Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Prezentace regionálních pivovarů na Regiontour v Brně

Jak jsme psali v našem předešlém příspěvku o ochutnávce menších pivovarů na veletrhu Regiontour v Brně, této akce jsme se zúčastnili a připravili jsme pro vás menší reportáž. Na Regiontour jsme vyrazili v sobotu 15.1.2011 ve 14 hodin. U bran se rojilo poměrně dost lidí a měli jsme menší obavy, aby nebyl problém s nabídkou piv a pivovarů. Obavy se bohužel potvrdily a některá piva už nebyla vůbec k dispozici. Odborná veřejnost zkrátka asi ráda pije piva. Příště budeme chytřejší a na veletrh půjdeme hned od začátku. Veškeré pivovary se prezentovaly v pavilonu P.

Poznámka na začátek — všechna piva, která jsme ochutnali, později podrobně zrecenzujeme v samostatných článcích. Bohužel, většina piv se točila do kelímků, což samozřejmě ovlivňuje jejich chuť i vzezření. Budeme se tedy snažit tato piva co nejdříve ochutnat také ve formě točené do skla nebo v lahvi, abychom mohli porovnat.

Jako první jsme ochutnali polotmavou nefiltrovanou a nepasterizovanou 12ku Belgrad z pivovaru Belveder v Železné Rudě. Pivo bylo velmi pitelné, sladové a mělo výbornou pěnu, která v kelímku kroužkovala (těžko říci jak ve sklenici). V nabídce měli ještě jedenáctku, kterou jsme si nechali až na konec, což se ukázalo jako výborné zakončení našeho veletržního ochutnávání.

Pivovar Belveder - Železná Ruda

Pivovar Belveder - Železná Ruda

Hned vedle stánku pivovaru Belveder jsme měli možnost ochutnat pouze Borůvkový speciál pivovaru Purkmistr (všechna ostatní piva už byla vypita, což byla veliká škoda), ten se nám však nepozdával, takže jsem přistoupili ke stánku Oslavanského pivovaru, kde nám pivo natočil samotný sládek Oslavanského pivovaru. Dali jsme si jak jejich světlou kvasnicovou Zámeckou dvanáctku, tak polotmavou kvasnicovou Zámeckou třináctku. Obě verze v nefiltrované a nepasterizované podobě. Jak říkal sám sládek, prvotní kvašení nechává kvasit 7 až 10 dní, druhotné 3-4 týdny podle potřeby a typu piva. Oba dva kousky byly velmi dobré s výraznou sladovou a kvasnicovou vůní. Objednali jsme si třetinku…jenže třetinkové kelímky k dispozici nebyly a sládek (ať už záměrně či nikoli) 0,3 litru do půllitrového kelímku natočit nezvládl tudíž jsme měli příležitost se ozvěžit celým půllitrem.

Pivovar Oslavany, Oslavanský sládek

Pivovar Oslavany, Oslavanský sládek

Později jsme putovali po dalších stáncích, protože pivovar Chodovar ukončil ochutnávku jejich jedenáctky a nic dalšího poblíž nebylo. Při našem putování jsme našli výtečné výrobky z Loštic a sice pochutiny vyrobené z Olomouckých syrečků (tvarůžků chcete-li). Kremrole, jednohubky, šátečky z listového těsta, tavený sýr z Olomouckých syrečků a tak dále. K pivu tyto skvěle sedly a byl bych velice rád, kdyby takové pochutiny měly i pivnice a restaurace u nás. Hned vedle těchto pochutin jsme narazili na Rožnovský pivovar z Rožnova pod Radhoštěm, který měl na čepu svou speciální třináctku Rothschild. Tento kousek nám příliš nechutnal, veškeré dojmy přehlušila svírající hořkost při doznívání a neurčitá vůně.

Rožnovský pivovar

Rožnovský pivovar

Při hledání dalších pivovarů jsme zamířili na informace, kde jsme však opět prošli kolem plzeňského pivovaru Purkmistr a všimli si, že točí tmavé pivo. Zeptal jsem se tedy zda je to ono borůvkové, které zde měli dříve, a nebylo tomu tak. Byla to tmavá dvanáctka ležák, bez karamelového sladu jak nám bylo sděleno. Bez váhání jsme si objednali a byli jsme nad očekávání překvapeni. Barva byla naprosto uhlově černá, neprůhledná s fantastickou kávovou a karamelovou vůní a chutí, kterou uchovávala velice stabilní pěna. Jednoznačně nejlepší kousek celého dne. Navíc jsme se dozvěděli o říjnových slavnostech minipivovarů, které se konají na nádvoří pivovaru. Těchto máme v plánu se zúčastnit. Loni se zúčastnilo 41 minipivovarů z celé České republiky, což je pro milovníka piv z těchto pivovarů hotový ráj.

Pivovar Purkmistr

Pivovar Purkmistr

Dále jsme narazili na pivovar Tambor z Dvora Králové nad Labem, který už bohužel neměl pivo na čepu, ale měl ještě vychlazená lahvová piva ze své nabídky. Koupili jsme všechny druhy, které byly dostupné. Byly to láhve 0,75l s pivním táckem a cena nebyla nejmenší — od 75 do 83 Kč za láhev. S netrpělivým očekáváním jsme otevřeli napřed Tambor 12° světlý ležák, který nás nijak významně nezaujal kromě své sladce sladové zaoblené chuti. Dalším kouskem byl Tambor 13° tmavý ležák, který se nedal srovnávat s Purkmistrem. Vůně byla zajímavě čokoládová, nicméně slabé tělo a prázdná chuť toto pivo odsunula v žebříčku hodnot na nízkou pozici. Jako poslední jsme ochutnali Tambor 14° polotmavý ležák, který měl poměrně plné tělo, nicméně nedostavila se žádná zajímavá chuť nebo vůně. Zajímavé také bylo, že ze 4 vzorků, které jsme z tohoto piva rozlili byl jeden vzorek řízný a ostatní 3 naprosto bez řízu.

Naše další zastávka byl stánek Vyškovského pivovaru (momentálně v konkurzu). Prezentoval na něm dvě piva – světlý Vyškovský Březňák 12° a tmavý Vyškovský Havran 11°. Březňák (neplést si s Březňákem z Velkého Března z portfolia Heinekenu) nás velmi příjemně překvapil svou stabilní a hutnou pěnou, skvělým řízem a průměrnou plností, bohužel vše dost rychle skončí. Velmi pitelné. Havran nás překvapil také s jeho velmi tmavě hnědou barvou, sladkou karamelovou chutí. Jedná se o lehké a pitelné pivo na letní večery. Pověsti o nedobré chuti vyškovského piva můžeme nyní s jistotou vyvrátit.

Pivovar Vyškov

Pivovar Vyškov

Na závěr jsme se ještě stavili zpátky u Belvederu, kde jsme ochutnali jejich světlou 11°, která byla skvěle pitelná s hutnou pěnou, významnou sladovou vůní, skvělým řízem. Takové jedenáctky kdyby se točili v hospodách, bylo by na světě krásně. Ptali jsme se, zda je možné někde zakoupit lahvové verze nebo zajít na točené, bohužel jsme se však dozvěděli, že Belveder stáčí pouze do sudů, kde pak pivo kvasí. Přibližně za 14 dnů však plánují závoz do restaurace a vinárny U Draka na Veveří v Brně. Tuto skutečnost ještě telefonicky ověříme s danou restaurací a při potvrzení budeme informovat všechny příznivce Pivních recenzí.

Na úplný závěr jsme ještě zabrousili k pivovaru Nová Paka, který právě narazil světlou výčepní 11° Kryštof. Zřejmě ale kvůli špatnému skladování nebo výčepnímu zařízení byla chuť velmi plechová a pivo bylo velmi přechlazené, takže jej nebudeme recenzovat. Na stánku jsme však nakoupili 8 druhů lahvových piv, jejichž recenze brzy zveřejníme.

Ostatní pivovary uvedené v oficiálních informacích se zřejmě nedostavily nebo byly ve veletržní hale tak dobře skryty, že jsme je nebyli schopni nalézt. Mnoho z nich (například pivovary Poutník, Bernard nebo Dalešice) bylo uvedeno na stánku 122, kde byly jen slečny s letáky z dané oblasti avšak bez výčepu či informací týkajících se pivovarů.

Celkově se akce zdařila, byli jsme příjemně překvapeni některými pivovary – zejména železnorudským Belvederem a plzeňským Purkmistrem. Doufejme, že takovýchto akcí, kde lze ochutnat pivo menších pivovarů, bude (nejen) v Brně přibývat.Komentáře

 • Putna napsal:

  Výborný článek!

 • pinkano napsal:

  Díky Pavle 🙂

 • Radek Vrážel napsal:

  Pokud to nebyl záměr, tak téměř „školácká chyba“, jít na takovou akci bez svého skla 🙂 Pominu-li klasickou kelímkovou pachuť, ochudili jste se o požitek z barvy.
  Každopádně děkuji za profesionální a barvité zprostředkování celé akce, které jsem se naneštěstí nemohl zúčastnit. Nemít rád pivo, po přečtení článku bych ho určitě začal pít!

  • pinkano napsal:

   No, o skle jsem vážně uvažoval, ale nebylo by ho kde umývat kromě toalet a ty byly občas pekelně daleko. Příště se ale možná pochlapíme 🙂 Naštěstí kelímky byly občas průhledné a moc chuť nekazily. Ty méně kvalitní – neprůhledné bílé s vroubkováním byly tragické, pravda.

 • Radek Vrážel napsal:

  No pokud by Ti ho neumyli přímo ve stánku, tak by to asi byl problém. Popřípadě by to chtělo mít s sebou ještě přenosný omývač skla 🙂 Jinak jsem si neuvědomil, že dnes už nejsou pouze „voskáče“.

 • pinkano napsal:

  Ne, nikde neumývali sklo bohužel, protože žádné nebylo. Kromě stánku Pilsneru, který jsme samozřejmě nenavštívili 🙂 Je to problém an takových akcích a je to zároveň škoda, pivovary škodí samy sobě. Snad se to časem změní.

 • Radek Vrážel napsal:

  Aha, tak to jo to jo. Chápal bych to na nějaké zábavě, kde jde o výtoč a nechtějí se otravovat se sklem, ale tady je to prezentace produktu sakra. A nevěřím tomu, že by to byl takový problém zajistit…

  • pinkano napsal:

   No, spíš jde o výstaviště. Zajištění umytí skel stojí o X tisíc korun na stánek na den víc než normálně. BVV jsou strašný. Takže za tou můžou spíš BVV než jednotliví vystavovatelé. Ano, Plzeň si to zaplatila, ale kdo z ostatních malých pivovarů na to má? Je to smutný příběh 🙁

 • lawlles napsal:

  my jsme jeste ochutnali Křivoklátské pivo ale to roznovske jsme nejak prehledli.Koupila jsem 2x 0,75l se strarym uzaverem Usteckoorlicke-kneznu a kastana. no za 45kc skvela cena uz je za tu lahev.Obsluhujici pani rikala ze to byla specialni veletrzni cena

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »