belgian, White (Wit), Farmhouse (Saison), Baltic, Rye (žitný), Amber (polotmavý), Red (červený) IPA. V podstatě všechno je to v určitém ohledu nesmysl.
       A na třetí stranu, váš Sv. Norbert masopustní 15° Golden Strong Ale by šel v klidu zařadit mezi India Pale Ale. Ale mít dvě IPy v nápojovém lístku třejmě není tak zajímavé. A proč ne, jedna věc je název piva (pokud není vyloženě zavádějící) a druhá, kategorie do které patří.

       • venraus napsal:

        Golden Strong Ale by neseděl do IPY barvou, což byla taky nejvýznamnější vlastnost, kterou se od IPY lišil (kromě výraznějšího a objemnějšího studeného chmelení, poslední hlávkový Pacific Jam jsme přidávali týden před stáčením do sudů), takže jsme si zde dovolili spojit dvě kategorie. Název by určitě měl vyjadřovat nejzákladnější vlastnosti piva pro snadnější orientaci. Dlouhodobě se totiž potýkáme s problémem kam některá piva zařadit. Používám pro orientaci specifika kategorií dle WORLD BEER CUP a často se piva, která chceme uvařit, ne a ne trefit přesně do popisu některé z kategorií, což je nám jedno, tak vybíráme název nejbližší.

 • Vláďa napsal:

  Dle vyjádření pana Matušky, které jsem někde četl, by se slovo intercontinental nemělo vztahovat k složení piva, ale spíše k použitému českému technologickému postupu – pivo je tedy děláno dekokcí (čemuž by odpovídala chuť).
  Jinak se přiznám, že 7,5 bodu u tak excelentní záležitosti mi přijde docela málo.

  • Elf napsal:

   Toto lze najít přímo na stránkách pivovaru Matuška: „Pro Raptora jsme použili kombinaci českých, anglických, amerických surovin a náš varný postup. Proto naší verzi nazýváme intercontinental.“ Jde tedy o složení piva i o varný postup, díky kterému je Raptor (klasická verze) o něco plnější a sladová složka je lehce výraznější než u klasických American India Pale Ale. Každopádně přídomek Intercontinental má asi takový smysl jako označení Námořníka jako Czech Navy Lager. Neoznačuje v podstatě nic reálného, jde pouze o marketingový nástroj.

 • Kuba napsal:

  Dneska jsem poprvé zvládl ochutnávku na Božence, i když jen jedno a s děckama za prdeló. Výborné pivo a perfektně pitelné – klidně bych si dokázal představit, že u toho budu sedět celý večer.
  _
  pozn.: Elf na FB uvádí hořkost 60IBU.

  • cromagnon napsal:

   Taky jsem ho tam včera měl a je to až nebezpečné. Při té síle se to pije nádherně. Bečka taky vydržela sotva dvě hodinky. 🙂

  • Elf napsal:

   U klasické verze Raptora se uvádí 60 jednotek hořkosti. Toto je ale verze Super Dry, anglické kvasnice nahradili více prokvašující kvasinky americké. Tuším, že toho Matuška dělal jen dvě várky. Pro Super Dry byla vypočteno IBU 55.

 • Al napsal:

  U mne je také v TOP 10 a nic na tom nezmění ani sklo, ve kterém je zde vyfocen 🙂

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »