Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Když přiletí čáp z pekla …

Stalo se jakýmsi (pro mě velmi příjemným) pravidlem, že jsem oslovován slovenskými domácími sládky a žádán o hodnocení jejich pivních výtvorů. Nejinak to bylo i v případě Petra Holčíka, sládka Kočovného pivovaru Hellstork, se kterým mě navíc váže přátelství. Přesto, že Senica je od státní hranice doslova „co by kamenem dohodil“, se ke mně Petrova piva dostávají často hodně krkolomně – toto pravidlo zafungovalo i v tomto případě – Petr mi piva zanechal v Horňáckém šenku ve Velké nad Veličkou u dalšího pivního nadšence Ladi Lukácse (o tom se snad dočtete někdy v budoucnosti, protože patří mezi trio, které aktuálně vyřizuje potřebné formality pro svůj minipivovar), který mi je přivezl až ke mně domů. Pojďme tedy ochutnávat …

Kočovný pivovar Hellstork vaří piva ponejvíce pro potřeby svého domovského podniku Sklep pub Senica, pivovar sám se označuje jako gypsy brewery.

Piva Hellstork

Piva Hellstork

 New Model Army 10%:

Ale s vydatnou vůní karamele, hezkou porcí sladu, borových silic, grepových plodů, trochou máty. Velmi jemné a delikátní pití, dobře pitelné, jemně nasycené se suchým a dlouhým dojezdem. Je znát, že se Peter opravdu „pohrál“ s recepturou. Díky nízkému procentu EPM by nebyl problém toto pivo konzumovat po celý večer v hojné míře. Není problém tento počin ohodnotit známkou 7.0/10.

Hell_stork 004

 Dežko American Amber Ale 12%:

Ale s granátovou barvou, lehce zakalené. Pěna okrová, vysoká a jemná i stabilní. Ve vůni slad, med, grepy a grepová kůra, káva a karamel. V úvodu chutí dominantní káva, trocha karamele. Plné tělo, jemná nasycenost, dlouhý sušší kávový dojezd. Hodnocení 6.5/10.

Hell_stork 015

 IPA Illuminanti 14%:

IPA vařená ve spolupráci s Padre Craft Brews (Maroche Hajduk) v Minipivovare Richtár Jakub, 6,0% alkoholu. Opravdu vydařené IPA o hnědé barvě, která nabírala trochu i do oranžové. Pěna opět jemná, vysoká a stabilní. Vůně grepová, borové silice, máty peprná i citrónová. Pivo hezky suché s dominantní hořkostí, o středně plném těle, decentní nasyceností a ukrutně dlouhým a hořkým dojezdem. Nádhera. Snad jen pro zajímavost mohu doplnit, že jsem obdržel láhev s pořadovým číslem 33. Hodnocení 7.5/10.

Hell_stork 008

 

Undead King’s Ale 12,5%:

Pivo z kategorie American Pale Ale o okrové barvě, s lehce okrovou a jemnou pěnou. Odpovědně mohu napsat, že tak ovocně laděný ale jsem již dlouho nepil – tóny červeného pomeranče byly opravdu výrazně vnímatelné, najít se daly i lehké tóny lesních plodů. Vše umně spojeno s karamelovým tělem, jemnou nasyceností a tradičně suchým dojezdem. Díky překvapivě příjemným ovocným tónům si dovoluji udělit 8.0/10.

Hell_stork 018

 

Pro reportérskou úplnost musím ještě doplnit, že další výborný kousek – Anticrist IPA byl vypit jako novoroční přípitek.

Závěr je jednoznačný – čáp vylétl z pekla ne proto, aby budil hrůzu, nýbrž aby rozdával radost v podobě opravdu povedených pivních výtvorů. Uděláte-li si výlet do sousedního Slovenska, pak se jistě nezapomeňte zastavit v Senici – opravdu to stojí za ochutnání.

PS: Pozorní z vás si jistě povšimli, že jsem špatně omyl degustační NONIC sklenku, protože mi na ní z vnější strany zbyly pozůstatky stříbrné tužky, kterou Peter svoje piva popisoval 🙂 .Komentáře

  • mnicky napsal:

    Pokial je meno pana sladka bezne slovenske „Peter“, tak v slovencine koncove ‚e‘ v niektorych tvaroch vypadava (predpokladam ze podobne ako v cestine) a spravne by teda malo byt: „i v případě Petra Holčíka“ a „se ke mně Petrova piva dostávají“. Nie ze by to bola nejaka velka chyba, ale pri citani to posobi trochu zvlastne 🙂

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »