Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Ptali jsme se v pivních e-shopech – vasepivo.cz

Rozhodli jsme se našim čtenářům více přiblížit oblast domácího vaření piva (celý seriál o domácím vaření piva naleznete v naší Pivní škole) také tím, že jsme požádali provozovatele pivních e-shopů o rozhovor. Jako první přijal naší nabídku pan Zbyšek Malec, který provozuje internetovou prodejnu Vaše Pivo a se kterým náš web spolupracuje již dlouhou dobu.

  1. Jak jste se dostal k profesi prodejce surovin pro domácí vaření piva?

Před lety jsem si koupil domácí mikropivovar Coopers a homebrewing mě hned nadchnul. Dnes bych první várku asi vylil, ale tenkrát mi to pýcha nad svým prvním pivem nedovolila. V té době u nás nebyl žádný dobře fungující obchod s potřebami pro domácí pivovarníky, tak jsem si po nocích sám vytvořil první verzi e-shopu a začal prodávat produkty Coopers, ale s jeho českým zastoupením byla těžká spolupráce a byl jsem nucen se obrátit jinam. Původně měl být obchod jen pro pár nadšenců, kamarádů a známých. Postupně se začal sortiment rozšiřovat a e-shop se stával čím dál víc zaměřený na širší spektrum zákazníků.

foto

  1. Jaký způsob výroby piva je mezi vašimi zákazníky (dle objednávek) nejpopulárnější?

Stále převládá „vaření“ z koncentrátů. Je to nejjednodušší způsob jak si doma připravit svoje vlastní pivo. V těsném závěsu v prodeji za nimi jsou sladové výtažky.

  1. Pozorujete trend nárůstu zájmu o domácí vaření piva?

Ano. Každý rok je objem prodejů oproti tomu předchozímu vyšší.

  1. Jde se provozováním e-shopu na našem trhu uživit nebo je to jen přivýdělek?

Myslím, že v současné době je náš trh internetovými obchody zaměřenými na homebrewing přesycen. Zcela uživit se mají šanci možná dva až tři z nich. Jako u každého podnikání i zde platí, že dobře využitý čas a správně investované prostředky se postupně vrátí. Protože mám aktivit víc a e-shop je spíš koníčkem, není mým cílem na homebrewingu rychle zbohatnout (ono to ani nejde). Musí ale vždy zbýt na rozvoj a rozšiřování nabídky.

  1. Jak vnímáte konkurenci rozrůstajících se specializovaných pivoték, které nabízejí i základní homebrewing sortiment a další služby pro homebrewáře? Je to stále spíše pomocník v rozrůstajícím se businessu, který později přivede více zákazníků, či naopak?

Je jasné, že pro zákazníka je výhodnější nakoupit v kamenném obchodě v místě bydliště, pokud v něm bude široký sortiment a rozumné ceny. Zatím ale nějaký větší vliv pivoték s doplňkovým sortimentem pro homebrewing na trh nezaznamenávám.

  1. Pocitujete nějaká sezónní výkyvy při nákupu surovin, chmelů a doplňku během roku?

Ano, sezonní výkyvy jsou. Tradičně nejslabší je léto a naopak nejsilnější je podzim a zima.

  1. Předpokládáme, že vy osobně jste aktivním domovarníkem – jaké pivní styly a způsoby výroby piva preferujete?

Kromě klasických světlých ležáků mi chutná pšeničné a stout. Z časových důvodů preferuji koncentráty. Pokud je času víc, tak výtažky. Ze sladu jsem už nevařil dlouho.

  1. Orientujete se v nabídce tuzemských pivovarů? Zajdete si taky „na jedno“?

Samozřejmě mě zajímá všechno kolem piva. I když pivní turistiku neprovozuji, pokud jsem někde na cestách, rád ochutnám pivo z místních pivovarů. Protože mám dům a zahradu, chodím „na jedno“ většinou domů do sklepa.

  1. Co vám na domácích pivním trhu chybí a – není-li to tajné – jaké máte obchodní plány do budoucna?

Co mi chybí? Možná lepší osvěta, že pivo není jen český světlý ležák. To se ale postupně mění i díky vašemu webu.

Do budoucna chci obchod udržet tak, aby byl zákazník spokojený. To bude jen při dobře poskytnutých službách, vstřícnosti a férových cenách. Výhledově bych chtěl otevřít klasickou kamennou prodejnu a rozšířit sklad, který už kapacitou přestává dostačovat.Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »