Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Matuška Barrique Saison

Údaje o pivu

 • Název piva: Matuška Barrique Saison
 • Pivovar: Pivovar Matuška
 • Země, město: ČR, Broumy
 • Styl: Barrique Saison
 • Alkohol: 7,8 %
 • Forma: lahvové 0,75 l; trvanlivost ještě 14 dnů
 • Stupňovitost: neuvedena

Hodnocení

Barva

zlatooranžová, pivo čiré

Pěna

bílá, krémová s menšími bublinkami, držící

Vůně

chmel, koření, citrusy, lehce kvasnice a dřevo

Chuť, říz

Zpočátku se nám projeví zejména kvasnicovo-ovocné tóny. Po malé chvilce nakoukne ve středu jemná peprnost, která zůstane v ústech, je velmi příjemná a krásně podtrhuje předchozí vjemy. Mírná alkoholovost není na závadu, ba naopak – zvýší chuť. V dojezdu se mísí lehká perlivost s peprnými a chmelovými tóny. Po ohřátí se zvyšuje podíl alkoholovosti, která však stále zůstává v mezích příjemných. Někdo může mít pocit mírné zatuchlosti, která však dle mého názoru není příjemná a nekazí dojem. Sníží se ovocné tóny a nastoupí zejména dřevité tóny a pivo získává svůj osobitý buket. Nástup se jeví zejména kořenitý a jemně chmelový. Lze cítit také jablka. V závěru decentní kyselost. Říz vyšší, tělo střední. Pitelnost výběrová.

Další komentář

Jedná se o limitovanou várku 300ks lahví, tudíž bude jistým způsobem ojedinělá a limitovaná i tato recenze. Když jsem se o této várce doslechl, měl jsem z toho respekt a obdiv k Adamovi Matuškovi, že se nebojí experimentů a jde to takového pokusu. Tímto mu vzdávám hold a děkuji. Měl jsem husí kůži při psaní této recenze a myslím, že oprávněně. Do komplexnosti tomuto pivu přeci jen troška chybí, ale i tak může nabídnout to, co žádné jiné. Zpočátku se jeví jako lehký, ovocný saison, po zteplání se přemění na „champagne“ pivo Díky „saisonovské“ povaze nám nabízí lehké pivo se středním tělem, které nezatíží, ale naopak nabídne plejádu chutí a vjemů, které jsou zvýrazněny zráním v dubovém sudu. Výběrová kolekce, která pochopitelně nezachutná každému a ne každý tento kousek pochopí. Myslím, že ani mě se to nezdařilo. Ale i přesto můžu s čistým svědomím říct, že kdo nepil, nepochopí.

Fotografie

P_20170317_123648 P_20170317_122946

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0 bodů
9 bodů z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (zatím žádná hodnocení)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Komentáře

 • kovi napsal:

  9/10 je víc, než jsem čekal. Musím říct, že když jsme jej pili v OP v Brně, tak jsme z něj tak nadšení nebyli. Tedy samozřejmě – pivo je to výborné, ale zas tak na zadek nás tedy neposadilo…

  • Pikachu napsal:

   Smím se tedy zeptat na subjektivní bodové vaše hodnocení? A pokud máte nějaká piva, která vás posadila na zadek, tak sem s nimi

   • kovi napsal:

    Už je to déle, co jsem toto pivo pil, proto nechci jen tak od boku vypálit nějaké numero. Jen vím, že takhle vysoko bych jej nehodnotil, i přesto, že to je výborné pivo. Jinak Saison, který by mě posadil na zadek si teď nevybavím (nebo si nevzpomenu na pivovar ani název 🙂 ), každopádně pod takovým hodnocením bych si představoval něco ve stylu Schneider Aventius Weizen-Eisbock – prostě něco, co člověka doslova „šokuje“ a na co si bude pamatovat i za měsíce a roky od doby, co to porvé ochutná. Pravda, zmiňované pivo je úplně jiný styl a dostalo zde 9,5/10, ale berte to jen jako příklad 🙂

 • Pike napsal:

  „…pocit mírné zatuchlosti, která však dle mého názoru není příjemná a nekazí dojem.“
  Nemá tam být „není NEpříjemná“?

  Co si mám představit pod pojmem „Pitelnost výběrová“ (pokud to tedy není překlep)?

  Ale abych jen nešťoural – dalo by se toto pivo srovnat s běžným Matuškovic saisonem (myšleno, jestli je to totéž pivo, jen barikované, nebo jestli je to jiný recept)? Musím říci, že jejich běžný saison sice nechutná špatně, ale klasická nasládlost Matuškových piv mi u tohoto stylu, který by z definice měl být velmi suchý a s lehčím tělem, vadí více než jinde. Zajímalo by mne tedy, jak je na tom recenzované pivo.

  • Pikachu napsal:

   Ano vskutku není nepříjemná a tuto chybu opravím přímo v recenzi. Jinak přímo ,,klasický“ saison od Matušky jsem nepil,tudíž s porovnáním Vám nepomůžu. A třetí odpověď, ne vskutku to není překlep a pitelnost bych já označil jako výběrovou – nechutná každému a ne každý jí ocení. Ale kdo chce, tak si cestu k pochopení takového piva najde.
   Myslím, že u saisonu ani nasládlost není žádoucí, tudíž tam bych k tomu přistoupil tak, že nasládlá chuť zde není a pokud bude decentní, tak bych ji nebral ani jako chuťovou vadu.

   • Pike napsal:

    OK, díky za odpovědi.
    K poslednímu odstavci – asi jsem nebyl úplně pochopen. K saisonu samozřejmě nasládlost nepatří a žádoucí není. Jenže nasládlost je typickou vlastností a skoro bych řekl „podpisem“ velké části Matuškových piv. A v jejich saisonu, jak jsem jej pil, byla přítomna také, a to ve větší než „decentní“ míře. Jinak to není špatné pivo, pije se a chutná dobře, ale určitě bych jej nedoporučil nikomu, kdo si chce udělat první obrázek o stylu saison, a kdybych ho měl hodnotit v rámci stylu, nutně by šly body dolů.
    To proto jsem se ptal, jak je na tom tato barikovaná verze. Pokud nasládlá není, je to jen dobře.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »