Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Velebitsko svijetlo

Údaje o pivu

 • Název piva: Velebitsko svijetlo
 • Pivovar: Pivovara Ličanka
 • Země, město: Chorvatsko, Donje Pazarište
 • Styl: euro pale lager (také premium lager)
 • Alkohol: 5 %
 • Forma: lahvové 0,5 l; trvanlivost ještě 5 měsíců
 • Stupňovitost: neuvedena

Hodnocení

Barva

světle žlutá, čirá

Pěna

poměrně hustá, krémová nahoře a drží

Vůně

sladová, sladká, lehce kvasnicová

Chuť, říz

střední vyvážený říz, průměrné tělo, příjemné po celou dobu. Jemná chuť především sladu a lehkých nadýchaných kvasnicových tónů s průměrnou a ladnou hořkostí. Bohužel chuť je velmi krátká a brzy končí a nezanechává na patře téměř žádný dozvuk.

Další komentář

Jsem naprosto mile překvapen vzhledem k produkci pivovarů v Chorvatsku. Dokonce není nutno pivo úplně přechladit, aby bylo pitelné jak ostatní piva z této kategorie. V této kategorii jednoznačný nadprůměr.

Vařeno dle Reinheitsgebot – na láhvi napsáno „Proizvedeno na prirodan način po bavarskom zakonu o čistoci piva iz 1516. god.“

Fotografie

Velebitsko svijetlo

Velebitsko svijetlo

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0 bodů0 bodů0 bodů
7 bodů z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (2 hlasů, průměrné hodnocení: 6,50 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , ,Komentáře

 • Petr napsal:

  Než začnu s recenzí, chci říct, že se považuji za znalce piv, ochutnal jsem stovky různých českých i zahraničních piv a nebráním se žádnému typu piva. Nejsem žádný hospodský štamgast, který všechna piva kromě toho, co čepují v hospodě za rohem považuje za hnusné, i když do hospody taky chodím rád.

  Kamarád dovezl z Chorvatska Velebitsko pivo světlý ležák z Chorvatska z pivovaru Ličanka ve městě Gospič, kam náhodou zavítal a řekl si, že bych mohl zdejší pivo jako znalec posoudit.
  Když jsem byl u něj, donesl mi krygl krásně vychlazeného piva s pořádnou pěnou a chtěl, abych mu řekl své dojmy a názory. Samozřejmě mi v tu chvíli neprozradil, co to je za pivo a od kud je.
  Vůně připomínala ležák plzeňského typu, lehce chmelový s více sladový, ale ničím zvlášť nevynikala.
  Barva byla taky klasická světle zlatavá a nijak zvlášť nebila do očí.
  Pěna byla hustá a krémová, dobře držela.
  První doušek mi hned připoměl plzeň a myslel jsem si, ze si ze mě vystřelil, ale druhý lok už byl trochu jiný, pořád velmi podobný plzni, ale víc hořký, osvěžující a lépe se pil. V polovině sklenice jsem usoudil, že možná bude jednat o pivo z nějakého malého pivovaru v bavorsku, některá tamní piva jsou podobná plzni a tohle bylo obzvlášt povedené, byl v něm cítit kvalitní aromatický chmel, který se už dnes do plzně dává v malé množství ve prospěch levých zahraničních chmelů.
  Po dopití jsem měl jasný názor, že se jedná o bavorské pivo z menšího pivovaru, plzeňský typ téměr totožný s naší plzní, ale dle mého názoru postivější a prostě lepší. Myslel jsem si, že jsem ochutnal plzeň takovou, jak mi o ní vyprávěl děda. Prý se plzeň po privatizaci dost zhoršila, což jsem nemohl posoudit, protože jsem tehdy ještě pivo nepil, ale teď už se ho na názor zeptat nemůžu.
  Když mi kamarád řekl, že je to pivo z Chorvatska, nestačil jsem se divit, protože chorvatská piva mi nikdy příliš nechutnaly, moc je neumí vařit.
  Od té doby vím kam budu jezdit v chorvatsku na pivo, doporučuji ho všem, kdo mají rádi plzeň a určitě si dovezu aspoň dvě basy domů.
  Prostě prvotřídní ležák jako plzeň, ale hodně lepší. Nemám co dodat.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »