Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


500 slov o Pivních recenzích

Brzy tomu budou 4 roky, co web Pivní recenze působí na české (a slovenské) pivní scéně. Za tu dobu se spousta věcí udála, podařila, nepovedla i změnila. Nastal čas na menší bilancování a stručné shrnutí a snad i mírně dopředný pohled do budoucnosti.

Web založili 2 nadšenci z Brna pinkano a gum, prakticky vzápětí se přidal Moro, následovaný Liborem, Elfem, cz3kem a swooperem. Web se vyvíjel a zdokonaloval nejen po designové, ale hlavně po obsahové stránce. Přibyly redakční blogy, reportáže z pivovarů a další pivní materiály. V letošním roce si web prožil i dramatickou personální obměnu, u které bych se rád na chvíli pozastavil.

Budoucí redaktorka?

Budoucí redaktorka?

Již dříve opustil řady redaktorů pinkano. Tento rok byl na odchody však nejen bohatý, ale snad dokonce zásadní. Elfa naprosto pohltila práce v Ochutnávkové pivnici, Honza (gum) se realizuje v Lucky Bastardovi, Jakubovi (cz3ko) rovněž zabírá spoustu času jeho Falkon (pořád a s oblibou tvrdívám – o tomto chlapci ještě hodně uslyšíme) a pivní recenze se mu logicky staly malými. Vždyť mladý sokol přeci potřebuje létat 🙂 . Navíc se o letních prázdninách odmlčel náš ostrovní dopisovatel swooper a rovněž Libora pohltily pracovní povinnosti (mimochodem – Libor aktuálně jezdí na praxi do slovenského Pivovaru Urpiner). I stalo se tedy, že Moro zůstal na celý web sám. Na jednoho člověka je to dosti velký zápřah a s webem to vypadalo nedobře. Aby nebylo problémů málo, tak se naši databázi postihla havárie. Výsledek? Ztráta prakticky všech fotek, které gum vložil do recenzí a reportáží. Zde jen malá poznámka – doposud jsme nevzdali pokusy o obnovení ze starších záloh. Přišli jsme tedy o cca 700 fotografií a to je také důvod, proč se vám občas ukáže namísto obrázku jen logo našeho webu. Web se tedy dostal na jakési rozcestí (lépe by se hodil výraz zcestí), pravdu měli ti, kteří tvrdili, že je to jen o jakési setrvačnosti a Moro stál před vpravdě Hamletovským rozhodnutím – zastavit činnost webu zcela nebo vydávat recenze jen občasně?

Rostoucí číslo shlédnutí webu i narůstající křivka fanoušků na Facebooku mě však utvrdily v tom, že by byla věčná škoda to zabalit. Tak řady rozšířili noví redaktoři – Pan Vrchni (admin spřáteleného webu AtlasPiv), trubi, sandwich, peter, IPA_Lover, Brasule a zatím  jako poslední Ladislav. Zda napíší jen jednu či dvě recenze a pivní osvěta je otráví (jako mnoho předchozích) nebo vydrží, to je opravdu ve hvězdách. Velký vliv na to samozřejmě budete mít i vy, naši čtenáři. Za sebe bych si přál, aby Pivní recenze přežily nejen čtvrtý rok svojí existence. Jsem přesvědčen, že mají stále co nabídnout a mají i svoje místo na pivním nebi. Souhlasím (částečně) s lidmi, kteří tvrdí, že být kritikem je snadné – v poklidu si popíjí svoje pivo a kritizuje či chválí. Také však tvrdím, že náš web není odtržen od reality, není založen jen na teoretické bázi  a jeho tvůrci činí nejen to, co je popsáno ve větě předchozí, ale dále se pivně rozvíjejí a pracují na sobě. Toto je ta správná cesta.

Končím tedy svojí obligátní bloggerskou otázkou – jak to vidíte vy?Komentáře

 • Honajz napsal:

  Osobně jsem tenhle web objevil teprve letos na jaře, a jsem z něho nadšen. Má myslím největší recenzní databázi piv (i když u některých by bylo fajn po 3 – 4 letech udělat nové recenze). Objevil jsem spoustu značek, které jsem neznal a zkusil je sehnat a vyzkoušet. Nebo když někam jedu a chci vyzkoušet místní piva, je mi tenhle web neocenitelným rádcem včetně komentářů pod recenzemi. Bylo by tedy škoda web zavírat. Pro milovníky skutečného piva nabízí skutečně bohaté menu, jaké na jiných webech těžko dohledat. A myslím, že by nebyl problém sehnat třeba „sezónní“ nebo místní recenzenty na jedno dvě tři pivní recenze.

 • Kuba napsal:

  Hlasuji pro nezdolné pokračování nebo budu nucen přesedlat na Beer Window a to bych nepřál ani nejlepšímu příteli mé ženy (jak říká Jarda Bosáků) 😀
  _
  Asi by bylo dobré, aby se okruh recenzentů stabilizoval, hlavně kvůli konzistentnosti recenzí.
  _
  Jak jsem psal před nějakou dobou na fb, bylo by super, kdyby se podařilo něco udělat s provázáním fóra, článků a diskuzí pro zvýšení komunitnosti webu (á la např. http://www.mobilmania.cz), ale chápu, že to už je poměrně sofistikovaná záležitost, kterou by musel udělat nějaký programátor z nadšení nebo za peníze (a asi ne za málo).
  _
  Ad Kuba Veselý: Od Falkona jsem ještě nepil pivo, který by nebylo minimálně velmi nadprůměrné, takže nepochybuji, že dojde na Morova slova.

 • Vader napsal:

  – vidím to tak :), že tady rád čtu recenze o pivech, co jsem už pil a tím si obohatím svůj poznatek o zážitek recenzenta. Zrovna tak i rád čtu recenze ještě neochutnaných piv (jako mnou neochutnaných:), kdy se snažím o pivu udělat představu a přitom se nenechat předem ovlivnit. Těžké:).
  – protože sám vím, jak těžké je recenzovat a naopak jak lehké pak recenzenta osočovat, oceňuji zdejší redaktorskou osádku, že se snaží o své senzorické dojmy z konzumace toho kterého moku s ostatními vyznavači pivní kultury podělit. Rozhodně to má svůj význam a tak držím palce k další práci!
  – jsem také pro znovurecenze piv po nějaké rozumné době, protože se každý pivovar a každé pivo vždy nějak vyvíjí a už srovnání starší recenze s novou by mohlo být zajímavé.

  Takže: jen tak dál!!!

  PS: Nezapomněl Moro na jednoho redakčního nováčka – Barsuleho? 😉

 • Pike napsal:

  Pivní recenze jsem objevil teprve nedávno, ale od té doby jsem zde strávil spoustu hodin, načerpal obrovskou hromadu cenných informací a mé pivní obzory se díky vám velmi, velmi rozšířily. Rád tu čtu o pivech, která jsem ochutnal (a srovnávám svůj zážitek s tím recenzentovým), která se ochutnat chystám (a zvažuji, jestli to stojí za to) i o těch, která zřejmě hned tak neochutnám (a tiše recenzentovi závidím a snažím se tu chuť a vůni alespoň představit).
  Za to vše vám autorům, redaktorům a recenzentům patří můj veliký dík. A proto – a nejen proto – by mne nesmírně mrzelo, kdybych se po krátké, ale tak intenzivní známosti musel s Pivními recenzemi zase rozloučit.
  Proto chci věřit, že s novou redaktorskou krví chytnou i nový dech, a že se tu i nadále budu moci setkávat se spoustou nových recenzí, které budou stejně kvalitní, jako ty staré.

 • Jirka2 napsal:

  Sleduji víc webu o pivu a tento mi připadá jako jeden z těch lepších.
  Co mne zaráží je často dost rozdílný názor na stejné pivo.A arogance a někdy až velmi tvrdé reakce na jiný názor.
  Recenzím velkou váhu nedávám.Vždy záleží na momentální dispozici degustátora a jeho vztahu k jednotlivým pivům.Více přesné jsou slepé degustace prováděné za standardních podmínek ale i u nich může docházet k zvýhodnění chytově výrazného piva nebo naopak.Nakonec rozhodne trh a nejen u nás i cena.Ale i dražší pivo pokud je dobré se udrží.
  Souhlasím s tím co napsal Pike.

  • Vader napsal:

   Recenze má pivo přiblížit, popsat. Jsou objektivní ukazatele, jako třeba barva piva, obsah alkoholu, či extrakt pův. mladiny, .. Pak samo i ty subjektivní, kde – souhlasím – hraje roli celá řada momentálních faktorů. Jiná věc je však hodnocení. A to se přiznám, že v podstatě neberu v potaz, je to čistě subjektivní věc toho kterého jedince. Každopádně si myslím, že většina zdejších recenzí mi představu o pivu navodí a o tom by to mělo být.

  • Kuba napsal:

   Při vší úctě, slepé degustace… věřím, že jde o vtip 🙁

  • Jirka2 napsal:

   Už párkrát mi stejné pivo při opakované návštěvě nebo v jiné hospodě chutnalo jinak jiná byla i barva a pěna. Alkohol a extrakt by měl být stejný.
   Tím neříkám že recenze jsou zbytečné.Já ale navštívím každý hostinský pivovar na který narazím bez ohledu na recenzi.

 • Lendir napsal:

  Pivní recenze sleduju už několik let a musím říct, že s recenzema většinou souhlasím, jsou kvalitně dělané. Občasné odchylky beru jako důsledek subjektivního vnímání a na to má každý nárok. Rád se dozvím o pivu, které jsem ještě nepil nebo pivovaru, který neznám a mám pak inspiraci co dalšího poznat. I z hlediska pivní osvěty jsou PR super, pro pivního začátečníka je tu hromada užitečných informací. Ostatně seriál o domácím vaření piva mi hodně pomohl při začátcích vaření. Celkově by byla velká škoda, kdyby PR skončily, doufám, že budou dál pokračovat přinejmenším ve stejné kvalitě a budu je nadále s radostí číst!

 • karlos napsal:

  Díky Pivním recenzím jsem doma začal vařit své vlastní pivo.Dík!

 • Jirka napsal:

  Jenom mi tu trochu chybí větší propojenost piv – mám na mysli, že když je tu recenze na nějaké pivo, tak nejde jedním kliknutím třeba na pivovar, zjistit, jaká jiná piva, ktere se zde už testovala, ten daný pivovar vyrábí

 • jt napsal:

  Díky Pivním recenzím nemusím pít pivo, stačí, když si přečtu, jak chutná 😀

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »