Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Slezan 13° světlý ležák

Údaje o pivu

Hodnocení

Barva

hnědo žlutá, pivo lehce zakalené

Pěna

jemná, trvanlivá, bílá s jemnými bublinkami a krustičkou, kroužkovala

Vůně

hezké spojení sladu a chmele

Chuť, říz

Nástup chutí nádherně sladový, tělo piva je plné, kulaté a harmonické. Sladovost je dlouhá (a nacházím v ní velmi přímně nasládlou složku, kterou přes veškerou snahu nejsem schopen pojmenovat – činí pivo specifickým). Sladový vjem pozvolna přechází v jemně delikátní hořkou chmelovost piva. Pivo je opravdu výborně vyladěno a vybízí k dalšímu napití. Říz piva je střední až mírně vyšší. Pitelnost výtečná.

Jako další vzorek jsem si dopřál Slezan 16° světlý speciál – bock. Opravdu exkluzívní záležitost o plném těle, menším řízu (způsobeném 120 denním ležením při nízké teplotě). Chmelovost jemně doplňovala jedinečné tělo piva. Hodnocení tohoto vzorku se nebojím 9.0/10. Měl jsem velké problémy s tím, abych se odtrhnul od piva a ukončil konzumaci.

Další komentář

Pivovar naleznete na bývalé protiraketové základně v obci Leskovec. Sládkem pivovaru je pan René Binar, se kterým jsem si (díky nevlídnému počasí a počátku otevírací doby) chvíli povídal o tom, jak nižší stupňovitost vaří na jeden rmut a vyšší na dva, jak uvařil keltské pivo (nepoužit chmel nýbrž dubová kůra), jak uvařit mandlový, višňový či medový ležák a také, jak nosí v hlavě myšlenku na výrobu neobvyklé a technologicky náročné pšenice. Vše vám však nevyzradím – zeptejte se pana sládka sami, protože návštěvu toho pivovaru vám rozhodně doporučuji. A snad jen na závěr – ke kvašení jsou používány kvasinky z pivovaru Černá Hora.

Fotografie

Slezan 13°

Slezan 16°

 

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0,5 bodu0 bodů
8,5 bodu z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (7 hlasů, průměrné hodnocení: 8,86 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , , , , , , , ,Komentáře

 • Moro napsal:

  Děkuji pozornému čtenáři Petrovi za správnou připomínku a zároveň se omlouvám čtenářům za chybu v recenzi – Pivovar Slezan se nachází ne v Leskovci nad Moravicí,jak jsem původně uvedl, nýbrž v obci Leskovec (část obce Březová, pošta Vítkov 1).

 • Energetik napsal:

  A chutnalo ti to Vláďo vážně??? :-))) Žádnej rumunskej markeťák to nebyl…. :-)))) Né vážně, souhlasím s tvu recenzí, měl jsem tu možnost jednou také ochutnat a proto přidávám i dotaz? Já mám ve svých záznamech světlý ležák 12° – je to má chyba, nebo vaří jak 12 tak 13??? Díky 😉

  • Moro napsal:

   Jirko, já jsem se striktně řídil tím, po mi pověděl sám pan Binar (vaří i 12 i 13 a obojí označuje jako ležák).
   HiHi – a po recenzi markeťáků si takový vzorek umím užít ;-).
   Jinak tvrdím, že Slezan točený přímo v pivovaru je výtečný, na akcích, jde se dovážel často hodně utrpěl přepravou i skladováním – samozřejmě špatným.

   • Energetik napsal:

    Díky za odpověď Vláďo, pak je to v pořádku, já měl dvanáctku, kterou jsem hodnotil 7/10, a v poznámkách na ní mám chválu, čili přepravou netrpěla. Pil jsem jí ve Zlejch časech.

 • Ladislav Vachutka napsal:

  Měl jsem Slezan kvasnicové 13 v pátek v hospodě Na růžku v Opavě, ulice Pekařská za 31 Kčs. Jsem skoro abstinent, vypiju cca 4 alko piva / měsíčně. Vždy zn. Bernard. Před pár lety jsem objevil Slezan kvasnicové 13, právě na Růžku a je to asi to nej. pivo, co znám. Dal bych za něj i 35 Kčs. PS: na Růžku je asi nejlepší kuchyně v Opavě. V.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »