Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Holba pozvala Mazáky Šeráky do jesenického pivního ráje

(PR článek) O letních víkendech bylo v jesenickém pivovaru Holba rušno. Branami pivovaru pravidelně projížděl historický Holba Bus, Škoda RO z roku 1947, který přivážel zájezdy Mazáků Šeráků – fanoušků pivovaru Holba a oblíbeného piva Šerák. Řada z nich se tak mohla přesvědčit, že se stejnou láskou, se kterou se v Holbě vaří pivo, se umí postarat i o své zákazníky. Ti se tak ocitli přímo v ráji – v tom pivovarském uprostřed ryzí přírody jesenických hor.

_MG_7952

Každý z účastníků dostal příležitost nahlédnout přímo “pod pokličku” během exkurze pivovarem, na které se dozvěděl, jak se v Holbě vaří pivo. Společně pak prožili odpoledne plné her a zábavy, které bylo doprovázeno neomezenou zásobou piva Šerák a výborného pivovarského pohoštění. “Piju Šerák už 31 let a vidět, jak celý proces vaření probíhá, je pro mě velice zajímavá zkušenost,” prozrazuje na akci Michal ze Šumperka, jeden z Mazáků Šeráků a s úsměvem dodává: “Když vidím, kolik času, práce a lásky vaření piva vyžaduje, bude mi teď ještě víc chutnat.”

_MG_6776

Tradiční pivovar s historií

Pivovar Holba je už více než 140 let součástí Jeseníků a místní tradice a k tomuto odkazu se hrdě hlásí. Není náhoda, že pivo Šerák, vlajková loď pivovaru, dostalo své jméno po nedalekém vrcholu Hrubého Jeseníku.

_MG_7002

Od svého založení prošel pivovar mnohými změnami, chuť jeho piva však zůstává stejná. Hanušovičtí sládkové si své zkušenosti předávají z generace na generaci, a to už od doby, kdy byla v roce 1874 uvařena první várka hanušovického piva. Pověst pivovaru se dávno rozšířila i mimo jesenický region, pivovar však na Hanušovice a Jeseníky nedá dopustit. To se na jeho samotném začátku promítlo i v samotném názvu Holba, což bylo i původní jméno nejstarší části obce Hanušovice.

_MG_7112

Ryzí pivo z hor

Holba je dobře známá jako “ryzí pivo z hor”. Je to díky pečlivě vybíraným surovinám, ze kterých se vyrábí. Výjimečná ryzí voda z jesenických hor, kterou získává z vlastních hlubinných vrtů. Ty zaručují neustálý přísun vody, která svou kvalitou dosahuje kvalit vody kojenecké. Pivovar dál používá kvalitní moravský slad a vyhlášený žatecký a tršický chmel. Důležitým pomocníkem hanušovických sládků je i vlastní kmen pivovarských kvasinek.

_MG_7246

Recepturu a chuť piv Holba ocenila nedávno také celostátní soutěž Pivo České republiky, která vyhlásila pivo Šerák speciál 13,51 % jako absolutního vítěze. Oblíbený Šerák získal 1. místo v nejsilněji zastoupené kategorii Světlých výčepních piv a v příslušných kategoriích bylo oceněno dalších 5 druhů piv z portfolia Pivovaru Holba.

_MG_7341

Oslavy Mazáků Šeráků již brzy

Letní zájezdy do pivního ráje sice skončily, ale Pivovar Holba již chystá další program. Dvoudenní Pivovarské slavnosti, na které se každoročně sjede více než 5 000 lidí z celé republiky, se uskuteční 4.–5. září v krásném prostředí areálu pivovaru. Na návštěvníky čeká bohatý program, který myslí na dospělé i jejich potomky. Pivovar Holba na akci srdečně zve všechny, kteří mají rádi dobrou muziku a výborné pivo.

_MG_7840Komentáře

 • lunruj napsal:

  Na akci jsem byl, prohlídka pivovaru byla zajímavá, do spilky jsme se bohužel nepodívali, protože se jim už prý stalo, že nějaký inteligent naházel nějaké věci do kvasné kádě… Takže jsme si mohli kádě prohlédnout jen oknem. Dozvěděli jsme se, že nevaří z extraktu, jen z granulí, no, trochu zapomněli zmínit, že přinejmenším do lahváčů přidávají cukr (a mě nenapadlo se zeptat, kolik že ho tam dávají).

  Po prohlídce následovala „pivní akademie“, kde podle mě mohlo být informací o dost více, co se výroby piva týče. Dočkali jsme se ukázky čepování s možností si to vyzkoušet (přičemž si tedy „pan hospodský“ pod čochtanem představoval pivo s čepicí, nicméně se musí uznat, že točit pivo opravdu uměl). Dozvěděli jsme se i to, že podnikům, které odebírají od Holby pivo, Holba poskytuje měsíční důkladné čištění trubek, poskytuje prostředky na mytí sklenic apod. S tím, že ale pokud kašlou na proplachování trubek vodou a nečistí kartáče na sklenice, tak pivo bude stejně hnusné.

  Musím pochválit občerstvení, podával se dobrý guláš a k dispozici byl zdarma točený Šerák. Dále pak byly různé aktivity, z nichž nejzajímavější bylo stavění věže z přepravek (a smekám před týmem, co to dotáhl na tuším 27 přepravek) a zorbal. Ten doporučuji každému, je to sranda.

  Na závěr jsme dostali kromě blbostí typu diplomu Holbáka Šeráka také propagační tričko, půllitr a balení tří lahváčů (Classic, Šerák a Premium).

  No zadarmo dobré, ne?

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »