Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


1. Horňácký košt piva – ohlédnutí

S pivními akcemi se letos doslova roztrhl pytel – pořádání ochutnávek piva se stalo velmi populární a možná i trochu módní záležitostí. Ne často však takový úmysl doprovází i kvalita. Mám na mysli kvalitu nejen pořadatelskou, ale hlavně obsazenost pivními značkami. Z tohoto důvodu proto ignoruji pivní akce, kde figurují pseudo-značky zrušených pivovarů vařené giganty. S nadšením jsem však přijal pozvánku na historicky první košt piva, který pořádala parta lidí kolem Ladi Lukácse, provozovatele podniku Horňácký šenk (Velká nad Veličkou). Pro místo konání byl vybrán objekt Sokolovny v obci Lipov. Laďa, jako člověk z branže se v pivu vyzná, proto nepřekvapilo, že pivní lístek čítal přes 50 položek. A když mi po kratší komunikaci potvrdil svojí účast i můj redaktorský kolega Libor, bylo rozhodnuto.

Akce měla být zahájena v 15:00 hodin a já se dostavil s cca 10 minutovým předstihem. Libor již „držel místo“ na sále sokolovny, pozdravili jsme se i s organizátory, obdrželi volný vstup, nakoupili žetony pro platby za pivo a hurá na ochutnávky. Čepovalo se výhradně do skla a plastových kelímků o objemu 0,3 litru a cena piva se pohybovala od 20 do 40,- Kč. Nabídka byla opravdu velmi bohatá a na své si přišli nejen vyznavači světlého ležáku plzeňského typu, ale i zastánci dalších pivních stylů. Nouze tedy nebyla o ejly všeho druhu, pšeničná piva, tmavá piva a bocky.

Hlavní vstup na akci

Hlavní vstup na akci

Organizátoři skvěle zvládli záplavu značek a druhů a od úvodu bylo v nabídce hned 40 položek pivního lístku. O obsluhu pivních kohoutů se v převaze starala mladá generace a musel jsem (jako za ten den několikrát) smeknou před organizátory – mladí to s kohouty opravdu uměli a nenašel jsem snad místo, kde by bylo pivo čepováno „nevhodným způsobem“.

Děvčatům úsměv vydržel po celou akci ...

Děvčatům úsměv vydržel po celou akci …

Čeho jsem si tedy dopřál? Na úvod jistě světlý ležák – Horehleď z pivovaru ve Slavičíně. To jsem ještě netušil, že se osobně setkám a pohovořím si se sládkem pivovaru panem Horehleděm (ex-sládek pivovaru v Uherském Brodě). Následovala 13° Vísecká pšenka, která byla na můj vkus snad až příliš chmelena. Lucky Bastard Pale Ale – to bych kamarádovi  neudělal, abych neochutnal jeho pivo. Pegas Weizenbock s lehkými tóny lesního ovoce a už výraznější lihovitostí, Maxmilián 11° světlý, Xaver světlý ležák, který je poměrně obtížně k sehnání, Magistr 13% žitný, Bon 14 tmavý, Velický Bombarďák Anciáš, …

Hostů postupně přibývá ...

Hostů postupně přibývá …

Na své si přišli i pivní sběratelé, kterým byl věnován jeden stůl s nabídkou pivního skla, etiket, tácků a dalších sběratelských relikvií. K dispozici bylo také omezené množství třetinkových bucláčků s logem akce. Prostranství před Sokolovnou bylo určeno pro prodej dobrot k zakousnutí – nabídnout jsme si mohli grilovaná křidýlka, krkovičku, obligátní klobás nebo opravdu výtečné chilli con carne. Na pódiu se pomalu chystala kapela na večerní produkci.

Pro sběratele

Pro sběratele

Jako na každé akci se udála spousta setkání, setkal jsem se s pár kolegy ze serveru BeerBorec a snad jen drobná úsměvná vsuvka – při setkání s borcem Moreli tento prohlásil:„Moro, tady máš něco na recenzi. Je to sice břečka, ale i tak by mě zajímalo, jak to vidíš ty jako recenzent.“ A obdaroval mě plechovou třetinkou kyperského piva KEO (už se těším, jak mě zase setřete, že recenzuji jen patoky 🙂 ). Samozřejmě jsme s Liborem živě diskutovali nad vzorky a jejich kvalitou, do čehož byl telefonicky zapojen i náš šéf Honza Grmela.

Závěrem – velmi dobře zvládnutá akce, s pestrou nabídkou, která byla promyšlena do detailů a vyvarovala se obvyklých chyb. Mohu jen doporučit, protože se v Lipově opravdu vytáhli a vznikla-li nová tradice, pak se jistě a rád budu účastnit i v budoucnosti.

Zákoutí ...

Zákoutí …

Pár slov od Libora:

Keďže sa mi tento rok zaujímavé pivné akcie tak trocha vyhýbali (snáď okrem SVS) tak pri informácii o pivokošte v Lipove som uvažoval naozaj len chvíľu, navyše podporené tým, že od domova to mám cca 45km. Na miesto som dorazil cca s polhodinovým predstihom, aby som si mohol miesto dobre obhliadnuť. Po nákupe žetónov som sa vrhol do ochutnávok. V mňa toho popoludnia zvíťazil svetlý 13° špeciál od Zlínskeko ševca, za – z môjho pohľadu – veľmi dobré by som hodnotil aj spomínaného Velického bombarďáka, tmavého rožnovského Rothschilda  a mikulovského Mamuta 12, ale samozrejme aj ďalšie.  Naozaj pestrá ponuka (akú len tak pohromade nevidieť), veľmi dobrá atmosféra a organizácia, množstvo známych tvárí na mňa zapôsobilo výborne – a môžem bez problémov povedať, že som sa na tomto „košte“ cítil veľmi dobre.

Čo dodať záverom? Snáď len ďakujem organizátorom a všetkým kamarátom za pekné jesenné popoludnie, a pokiaľ sa z tejto príjemnej akcie stane do budúcnosti tradícia, určite tam rád znova zavítam.Komentáře

 • Kuba napsal:

  Pěkný report, vcelku by mě zajímalo nějaké stručné zhodnocení vzorků také od Mora, zvlášť ty brněnské věci (Pegas, Magistr, LB), na kyperský skvost si samozřejmě trpělivě počkám 😀

  • Moro napsal:

   Pegas – jak píši v reportáži – pšenice s tóny lesního ovoce, ale poměrně vnímatelně lihová stopa. Magistr – žito bylo vcelku dobré a i díky tomu, že jsem čekal spíše nedobrý zážitek mě překvapilo svojí pitelností. Lucky Bastard – bylo vidět, že organizátoři na Honzu asi hodně tlačili – pale ale bylo mladinké = ještě neurovnané.

   • Kuba napsal:

    Díky. Od Magistru jsem už dost dávno ochutnal z PET nějakou pšenici a nebyla vůbec špatná. Tam asi mají problém s něčím jiným, než že by neuměli uvařit slušný pivo…

 • Rudo Pivko napsal:

  Môžem len potvrdiť, výborná akcia, perfektne zvládnutá, na to že to bol 1.ročník, klobúk dolu. U mňa víťaz Rožnovský Rotschild a Velický bombarďák – Anciáš.

 • Dulis napsal:

  III.ročník se uskuteční 17.10 v sokolovně v Lipově 🙂

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »