Recenze Slezan 13° světlý ležák
Údaje o pivu
- Název piva: Slezan 13° světlý ležák
- Pivovar: Pivovar Slezan
- Země, město: Česká republika, Leskovec - Březová
- Styl: český světlý ležák
- Alkohol: neuveden
- Forma: točené 0,5 l — v Pivovaru Slezan
- Stupňovitost: 13°
Hodnocení
Barva
hnědo žlutá, pivo lehce zakalené
Pěna
jemná, trvanlivá, bílá s jemnými bublinkami a krustičkou, kroužkovala
Vůně
hezké spojení sladu a chmele
Chuť, říz
Nástup chutí nádherně sladový, tělo piva je plné, kulaté a harmonické. Sladovost je dlouhá (a nacházím v ní velmi přímně nasládlou složku, kterou přes veškerou snahu nejsem schopen pojmenovat – činí pivo specifickým). Sladový vjem pozvolna přechází v jemně delikátní hořkou chmelovost piva. Pivo je opravdu výborně vyladěno a vybízí k dalšímu napití. Říz piva je střední až mírně vyšší. Pitelnost výtečná.
Jako další vzorek jsem si dopřál Slezan 16° světlý speciál – bock. Opravdu exkluzívní záležitost o plném těle, menším řízu (způsobeném 120 denním ležením při nízké teplotě). Chmelovost jemně doplňovala jedinečné tělo piva. Hodnocení tohoto vzorku se nebojím 9.0/10. Měl jsem velké problémy s tím, abych se odtrhnul od piva a ukončil konzumaci.
Další komentář
Pivovar naleznete na bývalé protiraketové základně v obci Leskovec. Sládkem pivovaru je pan René Binar, se kterým jsem si (díky nevlídnému počasí a počátku otevírací doby) chvíli povídal o tom, jak nižší stupňovitost vaří na jeden rmut a vyšší na dva, jak uvařil keltské pivo (nepoužit chmel nýbrž dubová kůra), jak uvařit mandlový, višňový či medový ležák a také, jak nosí v hlavě myšlenku na výrobu neobvyklé a technologicky náročné pšenice. Vše vám však nevyzradím – zeptejte se pana sládka sami, protože návštěvu toho pivovaru vám rozhodně doporučuji. A snad jen na závěr – ke kvašení jsou používány kvasinky z pivovaru Černá Hora.
Fotografie
Výsledek (?)










Vlastnosti: 13º, české, kalné, kroužkuje, kulaté, kvasnicové, nasládlé, nefiltrované, nepasterované, plné, sladová chuť, sladová vůně, světlé, točené, vyvážené
Tweet
Komentáře
Děkuji pozornému čtenáři Petrovi za správnou připomínku a zároveň se omlouvám čtenářům za chybu v recenzi – Pivovar Slezan se nachází ne v Leskovci nad Moravicí,jak jsem původně uvedl, nýbrž v obci Leskovec (část obce Březová, pošta Vítkov 1).
Tak to Moro oprav ještě v Dalším komentáři:) Jinak piva z tohoto pivovárku mám taky moc rád a návštěva přímo u zdroje neměla chybu(ikdyž už je to nějaký ten pátek)
Díky Marku – opraveno.
A chutnalo ti to Vláďo vážně??? :-))) Žádnej rumunskej markeťák to nebyl…. :-)))) Né vážně, souhlasím s tvu recenzí, měl jsem tu možnost jednou také ochutnat a proto přidávám i dotaz? Já mám ve svých záznamech světlý ležák 12° – je to má chyba, nebo vaří jak 12 tak 13??? Díky 😉
Jirko, já jsem se striktně řídil tím, po mi pověděl sám pan Binar (vaří i 12 i 13 a obojí označuje jako ležák).
HiHi – a po recenzi markeťáků si takový vzorek umím užít ;-).
Jinak tvrdím, že Slezan točený přímo v pivovaru je výtečný, na akcích, jde se dovážel často hodně utrpěl přepravou i skladováním – samozřejmě špatným.
Díky za odpověď Vláďo, pak je to v pořádku, já měl dvanáctku, kterou jsem hodnotil 7/10, a v poznámkách na ní mám chválu, čili přepravou netrpěla. Pil jsem jí ve Zlejch časech.
Měl jsem Slezan kvasnicové 13 v pátek v hospodě Na růžku v Opavě, ulice Pekařská za 31 Kčs. Jsem skoro abstinent, vypiju cca 4 alko piva / měsíčně. Vždy zn. Bernard. Před pár lety jsem objevil Slezan kvasnicové 13, právě na Růžku a je to asi to nej. pivo, co znám. Dal bych za něj i 35 Kčs. PS: na Růžku je asi nejlepší kuchyně v Opavě. V.