Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Slavnosti břeclavského piva — ohlédnutí

Jednou z příjemnějších položek v životě pivního recenzenta je návštěva pivních festivalů a všemožných pivovarských slavností – ne jinak to bylo i v tomto případě, kdy jsem přijal laskavé pozvání Zámeckého pivovaru Břeclav, který mě prostřednictvím pana Jana Svobody (marketingový ředitel a člen správní rady pivovaru) kontaktoval a nabídl mi prohlídku pivovaru. V e-mailové komunikaci jsme si spolu dohodli několik potřebných organizačních záležitostí a já tedy v sobotu 10. května lehce po poledni mohl vyrazit ku Břeclavi s jasným cílem – Slavnosti břeclavského piva.

Dle dohody jsme se s panem Svobodou setkali u pokladny při vstupu do areálu, mé zápěstí bylo řádně olepeno papírovým proužkem zlaté barvy, který mě opravňoval i ke vstupu do VIP zóny a byl jsem promptně odveden do prostor pivovaru, kde mi byl představen můj průvodce – sládek Jiří Ryšavý (vždy ocením, když organizátoři dodrží dané slovo – není nic horšího pro pivního redaktora, když musí poslouchat „našprtaný“ výklad studentky – brigádnice, která o pivu prakticky nic neví). Vzhledem k faktu, že jsme s panem sládkem přibližně shodného věku, mi bylo nabídnuto tykání a celá prohlídka se odvíjela v duchu přátelského dialogu, což mně osobně vyhovuje více, než oficiální tóny prezentace. Bylo mi povoleno fotit si, cokoli uznám za vhodné a také jsem se dostal do prostor, kam běžní návštěvníci slavností nesměli – spilky a plnící linka.

Ihned po vstupu ...

Ihned po vstupu …

Zámecký pivovar Břeclav vystavuje 3 nosné značky, jedná se výlučně o světlá, spodně kvašená piva plzeňského typu:

  • Delegát – výčepní světlé pivo
  • Podlužan – světlý ležák 11% EPM
  • Kanec – prémiový ležák
Spilky

Spilky

Jako prodejní sítě je využíváno maloobchodních prodejen ENAPO, kam je distribuováno lahvové a PET balení. Pivovar má samozřejmě svůj tým prodejců, kteří nabízejí i sudová piva. Piva jsou nabízena v provedení filtrovaná a nefiltrovaná. Z rozsáhlých rozhovorů s panem sládkem vyjímám:

  • kvasinky jsou odebírány z pivovaru Holba, používají se většinou pro 4 kvasné cykly; slad je ze sladovny Záhlinice, chmely – Sládek a ŽPČ
  • pivo je vařeno vždy dekokčně na 2 rmuty, chmelovar klasických 90 minut. Pivo je vařeno na stupňovitost, udělátka stylu HGB v Břeclavi nemají. Kvašení probíhá na otevřených spilkách a pivo leží v klasických ležáckých tancích (není vychlazován celý ležácký sklep, nýbrž každý jednotlivý tank)
  • Delegát a Podlužan (ochrannou známku získal pivovar před nedávnem) jsou plněny do NRW lahví, Kanec je nabízen v PET lahvích o objemu 1,5 litru
  • mimo základní nabídku pivovar občasně nabízí vícestupňové speciály
  • pivovar je technicky připraven i na výrobu svrchně kvašených piv, ale zatím se o tom neuvažuje = pivovar by se chtěl věnovat klasické spodní produkci
Srdce každého pivovaru - varna

Srdce každého pivovaru – varna

Samozřejmě jsme při povídání ochutnávali a vyměňovali si postřehy z pivní oblasti. Např. jsem si Jiřímu postěžoval na kolísavou kvalitu PET produkce – opakovaně se mi stávalo, že jsem zakoupil břeclavské speciály a pivo v PET bylo zcela bez řízu. Byl jsem ujištěn, že plnící linka je v pořádku a byl jsem rovněž ujištěn, že se v pivovaru budou tímto podnětem zabývat. Následně přišlo na přetřes rozšiřování nabídky, zda se pivovar bude zabývat i stabilním výstavem polotmavého piva (navrhoval jsem vídeňský ležák a občasně světlý/polotmavý bock) a povídali jsme si o speciálech, kde jsem Jiřímu „vyčinil“, že není důstojné např. vánoční edici piva lahvovat pouze do PET a opomíjet sklo i přes vyšší náklady. V závěru naší společné cesty pivovarem nás doplnil frontman kapely NO NAME Igor Timko, kterému ač pivo chutnalo, přesto utíkal z chladných prostor, aby jeho hlas neutrpěl újmy.

Cvrkot u stánků

Cvrkot u stánků

Po prohlídce pivovaru jsem se prošel celým uzavřeným zámeckým areálem a musel jsem uznale pokývat hlavou – organizátoři opravdu odvedli kus kvalitní práce. Areál byl dokonale hlídán a střežen bezpečnostní agenturou, vše bylo erudovaně naplánováno a zorganizováno. Vyšší vstupné (díky bohaté hudební nabídce – vystupovaly opravdu známé kapely) bylo kompenzováno nejen atrakcemi zdarma (děti se vyřádily na skákacím hradu, v programu byla pohádkově strašidelná cesta pivovarským sklepením, dospělí se mohli zdarma projít provozem pivovaru, atp.), ale také cenami nabízeného piva – nefiltrovaný Delegát vyšel na 15,-Kč; Kanec a Podlužan za jednotných 20,-Kč. Zkrátka – povedená akce.

Sládek & Frontman

Sládek & Frontman

Na závěr snad jen úsměvná tečka – VIP vstup s sebou nesl i další drobnou výhodu – s klasickou vstupenkou jste prakticky nemohli opustit areál a odnést si s sebou pivo v kelímku. Ostraha důsledně trvala na jeho konzumaci, před (i krátkodobým) opuštěním areálu. Potřeboval jsem si jen do automobilu odložit nepotřebné svršky (bylo opravdu nádherně a teplo) a při průchodu ven z areálu mi zastoupil cestu urostlý svalovec se slovy:„Pane – to pivo si musíte vypít před odchodem ven.“ Jen jsem zkusmo pozvedl levici a když spatřil zlatý proužek, už smířlivěji dodal:„Á, vy jste VIP! Tak prosím.“ 🙂

Pauza mezi koncerty ...

Pauza mezi koncerty …

Děkuji za možnost prohlédnout si pivovar a za rok jistě na shledanou v Zámeckém pivovaru Břeclav.Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »