Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Malešov India Pale Ale

Údaje o pivu

Hodnocení

Barva

měděná, pivo lehce zakalené

Pěna

bílá, nízká

Vůně

karamel, grep, grepová kůra, trocha lesních plodů, lehounce nasládlost

Chuť, říz

Nástup chutí sušší s tóny karamele a trochy lesních plodů. Ovocná složka je velmi příjemná i zajímavá. A po chvíli to přichází – mohutné tsunami hořkosti chmelů, plné tónů grepů, grepové kůry a trochy borových silic. Hořkost je opravdu vydatná, ale nepůsobí hrubým dojmem a není rušivá. Střed karamelový, dojezd dlouze hořký a sušší. Nasycenost nižší. Pitelnost výborná.

Další komentář

IPA, které se opravdu nemůžete nabažit – na rozdíl od mnoha dalších (tuzemských) není jen o spoustě chmele, ale je osobitá a má vlastní tvář. Tento pivní počin se opravdu vyvedl.

Jen poznámka – nízká pěna byla jistě způsobena balením do PET láhve, takže není třeba tomuto faktu věnovat přílišnou pozornost.

Fotografie

Přátelská IPA

Přátelská IPA

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0 bodů0 bodů
8 bodů z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (10 hlasů, průměrné hodnocení: 8,50 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , , , , , ,Komentáře

 • Horstokvas napsal:

  Tohle je ještě ten balený Břevnov, nebo už konečně začali vařit něco svého?

  • Moro napsal:

   To opravdu netuším – byl jsem osloven s tím, zda bych jim napsal recenzi. Ta je stará cca 14 dnů a pivo ještě o kousek více.

   • Horstokvas napsal:

    Aha, to vypadá na ten jejich nový „recept“ mistra Šuráně (pardon, teď jsem si přečetl z FB, žeprej receptura je jejich vlastní). Jinak ta jejich kampaň „Odstartováno“ resp. škemrání o peníze na tvorbu receptur, agresivní mediální masáž plných povýšeneckých řečí, v minulosti (nebo i přítomnosti???) přebalování Břevnovských piv pod své etikety… to všechno v globálu mi hned krajně přijde velmi, velmi odporné.

    • Moro napsal:

     Dle informací, které jsem dostal k dispozici, je to receptura od p. Šuráně. Ke kampani Odstartováno – osobně se k tomu stavím neutrálně – zvolili model, který v ČR není obvyklý a jinde běžný (četl jsem přímo o nějakém webu, kde se takové projekty sdružují a kde můžeš vypsat projekt prakticky na cokoli a je jen na přispívatelích, zda ti svoje peníze dají. Takže tam byly k nalezení takové kuriozity, jako několik tisíc dolarů na projekt uvaření bramborového salátu). Peníze sehnali a jestli budou mít piva dobrá, pak proč ne.
     Mně osobně tato IPA více, než sedla.

 • Antihipster napsal:

  Na FB Malešova jsem se dočetl, že od podzimu pro ně tohle pivo vaří v MMX Lety.

  • Adam napsal:

   Souhlasím, pokud je to dva týdny staré, tak by to mělo být MMX. Každopádně mi to teda přišlo jako mizerné pivo… tak 5/10 a to ještě s přimhouřenýma očima.

 • Jan Střelka napsal:

  Pivo jsem chutnal. Měl jsem možnost zkoušet IPU i od jiných výrobců, takže jsem nebyl úplně překvapen chutí a tušil jsem, co mě čeká. Mě osobně velmi oslovila a určitě budu chtít další. Pivo je příjemně hořké a má výraznou chuť. Určitě to není pivo pro každého. Nerozumím poznámkám v diskusi nad způsobem financování nové receptury.Kampaň působí optimisticky a nevtíravě. Označovat to „žebráním“ je úsměvné, když už v principu se jedná o komunitní financování. Pokud nechcete přispívat, nemusíte. Mě je naopak velmi sympatické, že tým mladých lidí se rozhodl nečekat na pomoc od státu a vzal svůj život do svých rukou a vykročil na velmi nejistou cestu podnikání (navíc notně „podporované“ byrokracií našeho státu.) Přemýšlím, jaké sdělení si mám odnést od příspěvku např. nicku Horstokvas (takže anonymní, jak příznačné). O samotném pocitu z piva nic.(pil jste ho?). Ale o vtahu ke způsobu financování nové receptury dlouhé souvětí.

  • Moro napsal:

   Jen drobná poznámka – většina diskutérů tohoto webu je stabilních = nejsou zas až tak anonymní, jak by se mohlo zdát. Je zde zkrátka poměrně ustálená komunita.

  • Horstokvas napsal:

   Nepil jsem ho. Odrazují mě právě tyto okolnosti. Neustále na mě vyskakující fejsbukové sponzorované reklamy na Malešov, po rozkliknutí pak banda chlápků, jedoucí na nějaké „kampani“, která zaručí, že budeme pít něco, co jsme ještě nepili. Mám radši, když se radši pivovar dostává do podvědomí vlastním pivem, za vlastní prostředky, uvařeno vlastní recepturou. Je mi to milejší než přebalování piv z Břevnovského pivovaru, poté se prezentující pivem, které jim údajně skládal pan Šurán (což potvrdil zde Moro, zatímco na FB stránkách tvrdili, že to je výhradně jejich receptura, další a určitě ne poslední otazník nad touto sebrankou). Takže asi tak. Ještě něco k té anonymizaci – podepsat se Jan Střelka se taky umí kdekdo, je to stejně vypovídající jako Horstokvas. Krom toho tu mám zveřejněnou e-mailovou stránku.

   • Michal Franěk napsal:

    Předesílám, že se s klukama, co za Malešovským pivovarem stojí, se dobře znám. Takže rozhodně nejsem objektivní… ale budu se snažit 🙂

    Chápu, že tenhle „opačný“ přístup k zakládání pivovaru nemusí každému sednout. Upříme i mně by se víc líbilo, kdyby začínali v garáži a pomalu zvětšovali pivovar jak to dělá třeba Matuška. Ale když chcete mít pivovar, musíte být sládek a nebo mít miliony a sládka si najmout. Oni neměli ani jedno. Nevidím tedy nic špatnýho na tom, když přeprodávají Břevnov, aby si vydělali peníze a prozkomali trh. Ostatně nikdy se tím netajili a berou to jen jako přechodnou fázi. Nevidím jako problém to, že si najmou zkušenýho sládka, aby ve spolupráci s nimi vytvořil speciální recepturu přímo pro ně… Nevidím ani problém, když se pokusí sehnat peníze na další recepturu od svých přátel a fanoušků.

    Ve výsledku jde hlavně o dobré pivo. Jejich IPA, a je mi jedno s kým ji dávali dohromady, mi fakt chutná.

    Horstokvasi, myslím, pokud byste se nimi měl možnost potkat a pokecat, změnil byste na tu „pochybnou sebranku“ názor. A třeba i ochutnal jejich pivo 🙂

    Pivu zdar a světu mír!

   • Jan Střelka napsal:

    Takže kritizujete něco, co jste ani neochutnal? Jen na základě negativního pocitu z kampaně? To je škoda, zkuste ochutnat. Opravdu to není špatné pivo. Ostatní je snad nepodstatné. Jedná se o pivo a hodnotí se tady pivo (pokud jsem pochopil podstatu tohoto webu). I kdyby si ho měli třeba vyčarovat ze vzduchu, jaký to má vliv na kvalitu piva prezentovanou pod jejich značkou? Odsoudit něco a ani neochutnat? To není moc seriózní.

    • Pike napsal:

     Jen pro pořádek – není pravda, že Horstokvas kritizuje něco, co neochutnal. Z jeho strany nepadlo jediné kritické slovo na adresu piva. Kritizuje reklamní strategii pivovaru, k čemuž potřebuje být obeznámen s touto strategií, nikoliv s chutí piva.

     Podotýkám, že v tomto sporu jsem nestranným pozorovatelem, jen mi vadí argumentační fauly v debatách – a toto byl jeden z nich.

     • Jan Střelka napsal:

      Pak tedy ten příspěvek měl být uveden na Odstartováno a né zde, kde se hodnotí pivo. Mě zase vadí potřeba lidí se vymezovat a za každou cenu odplivnout jedovatou slinu na lidi, které nezná. Bohužel to je bolest diskusí. Ono kritizovat umí každý, to nic nestojí a kritizující si splnil svojí denní dávku hatu. Ale něco vytvořit to už je trošku náročnější..

      • poutnik napsal:

       ale ještě horší je neschopnost pochopit psaný text a rozhořčeně odpovídat na nějaké své zcestné vývody cizích myšlenek, a jako bonus nesmyslně míchat do českého textu anglická slova…….Střelko, Střelko, ty jsi nám tu fakt chyběl…..

       • Jan Střelka napsal:

        Myslím, že už jsme se dostali na míle daleko od původní myšlenky této debaty a tou je hodnocení piva. Já psaný text chápu dobře. Svůj názor jsem vyjádřil. Když už se napadáme na úrovni pravopisu (ukázkový argumentační faul na úrovni „a vy zase bijete černochy), tak, prosím nepiště čárku před a. Já zase vynechám slangová anglická slovíčka. (vidíte, jak je to demagogicky nablbé?). Soudružské tykání už je jen bonus.

        • Zalesak napsal:

         Pane Střelko, když už si berete do prstů slova jako „pravopis“, procvičte si mě – mně, svoji – svojí…
         Jinak ještě k meritu problému – mám takový pocit, že PR jsou o pivu, pivovarech, pivní kultuře a všem pivodobném. Takže hodnocení obchodního modelu pivovaru je stejně na místě, jako hodnocení třeba špuntu na flašce.

      • Horstokvas napsal:

       „Ale něco vytvořit to už je trošku náročnější..“ – Poprosil bych toto rozvést. Děkuji.

       • Jan Střelka napsal:

        Pokusím se rozvést myšlenku. Z dostupných informací jsem pochopil, že se jedná o tým lidí, kteří nemají vlastní technologii ani sládka, ale mají touhu vařit pivo. Chtějí to zkusit jinak. Navíc ze stránek jsem vyčetl, že cílem je postavit vlastní pivovar (dokonce snad mají nemovitost) a tam vařit. Nicméně to je zřejmě delší cesta a začali tedy takto. Již od začátku deklarují, že sami nevaří, ale nechají si vařit vlastní recepturu. Teď k tomu tvoření samotnému. Za tvorbu považuji samotnou webovou prezentaci a práci na image značky. V budoucnu to snad bude i vaření ve vlastních prostorách i technologiích. Zkusme zůstat v debatě věcní a oprosťme se od osobních výpadů. Nikam to debatu neposune. Klobouk už jsem si vzal, zapil to lahodnou Malešovskou Ipou.

        • Horstokvas napsal:

         Nějak se v tom stále nevyznám. Konstatuješ, že si vaří jinde dle vlastní receptury. O které konkrétní produkty se jedná? Autor této receptury je totiž Ing. Jan Šuráň (jak ostatně potvrdil i Moro) a žádné jiné značky pod logem Malešov (vyjma přebaleného Břevnovu) nevidím.

         • Jan Střelka napsal:

          Tak na to už nedokážu odpovědět, čerpám z dostupných zdrojů. Autor je asi p. Ing Šuráň, ale VLASTNÍKEM je Malešovský pivovar, takže vaří vlastní recepturu. Tak to chápu, ale rozhodně v tom nejsem argumentačně silný, takže se nechám poučit (myšleno vážně).

          • martin napsal:

           Žongluješ se slovíčky – nikoliv vlastní, nýbrž vlastněnou.

         • Kuba napsal:

          Nerozumím: Na stránkách mají testovanou IPU, která by měla být jejich vlastní (myšleno s unikátní recepturou a vůbec nezáleží na tom, kdo ji pro ně připravil) a budoucí ležák pod hlavičkou NAŠE PIVA a potom sekci „Partnerský pivovar pod naší značkou“, kde jsou Břevnovy.
          _
          Přiznám se, že nerozumím té averzi :-/

      • martin napsal:

       Dej si svou denní dávku klobouku, zapij to Malešovem a hoď se do klidu.

 • Zalesak napsal:

  K principu, nikoli k pivu:
  V podstatě souhlasím s Horstokvasem – nelíbí se mi tahle šméčka na lidi. Ale jednoho z těch lidí jsem poznal a připadal mi spíš jako nadšenec, než jako, nevím jak je Horstokvas označil.
  Už jsou mi ale aspoň trochu sympatičtější než dříve, když mají vlastní receptury.
  Jenomže zase na jinou stranu – způsob, jak se staví k presentaci „svého“ piva je mezi skutečnými pivovary k pohledání. Ať už jde o desing či poučení zákazníka o tom, co pije.

  • Kuba napsal:

   Proč nazývat crowdfunding šméčkem na lidi? Podle mě je to daleko poctivější způsob než mediální masáže velkopivovarů (v poslední době mě bohužel mimo jinými napadá i Bernard).

   Kdybych byl z okolí, tak by mě lákalo přispět třeba za nějakou klubovou kartu, na kterou bych při placení v jejich restauraci dostal například slevu na piva nebo třeba něco k pivu k zakousnutí ke každým třem pivům nebo tak podobně… To by byl pěkný win-win model 🙂

   • Zalesak napsal:

    Za šméčko na lidi považuji přebalování Břevnova, kdy na etiketě píší, jak je to super pivo z jejich super pivovaru.

 • Kuba napsal:

  Tak jsem si na základě diskuze prošel jejich web i crowdfundingovou stránku (na svých stránkách mají překlep a ve slově crowdfunding vynecháno „d“) a nijak mě to nepohoršuje.
  _
  Imho naprosto legitimní cesta, jak se postavit na vlastní nohy. Piva z Břevnova označena jako partnerská, takže žádnej podfuk. Nic jim sice nepošlu, ale kdybych hledal cestu, jak podpořit rozjezd vlastního pivovaru nebo podobný podnik, asi bych takový způsob taky zvažoval.

 • Ondřej Slačálek, Přátelský pivovar Malešov napsal:

  Dobrý den všem,

  předem chci poděkovat za veškeré názory, které se tu sešly. Abych zde prezentoval také názor nás, o kterých se tu diskutuje, dovolte mi reagovat v následující struktuře: 1. Náš projekt a důvod, proč k němu takto přistupujeme, 2. Pivo, které prodáváme (záměrně neříkám naše, abych nezavdal příčinu ke sporu) 3. Crowdfunding.

  1. Náš projekt vychází z velmi hlubokých kořenů sahajících asi 15 let zpět. Od roku 2002 rekonstruujeme a uvádíme v život středověkou tvrz Malešov. Tento projekt si můžete podrobně prostudovat na stránkách http://www.malesov.cz. Z lásky k místu, tisícům hodin práce vlastníma rukama a rukama mnoha přátel a také obrovskému množství proinvestovaných peněz již delší dobu toužíme do Malešova nejen dojíždět a živit se někde jinde něčím jiným, ale také najít tam svůj trvalý domov. A protože původní myšlenkou byla obnova tvrze včetně její role v kontextu celého okolí, celkem logicky jsme dospěli k tomu, že tou cestou ke skutečnému naplnění snu je i obnova pivovaru, který vedle tvrze fungoval od 16.století až do roku 1944. A tak jsme vymysleli projekt Přátelského pivovaru Malešov, vycházejícího z těch mnoha společných let práce. Takže ano, nejsme pivní experti vyvíjející svá piva v garáži a postupně je rozšiřující mezi zákazníky. A protože máme myšlenku, která podle nás stojí za to, ale nemáme expertizu, spolupracujeme s těmi nejlepšími, kteří v oboru jsou. Stejně jako mnoho jiných pivovarů, i my využíváme znalosti a schopnosti PIVO Praha. Věřím, že nejsme ani první, ani poslední, kdo si od pánů v této firmě nechali postavit recepturu. A, zcela upřímně, nestydím se za to a naopak se k tomu hrdě hlásím. A protože je investice do pivovaru skutečně obrovská, vydali jsme se na cestu pomalého budování značky, zkoušení designu, zájmu na trhu i zájmu o celý koncept (na každé naší lahvi najdete původ piva, takže rozhodně neklameme zákazníky ohledně výrobce a původu)ještě předtím, než tu investici uděláme. A to z jednoduchého důvodu: nejsme už zas tak mladí, abychom se mohli vyvíjet deset let a nejsme tak staří, abychom měli miliony, za které bychom si vše bez rizika nakoupili.
  2. Pivo, které prodáváme se snažíme vyladit společně s odborníky jak jen to jde. Chápeme, že ne každému chutná a právě proto podporujeme pivní svět plný chutí a vůní, aby si každý mohl vybrat. A pokud si nevybere nás, mrzí nás to, ale to je prostě tak, jak to má být. Uděláme vše proto, aby si nás příště vybral. Děkujeme těm, kteří nám pivo chválí i těm, kteří nám pomáhají ho zlepšit díky svým připomínkám.
  3. Crowdfunding je legitimní způsob získávání financí. Vše o projektu je jasně popsané a dohledatelné. Je to boj o zájem a podporu zákazníků stejný, jako jakýkoliv jiný. Jsme vděční všem, kdo přispějí, protože jsme je zaujali a stejně tak chápeme všechny, které jsme nezaujali. O tom je svobodná volba každého z vás.

  Závěrem chci říci, že si nemyslím, že bychom kdykoliv kohokoliv klamali a předstírali jsme něco, co nejsme. Vážíme si veškerých lidí, kteří se v tomto oboru férově pohybují a pracují, vážíme si těch, kteří se z malé varny vypracovali na úspěšné pivovarníky. Stejně tak my za sebou máme ohromný kus práce, za který se nestydíme. Náš úhel přístupu k tomuto podnikání nepovažujeme za slabinu, ale za naši konkurenční výhodu. A opět zdůrazňuji, že chápu, že ne všichni musí souhlasit, nicméně my svému konceptu věříme a za podpory těch, kteří věří nám, za jeho realizací půjdeme.

  Ještě jednou díky,

  Ondřej

  • Zalesak napsal:

   Prosím Vás, Ondřeji, sic jsem to četl včera, ale doslovně si to nepamatuji – konkrétně na Imperial stoutu je napsáno něco jako „Starobylé pivo z našeho starobylého pivovaru“? – A není to náhodou „obyčejný“ RIP z fungl nového pivovaru sv. Vojtěcha? – Nebo se mýlím?

 • PIvo napsal:

  Co je to teda za pivo, je vařeno v Praze nebo někde v Malešově? Pivo nevypadá jen mírně zakalené, ale docela poctivě kalné (a jen výcvakem to nebude).

 • Ondřej Slačálek, Přátelský pivovar Malešov napsal:

  Pivo je IPA a je vařeno v pivovaru MMX v Letech formou létajícího pivovaru.

  • Michal Škácha napsal:

   Pane Slačálku, můžete potvrdit, zda je autorem receptury pan Šuráň? Díky

   • Ondřej Slačálek, Přátelský pivovar Malešov napsal:

    Dobrý den, ano potvrzuji, že autorem receptury je Ing. Šuráň.

    S pozdravem,

    Slačálek

 • Kuba napsal:

  Narazil jsem o víkendu v kohoutovické Montaně na 12 ležák z Malešova a byla opravdu výborná. Takových 7,5 by si jistě vysloužila.

 • Justy napsal:

  Kampaně a hejty na kampaně jsou mi dost jedno, zajímá mě pivo – poslední várka nebyla vůbec špatná, ale na co jsem čuměl byla vrstva kvasnic na dně. Z vlastní produkce nebo hefe jsem na to samozřejmě zvyklý, ale tady mě to fakt překvapilo, je to snad první běžně prodávaná IPA, kde jsem na to narazil. Bohužel jsem si díky tomu zkazil druhý půllitr z PET – první nalitý kvasnice zvířil, takže do druhého šly všecky. Ne, že by se to pak nedalo pít, ale když kvasnice zamaskují zbytek charakteru piva, tak je to docela opruz.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »