Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Brněnský Drak

Údaje o pivu

Hodnocení

Barva

zlato hnědá, pivo čiré

Pěna

bílá, jemná, částečně kroužkovala

Vůně

sladová, lehce nasládlá

Chuť, říz

Nástup chutí sladový, sladovost je o střední úrovni, mj. se projevuje i lehkou nasládlostí. Bez varování se přidává chmelová hořkost, rovněž o střední úrovni. Rychle nastoupila – bleskově zmizela. Dojezd sladový s velmi nenápadnou hořkostí, které přesto nepříjemně a dlouze ulpívá v ústech. Sladové tělo plnější, říz vysoký až moc. Pitelnost diskutabilní – měl jsem po krásném jarním dnu opravdu žízeň a na recenzi jsem se i těšil, ale druhé pivo jsem dopil jen s největším přemáháním a otráveně odkráčel k domovu.

Další komentář

Další pivo z moravské metropole, které rozhodně není s moravským srdcem. Monotónní, nudné, zbytečné. Extra chmelení v něm nenajde ani ten největší pozorovatel. Pivovar sice opět oprášil veleslavnou legendu o brněnském draku (už zde byl Red i Black Drak, oba skončili ve výlevce pivních dějin), ale opět to z pivního hlediska dopadlo fiaskem.

Gum (lahev 0,5L, trvanlivost ještě 4 měsíce, poskytl pivovar Starobrno):

Pěnivost dobrá, pěna je tvořená většími bublinkami ale chvíli ve sklenici drží. Barva zlatá, čirá. Aroma sladové a chmelové s typickou starobrněnskou medovostí. Chuť je středně plná, sladová se střední hořkostí. Doznívání chmelové. Říz střední až vyšší. Pitelnost střední.

Musím se přiznat, že jsem k tomuto pivu přistupoval s despektem nicméně mě příjemně překvapilo. Ostatní starobrněnská produkce mi nevyhovuje a vyhýbám se jí (což v Brně, vzhledem k zástupu Poliček, Poutníků a Chotěboří jde velmi snadno). Tohle dle mého spadá do kategorie dá sa. Kdyby aspoň takto chutnaly i ostatní produkty skupiny Heineken v Česku, byl by její obraz u konzumentů nepochybně lepší.

Hodnotím 5,5/10.

Fotografie

Brněnský Drak - opravdu nahání hrůzu ...

Brněnský Drak – opravdu nahání hrůzu …

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod0 bodů0 bodů0 bodů0 bodů0 bodů0 bodů
4 body z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (14 hlasů, průměrné hodnocení: 6,36 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , , , , ,Komentáře

 • ladikus666 napsal:

  bohužel ale néní to tak hrozný

 • PIvo napsal:

  Měl jsem kdysi lahev v OP a nedávno jsem si ji sám i koupil. Něco jako chmel tam cítit rozhodně je a to nemusí být člověk pozorovatelem. Ani ten chmel, ani typická pachuť z toho dobrotu opět nedělají. Nejspíš je to instatní nápoj z Číny, ve kterém je více tradičního tibetského chmele nebo kopřiv.

  • Moro napsal:

   Cituji sám sebe: „… Extra chmelení v něm nenajde ani ten největší pozorovatel.“ Toliko k poznámce o pozorovateli.

   • PIvo napsal:

    To já bych zase řekl, že extra chmelení tam bylo, aspoň v tom prvním případě, ale to asi byla čerstvější várka.

    • Moro napsal:

     Možná se shodneme, že Drak je vlastně finální fáze. Předcházelo mu možná několik (já pil asi dvě) variant Starobrna prodávaných jako extra chmelené (název se možná i měnil).
     Ještě k provedení sud x láhev – když jsem sepisoval recenzi, zeptal jsem se hostinského, z čeho Drak je (u nás je standardně SB z tanku) – odpověděl že KEG, do tanku možná později. Jednou jsem udělal takový experiment pro sebe – SB ze sudu – tanku – láhve a výsledek? Nejlepší ze sudu, pak láhev a poslední tankové. Nepočítám-li Velkopopovický kozel 11, tak nikde jsem tak markantní rozdíl mezi druhy obalu nepoznal. Proto se nedivím, že kolega gum dal láhvi až o 1,5 bodu víc.

 • Kamil napsal:

  Naprosto zbytečná recenze … Vždyť Vám stačí jak to má na etiketě napsáno Starobrno nebo Heineken a už před testováním to pivo nemůže mít víc jak 6 bodů. Na druhou stranu je dobře, že po těchhle kritických recenzích nemůže nikdo obviňovat Heineken z „podmázy“ recenzentů – což se u ostatních výrobců říct asi nedá 🙂

  • Moro napsal:

   Milý Kamile (mohl bych vypsat všechny nicky, pod kterými píšeš svoje věčně urýpané komentáře), není jediný důvod, proč bychom měli kohokoli zvýhodňovat či naopak. Za svojí práci recenzentů nejsme placeni a děláme jí pro radost a dobrovolně. Ale to se lidem Tvého kalibru těžce vysvětluje, protože prostě víš své. A té jedovaté poznámce se jen soucitně usmívám.

 • Tomáš Jurka napsal:

  Měl jsem dva lahváče a přidávám se spíš ke Gumově recenzi. Prostě sa dá 🙂

  • Moro napsal:

   Já píši o čepovaném – zkuste jej pánové, třeba poznáte, že lahvové umí být občas lepší. 🙂

   • mnicky napsal:

    Taky je z mojich skusenosti napr. Gambrinus. Tankovy do mna nedostane uz asi nikdy nikto, ale lahvovy sa v pripade nudze (opustena chata v horach 🙂 ) da prezit…

 • lunruj napsal:

  Já měl lahvové a přišlo mi celkem dobré, chmelené je opravdu spíše více, vidím tam snahu konkuroval Plzni. No, a přišlo mi to skoro srovnatelné s lahvovou Plzní. Zázrak to nebyl, spíš mírný nadprůměr na supermarketové poměry. Co jsem si všimnul, tak jsem v něm už poněkud cítil alkohol, jak koukám, má uvedeno 5,3 %, že by ten drobný rozdíl hrál roli?

  Vy mě tady vikláte, abych zkusit tu točenou verzi. To je fakt o tolik horší?

 • Tom napsal:

  Tak nevím. Zkoušel sem lahvové a není vůbec špatné.

 • Kuba napsal:

  Tak přátelé, nemám brněnskou chemičku vůbec rád, ale končí postní doba, já jsem duše hříšná, a tak jsem jako pokání utratil 15 korun za (na) Draka (láhev). A vrámci sebemrskačské mise jsem ho dokonce vypil.
  _
  Chtěl jsem být v rámci možností maximálně objektivní, a tak jsem pivo vychladil na optimální teplotu, pečlivě jsem vymyl a nachladil krígl a pustil se do toho. Na papír jsem si dělal poznámky svých vjemů, jak šly chronologicky, tak tady jsou:

  – pěna ok (trochu krustovatá i po delší době drží tenounkou vrstvu)

  – vůně: jako když se projedete po Mendláku. Znáte tu sladovou vůni? Tak ta převažuje a není úplně příjemná.

  – po napití se zprvu objeví hořkost na patře a dokonce i na rtech – má poněkud palčivý (svíravý) charakter

  – poté se objevuje alkoholová hřejivost v zadní části ústní dutiny (posléze dokonce dále na hrudi – u dvanáctky neočekávaná)

  – u dalšího napití jsem si napsal: sladový nástup -> pocit prázdna (vodovosti!) -> nepříjemná ulpívající hořkost na patře

  – pěna stále ok

  – neláká k dalšímu napití

  – ke konci kríglu (po větším ohřátí) se mi tu míchá chmelová ulpívající hořkost, která přechází do ovocných tónů (ty jsou příjemnější) – mladinovost (?)

  Celkový dojem: byl jsem rád, že to mám za sebou, takže ani lahvová varianta není nic pro jen malinko náročnějšího pivaře. Možná by se dalo říct, že je trochu rozmanitější, než ostatní produkty velkochemiček, ale spíš je to tím, že se mi tu mísí různé chuťové vady na celkem nevinném sladovém základu.
  _
  Z velkochemických produktů asi lehce nadprůměr, ale to nelze brát jako pochvalu. Možná nejlépe by se to dalo vystihnout i tak, že na Sardinii (pivní peklo) bych za draka zabíjel…
  _
  4*

 • Kuba napsal:

  O víkendu jsem si udělal celkem velkej cyklovýlet směr Rosice – Babice – Zbýšov – Oslavany – Čučice. Krásný kraj, ale z pivního hlediska je to strašná poušť. Za celou cestu jsem nezaznamenal jedinou hospodu, která by měla na vývěsním štítu něco jinýho než Starobrno!!!
  _
  Ze studijních důvodů jsem si tedy dal v jedné Draka a už chápu ten rozpor. Moro má naprostou pravdu, točený je naprosto nulové pivo, ani stopy po nějakém extra chmelení. Nic zajímavého, jen tupá sladovost a smrad – měl jsem velký problém to dopít.
  _
  Vůbec se nedokážete představit, jaké to je utrpení, prožít večer poblíž takové hospody. Nakonec mě zachránila krušovická pšenice, kterou tam měli v láhvích nachlazenou v lednici. Ona je sice taky dost fuj, ale je to onen příslovečný jednooký mezi slepými…

  • Moro napsal:

   I pro mě je v rudohvězdých hospodách často lahvová pšenice z Krušovic záchranou.
   Jinak – už delší dobu ve mně sílí myšlenka, že giganti reagují na změny preferencí spotřebitelů (klesá spotřeba sudového piva a roste lahvového) a lahvové pivo se stává chutnějším sudového.

   • Akord23 napsal:

    Myslíš že vaří rozdílné várky pro stáčení do sudů a do lahví? Jinak by mi přišlo logičtější kdyby to bylo naopak, z toho pohledu ze ze sudu mají větší marže, a tudíž by se měli snažit nalákat lidi zpět do hospody…

    • Moro napsal:

     No právě – se sudy je „méně“ práce. Opravdu nevím, jak si to vysvětlit – dáš si Draka z láhve a je lepší než ze sudu (v hospodě se pan hostinský o pivo stará kvalitně = že by jej zprasil on, je takřka vyloučeno). Dáš si Svijanský Máz z láhve a totéž.
     Jak se k tomu postavit?

     • Kuba napsal:

      Já bych poukázal na jiný aspekt, který by mohl dávat za pravdu Morově teorii:

      V lahvích jsou piva v naprosté většině případů vystavena mnohem větší konkurenci. V regálech je většinou velký výběr, a když se zákazník spálí jednou, příště sáhne vedle (nejspíš pro pivo z jiné chemičky :mrgreen: ).
      _
      U sudů je to jiná, tam mají podchycený přímo hospody a ti strejci, co do těch hospod chodí, stejně prd poznají (bez urážky). Konkurence v podstatě není (když jsem projížděl tím podbrněnským krajem, klidně bych uvěřil, že jde o nějaký kartel). Ti lidi vůbec nemají možnost vyzkoušet někde kolem sebe jiné točené pivo…

     • Reno napsal:

      Moro Moro co se nám to snažíš zase namluvit? Drak je z výrobního hlediska identický v láhvi i v sudu. A je to i logické že Starobrno nebude vařit dvě verze stejného piva. Lidem Drak chutná což je podstatnější než tvá „zvláštní“ recenze. Mimochodem jdi už s těma tvýma protěžovanýma Svijanama někam – lahvová i sudová verze stojí za starou belu.

      • mnicky napsal:

       Ak tu niekto nieco ostatnym nahovara, budes to skor ty 😉 Moro svoje tvrdenia podklada vlastnou skusenostou, zato v tvojom prispevku ziaden podlozeny argument nevidim 🙂
       Ja s drakom (nastastie) skusenost nemam, ale v pripade Gambrinusu som pozoroval rovnaky efekt – capovany nepitelny, lahvovy prezitelny. A Kubova hypoteza by mi to celkom dobre vysvetlovala…

       • Moro napsal:

        Naprosto v pohodě mnicky – Reno je jeden z mnoha nicků jedné IP adresy, kteří zde píší zasvěcené komentáře. Moje identita je jasná, ale pokud má někdo potřebu tu svoji měnit v ustálené komunitě, pak to o něčem svědčí. Nemám důvod někomu dokazovat svoje znalosti a vzhledem k faktu, že zde v diskusích nepěstujeme cenzuru, pak tu samozřejmě ten od pana Reno nechám. Nemám ani potřebu mu vysvětlovat, jak já „protěžuji“ Svijany – trollům v diskusích nemá smysl odporovat 😉

        • Reno napsal:

         Mozna nejsem takovy „expert“ jako Ty ale zase si uvedomuji ze pivo je „napoj zivy“ a ze pivo uzavrene v sudu bez pristupu svetla bude proste chutnat jinak nez pivo v zelene lahvi. Proste jen tvrdim ze Drak je surovinove i technologicky stejny v lahvi i v sudu. Tot vse. Tve konspiracni teorie ze v sudu je neco jineho nez v lahvi jsou ponekud smesne – uz jenom kvuli nakladum za energie pri vyrobe dvou rozdilnych varek 🙂

         • Moro napsal:

          Konspirační teorii jsi z toho udělal Ty. Já si jen na webu o pivu dovolil v diskusi napsat svůj názor – od toho ostatně diskuse jsou nebo ne? Kuba potvrdil to, že mezi lahví a sudem rozdíl je. Netvrdím (i mně připadá nesmyslné), aby se vařily různé várky. Otázka tedy je proč tomu tak je? Zašel jsem si do opět hospody, dal si jedno SB točené a jedno lahvové – rozdíl opravdu znatelný.
          Nic nebrání, abys udělal totéž – buď prosím tak laskav a napiš mi, jak chutnalo Tobě. Děkuji.

          • Reno napsal:

           Divim se, ze Ty takovy „expert“ nevis, ze zelene lahve maji ten hlavni problem, ze pousteji svetlo v modre casti spektra. To je svetlo, ktere ma kratsi vlnovou delku, vetsi energii a je schopne excitovat latky v pivu, specialne riboflavin, coz je vitamin B, ktery telo potrebuje. Ale v pivu ma vlastnost, ze funguje jako fotosenzitizer, absorbuje svetlo, a tu energii prenasi dal, reaguje s horkymi latkami s isohumulony a mohou vznikat ruzne „chute“. Mimochoem pokud pivo v zelene lahvi stoji delsi dobu pod zarivkovym svetlem zdrojem svetla, dochazi k degradaci tekutiny v lahvi. Tak asi tak k tve „konspiracni teorii“ 🙂

          • Moro napsal:

           Líbí se mi Tvůj ironicky štiplavý tón, osobně nemám ve zvyku takto diskutovat s ostatními, ale asi si rád rovnáš vlastní ego – budiž. Takže – o zelených lahvích vím a prosím Tebe echt odborníka – dodej mi prosím materiály o vlivu světelného spektra na hořkost a pozitivní ovlivňování chuti piva + studii o tom, jak všechny markety mají identické světelné podmínky, atd. Pokud mi toto prokážeš, dám to dál pivovarům, ať jim světlo taky vylepší jejich pivo. Bude to fakt průlom.
           Děkuji.
           PS: A ukaž jaký jsi frajer nejenom mně, ale i ostatním a zaregistruj se pod jednou adresou. Jistě máš nám všem co nabídnout v oblasti pivního vědění. Osobně se rád nechám poučit od kapacity.

          • Reno napsal:

           O tom kdo si tu honi svoje EGO muzeme polemizovat 🙂 Ja narozdil od Tebe nemam potrebu byt zaregistrovan a byt „viden“ pod kazdym komentarem o jakemkoliv pivu 🙂 Od pocatku tvrdim ze zminovane pivo je surovinove i technologicky stejne v lahvi i sudu a omlouvam se velice ze jsem se jen snazil vysvetlit proc to v te lahvi chutna jinak nez v sudu 🙂 Jinak to co po me chces uz davno vynalezl pan Chandrasekhara Raman (Ramanovo zareni) a dostal za to Nobelovu cenu v 30.letech 20.stoleti.

          • Moro napsal:

           Tak tedy naposled – odpověděl jsi vyhýbavě a navíc na něco jiného. Dále – jsem jeden z redaktorů webu a je normální, že reaguji v diskusích a usměrňuji je. A naposled – z mojí strany končím tento „dialog“, nemám potřebu tady řešit věci naprosto vytržené z kontextu. To je vše.

          • Kuba napsal:

           Seš už debil nebo co?

           Proč trpí grafomanií lidé, co mají problém s pochopením psaného textu??? PROČ???

           Moro, vypinguj tu adresu, beztak směřuje na Mendlák 😀

       • Reno napsal:

        Nikomu nic „nenahovaram“. Spekulace bez argumentu tu spis predkladate Vy 🙂 O rozdilu piva v kvalite lahvoveho a sudoveho Gambrinusu lze i debatovat protoze muze byt varen „kdekoliv“ ale silne pochybuji ze Starobrno Drak v sudu je jiny nez v lahvi. Jinak pokud se snazite namluvit ze vsichni Ti s komentari co tu psali ze „Drak neni zas tak spatny jak pise Moro“ jsou jeden a tentyz clovek tak prosim 🙂

 • Mikoláš napsal:

  Dnes jsem toto pivo ochutnal poprvé. V lahvové verzi. A musím říct, že pro mě osobně, je to zatím (jestli se to tak dá vůbec napsat) nejchutnější vzorek pivovaru Starobrno, jež jsem kdy ochutnal. Nicméně to stále nestačí k tomu, abych si koupil druhé. 🙂

 • JménoTomáš napsal:

  Hoši nevím co vidíte na těch Poličkách Krakonoších a jinÝch PODOBNÝCH pivovarech . Patlají to jak můžou a nic z toho nemá stejnou kvalitu. Starobrno Možná není nejlepší pivo na světě ale rozhodně si nezaslouží naněj pohlížet z patra. A to jen proto že je to Starobrno a patří Heinekenu. Jsem rád že máme hospody kde sedí plno lidí co dokáží ocenit naši práci a naše pivo jim chutná. A ano JSEM ZAMĚSTNANEC HEINEKENU A JSEM NA TO HRDÝ. LEPŠÍ NEŽ LŮZA CO JE VĚČNĚ NESPOKOJENÁ . A nebo si hrát na pivaře. má úcta a dal se tu utápějte ve vašich názorech na naše pivo. Naštěstí se nedokáže množit tak rychle abychom museli zavírat 😀

  • kratoska15 napsal:

   Slyšeli jsme slovo boží……

  • Ganimoth napsal:

   BEEEEE… BEEEE… bezte nekdo zkontrolovat moravske pastviny, nekde jim tam utekla ovce.

  • PIvo napsal:

   Cukrovaná Polička se dá z nouze koupit a je to pořád lepší než vaše 12, co jsem nedávno zkoušel. Prosím o doporučení jaké pivo a kde si mám od Starobrna dát. Dále mi není úplně jasné tvrzení, že Staroheineken není nejlepší hrnec na světě. Co potom všechny ty zlaté medaile, přeci to není podvod nebo ano? Zároveň jsem rád, že má Starobrno (nebo alespoň jedno z jejich pracovišť) tak krásný přístup k zákazníkům -> nespokojený zákazník=lůza. Moc hezké.

 • Smells napsal:

  Jsem Brňák a je pochopitelný,že se u nás nejvíc chlemtá Starobahno.Jsem asi vyjímka,ale já to nepiju.Neměl jsem Brno snad dva roky a před těma dvouma rokama jsem to pil z donucení v hospodě kde nic jinýho nebylo.Řekl jsem si,že dám Brnu opět po letech šanci a to hned s premiovým Drakem,zakoupil jsem teda lahváč. Vážení přátelé,tak toto opravdu ne. Je to na hranici pitelnosti.Takovýmu Argusu Maestic za poloviční cenu to nesahá ani po kolena.Je mě líto,že se u nás v Brně vaří takovej humpl.Už mám zase tohoto „lahodného“ moku na roky předpito.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »